Geri Dön

Saray’da taht değişimi

Galatasaray Kulübü bugün 33. başkanını seçecek. 6 yıllık Özhan Canaydın döneminden sonra iki yıl boyunca koltuğa oturmak için Adnan Polat ile Nazım Durak yarışacak. Oy verme işlemi Galatasaray Lisesi’nde saat 10.00’da başlayacak, 15.00’te tamamlanacak

Saray’da taht değişimi

Galatasaray Kulübü bugün yapılacak olağan genel kurulunda tarihindeki 33. başkanını seçecek.
Galatasaray Lisesi’nde sabah başlayacak kongrede 6 yıllık Özhan Canaydın döneminin ardından, önümüzdeki 2 yıl başkanlık koltuğuna oturacak yeni isim belirlenecek.
Adnan Polat ile Nazım Durak’ın seçim yarışına gireceği genel kurulda oy verme işlemi saat 10.00’da başlayıp, 15.00’de sona erecek. Toplam 12 sandıkta gerçekleştirilecek seçimlerde, kulüp tüzüğünün 21. maddesi uyarınca ödeneklerini 13 Şubat Çarşamba gününe kadar yatırmış olanlar oy kullanabilirken, bugünkü seçimde toplam 5 bin 327 üyenin oy kullanma hakkına sahip olduğu bildirildi.

Rekor Ali Sami Yen’de
Sarı-kırmızılı kulübün 103 yıllık tarihinde, şimdiye dek 32 kişi başkanlık yaparken, kulübün kurucusu ve ilk başkanı olan Ali Sami Yen, 1905-1914 tarihleri arasında üst üste 10 kez başkanlığa seçildi. Yen, böylece üst üste en fazla başkanlığa seçilen isim olarak da tarihe geçti. Ali Sami Yen, 1 yıllık aradan sonra üst üste 4 yıl daha sarı-kırmızılı kulübe başkanlık yaptı.
Ali Sami Yen ayrıca, 15 dönem Galatasaray Kulübü’ne başkanlık yaparak ulaşılması güç bir rekoru da eline geçirdi. Bu görevi 15 yıl sürdüren Ali Sami Yen, Galatasaray’da en uzun süre başkanlık yapan kişi unvanına da sahip oldu. Yen’i, 7’şer kez başkanlığa seçilen Yusuf Ziya Öniş ve Suphi Batur izliyor.
Galatasaray Kulübü’nde bugüne dek yapılan toplam 93 genel kurul toplantısından 15’i olağanüstü olarak gerçekleşti. Sarı-kırmızılı kulüpte başkanlar 1926, 1931, 1932 (3 kez), 1934 (2 kez),
1935, 1939 (3 kez), 1950, 1968, 1975 ve 2001 yıllarında yapılan olağanüstü genel kurul toplantılarıyla belirlendi.

Adnan Polat’ın listesi
Faruk Bil 
Mehmet Helvacı 
Işın Çelebi
Sinan Kılıç 
Haldun Üstünel
Yiğit Şardan
Ali Haşhaş
Mümtaz Tahincioğlu
Murat Yalçındağ
Cemal Özgörkey
Ahmet Dedehayır 
Metin Karakaya
Nejat Uygur
Tunca Hazinedaroğlu
Adil Emecan

Nazım Durak’ın listesi
Ayşe Gürsoy
H.Gediz Şener
Cüneyt Cezayirli 
Vedat Gürer
Hikmet Kocaoğlu 
Deha Orhan
İhsan Yalmaç
Secaattin Sarıkaya
Ayhan Akbin
H.Basri Uğurlu
Okan Böke
Mehmet Yiğit
Meral Kosif
Ender Merter
Önder Mercangöz

Floriana Messina, yayın öncesi son halini paylaştı...YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber