Geri Dön

Ahmet Nur Çebi'den çok konuşulacak sözler: Kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, basın toplantısı düzenledi. Çebi, toplantıda hakem operasyonu, transfer ve takımda kalıp gidecek isimlerle ilgili çok çarpıcı ifadeler kullandı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, 29 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olağan seçimli genel kurul ile ilgili Vodafone Park'ta basın toplantısı düzenledi .Çebi, "Genel kurul üyelerinin bize olan inancıyla yola çıktık. Bütün gelirler temlik edilmiş, gelirlerin kasaya girmediği, ödemelerin 6 aydan beri yapılmadığı sürecin sonunda kendimizi çok zor ve sıkıntılı günlerde Beşiktaş'ın yöneticisi ve başkanı olarak bulduk. Gemiyi selametle yüzdürebilmek çok önemliydi" dedi.

"GEMİYİ SELAMETLE YÜZDÜREBİLMEK ÇOK ÖNEMLİYDİ"

Bir dönem daha görev almak için başvuru yaptığını belirten Çebi, "Genel kurul üyelerinin bize olan inancıyla yola çıktık. Bütün gelirler temlik edilmiş, gelirlerin kasaya girmediği, ödemelerin 6 aydan beri yapılmadığı sürecin sonunda kendimizi çok zor ve sıkıntılı günlerde Beşiktaş'ın yöneticisi ve başkanı olarak bulduk. Gemiyi selametle yüzdürebilmek çok önemliydi, bunu başardığımızı düşünüyorum. Devir teslim anında resmi bağımsız kurumdan borç ve alacak rakamlarıyla ilgili tespit raporunda borç 3 milyar liraydı. Raporlara daha sonra girmesi beklenen 300 milyon ilave edildiğinde borç 3,3 milyar liraydı. Şu an borcun 4,5 milyar olduğunu görüyoruz. Keyifsiz durum ama geldiğimiz süre içinde ödenen 1,2 milyardır. 3,3'ün üzerine eskiden kaynaklanan borçlar ve yükümlülük; faiz ve kur farklarını koyduğunuzda 4,3 milyar kaçınılmaz sonuçtur. Artmamasını başarı olarak görüyoruz. Hemen hemen denk bütçeyi aslında biz gerçekleştirdik. Ama bizlerden kaynaklanmayan daha önceki dönemlerden gelen faiz yükünden, kur farklarından ortaya çıkan sonuç maalesef borcun arttığını göstermektedir. Futbol takımında kadroya girmeyen, kadroya girip de hiçbir şekilde faydası olamayan futbolcuların yükünün yıllık 200 milyon lira olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu kontratların ortalama 4,5 yıllık karşılığını koyduğunuz zaman bugünkü yükü 1 milyar liradır. Borcun dörtte biri faiz yükü, diğeri budur. Değeriyle koyduğunuz borcun dörtte biri diğer dörtte biri faiz yüküdür. Amatörlerin zararı bir sonraki sene 5, en son geçtiğimiz sene 2 milyon Euro'ya indirilmiştir. Bunun olumlu yansımaları zaman içinde olacaktır. Beşiktaş'ı sıkıntılı kontratlarından, hizmet kontratları da dahil, neredeyse tamamından kurtarmış bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

"İKİ SENEDE BİR MİLYAR LİRALIK KAYBIMIZ VARDI"

Yayın gelirlerinde düşüş olduğunu ve kulüplerin bundan çok etkilendiğini belirten Çebi, "Bu nedenle tahmin ediyorum 500-600 milyon liralık kaybımız var. İki senede bir milyar liralık kaybımız vardı. Bu olmasaydı borçlar bir milyar aşağı olacaktı. Gerekli hukuki işlerin yapılması için, varsa İç İşleri Bakanlığına, SPK'ya, gerekli yerlere dosyalar gönderilmiştir. Onların incelemeleri sürerken, hukukçulardan oluşturduğumuz kurul tarafından da 20 dava açılmıştır. En az bir o kadar dava açılmasını beklemekteyiz" diye konuştu.

Ahmet Nur Çebiden çok konuşulacak sözler: Kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir

"KİMSEYE 'SEN BİZDENSİN, SEN ÖBÜR TARAFTANSIN' DEMİYORUZ"

Vodafone Park'ın iskanını aldıklarını belirten Çebi,  Akatlar ve Süleyman Seba Tesisleri'nin de yenilendiğini dile getirdi. Kendi dönemlerinde 3 bin 300 kişinin üyeliğini kabul ettiklerini söylerken, "Kimseye 'sen bizdensin, sen öbür taraftansın' demiyoruz. Bindirilmiş kıtalarla mücadeleye devam edeceğiz. 'Beşiktaşlıyım' diyen herkese kapımız açık. Üyelikleri düşürülen arkadaşların son bir kez dönüşü tüzükte yapacağımız değişiklikle bir af düşünüyoruz. Bunu genel kurulun önüne getireceğiz" dedi.

"GENÇ OYUNCULARIMIZLA İLGİLİ KAPIMIZ ÇALINIYOR"

Çebi, takımın gelecek yıl ki planlaması ile ilgili olarak da, "Uçuk kaçık bütçeler yok. Yıldız almak kolaydır. Parayı veriyorsunuz, borcu yapıyorsunuz, evinize gidiyorsunuz. Sonrasındakiler acısını çekiyor, olan  kulübe oluyor. Hedefimiz yıldız almak değil, yıldız yaratmak olmalı. Bunu yavaş yavaş yerine getirmek istiyoruz. 20 kişilik takımda yaratıcı gençlere örnek olabilecek futbolcular olacaktır. Özellikle santrforda bunu yapmak istiyorum. Genç oyuncularımızla ilgili kapımız çalınıyor. Kafamızdaki rakamları almadığımız süreci hiçbir çocuğumuz hiçbir yere gitmeyecek. Parladılar, çok iyiler. Çok daha iyi olacaklar. Ersin'in arkasından gelen kalecimizin gösterdiği performans nasıl büyüyeceğimizin ispatıdır. Malum menajerler var, bizim çocuklar yapmıyor. Bunları menajerlerin elinde kurtarabilirsek, iyi niyetli menajerlerle çalıştırabilirsek bu çocuklar sonunda ikna olur, imzalarlar. Bizim ücret politikalarımıza uymaları halinde sözleşme yaparız. Yürüyen kontrat var. Kontrat bitmeden bir iki sene önce kontrat yok. Beklemeyi biliriz, bekletmeyi de biliriz" ifadelerini kullandı.

"YÜZYILLIK ÇINARLARI HEPİMİZ EGOLARIMIZLA ÇOK BÜYÜK BORCUN ALTINA SOKTUK"

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile ilgili Çebi, "İhtiyaç olduğu için, spor kulüplerinin bu hale getirilmesinden dolayı Spor Yasası gündeme alınmıştır. Yapanları eleştirmek haddimize değil. Bizler bunu hak ettik. Koskoca camiaları, yüzyıllık çınarları hepimiz egolarımızla çok büyük borcun altına soktuk. Bu zorlukla buradayız. Bu olmasaydı iki değil, 12 aday beklerdim. Spor Yasası gerektiği için yapılmıştır. Bizi çok zorlayacaklar. Beşiktaş'ın ve diğer kulüplerin daha sağlıklı yönetilmesi için yapılmıştır ama bazı konularda sorunlar var. Özellikle yöneticilerin borç alıp vermekle ilgili sınırlama doğru değil. Biraz daha rahat tutulmalıydı. Artı geçmişten gelen borçlarla ilgili yeni yönetimin sorumluluk almaması gerekiyordu. Telafi edileceğini düşünüyorum. Buraya gelecek yüzlerce, binlerce sağlıklı, iyi niyetli yöneticimiz var. Onların önünü kapatmamak lazım" dedi.

Ahmet Nur Çebiden çok konuşulacak sözler: Kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir

"YAPILMASI GEREKENLER YAPILDI AMA EKSİK YAPILDI"

Mart ayındaki hakem operasyonu için Çebi, "50 yıldan beri her yönetici, başkan her maçın arkasından konuştu. Demek ki hakemlerle ilgili konuşmak, elini masaya vurmak bu işi çözmüyor. Sorunun olduğu yere gidip konuşacaksın. Elinizi masaya vurmak gerekirse orada vuracaksınız. Beşiktaş menfaatlerini korumam gereken yerlerde görevimi yaptım. TFF başkanın, MHK başkanın istifasını istemekle bu işler çözümlenmez. 'Sorun hakemlerin kendilerinde' demiştim. 'Oradakiler gitmeli, genç hakemler gelmeli' demiştim. Bir operasyon yapıldı. Yapılması gerekenler yapıldı ama eksik yapıldı. Beşiktaş'a zarar verenlerin bir kısmı gönderilmedi. Operasyon gereken meyvesini vermedi. Gereken her türlü mücadeleyi verdim. Operasyonlar ortada. Eksik yapıldığı için sonuçlar düzelmiyor. İnşallah yeni yönetim bunları düzeltir. TFF seçimi var. Hatta bu dönemde TFF'nin bütün kurullarına sesleniyorum: istifa edin. Hepsi taraflı, tahkim ve PFDK dahil hepsi taraflı. Bu fırsattır. Hakemleri değiştirelim ve kurulları değiştirelim. Kurullar başkalarının kurullarıdır, buna devam ediyor. Beşiktaş'ın maç tekrarına 'evet' demesi gereken tahkim 'hata vardır, puan kaybına neden olmamıştır' gibi saçma sapan bir nedenle tekrar kararı vermemiştir. Hakemler yenilenmeli, eski olanlarla vedalaşmalı, genç hakemlerin önü açılmalı. Olması gerektiğini anlattım. Operasyon benim ifadelerimin paralelinde olmuştur. Bu da gerektiği yerde mücadeleyi verdiğimi göstermiş oluyor. Tamamı yapılmadığı için yürümedi" diye konuştu.

"HAKEMLER TÜM KULÜPLERE MAĞDURİYET YARATMIŞTIR"

Burak Elmas'ın ve Göksel Gümüşdağ'ın liste dışı kaldıktan sonra  göreve dönen hakemlere çiçek vermesiyle Çebi, "Çiçek verenler, 'bu yapılan operasyon doğru değil' diyenler, geriye dönüşün de bir nebze sebebi olanlar, çıkıp her maç sonrası hakem hatalarından mağdur olduğunu söyleyenlerdir. 'Mağdurum' diyorsunuz, yapmaya çalışan kişilere de 'yanlış yaptın' diyorsunuz. Söylediklerinin arkasında durabilen yöneticiler ve liderlerle yol yürümenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki sezon ne olacak hep beraber göreceğiz. Umarım yeni TFF yönetimi, bütün kurulları ve eski hakemleri gönderir. Bir milim söylediklerimden geri adım atmayacağım. Hakemler tüm kulüplere mağduriyet yaratmıştır. Bu kadar şikayet konusu olan hakem topluluğuyla devam edersiniz onlara 'çok özelsiniz böyle devam' demiş olursunuz. Genç hakemlerimiz var yaparlar" dedi.

"BİLMEDEN YAPTIĞIM VARSA AFFOLA"

Çebi, başkanlık dönemini de şöyle değerlendirdi:  "Günahım yok. Bilmeden yaptığım varsa affola. Zor şartlar altında kulübü yüzdürdüğümü, tasarruf ettirdiğimi düşünüyorum. Disiplin kurulunun çifte standart uygulamamasını istiyorum. A başkanına küfredeni disiplin kuruluna atacak, B başkanına edildiğinde atmayacak. Kişilere göre karar alınmamasını rica ediyorum. Sicil, bindirilmiş kıtalara hayır. Denetim bugüne kadar yaptığı gibi değil, yapmadığını yaparsa denetim kurulu olacaktır. Yapmadıklarını yapan denetim kurulu istiyorum. 'Başkanım burada hata yapıyorsunuz, düzeltmemiz lazım' diyen kurul istiyorum."

"SANIYORUM BİR YILLIK SEÇİM OLACAK"

TFF'de yapılacak seçim için Çebi, "Türkiye futbolunun sorunları şu an çok ağır. Birikmiş sorunlar var. Yayıncı kuruluş, yabancı sayısı. Kurulların taraflı olmaları, hakemlerin geçmişten gelen durumları. Bunları çözmek için tecrübeli, bilgili, bu işi bilen insana ihtiyaç var. Bunu gördüğümüzde onun yanında oluruz. Sanıyorum bir yıllık seçim olacak. Daha sonra 4 yıllık zaman için seçim yapılacak. Kısa dönem için tecrübesi olan kişinin zor dönemde görev almasını, Türk futboluna faydalı olacağını düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

 

 

Ahmet Nur Çebiden çok konuşulacak sözler: Kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir

"TAHKİM KURULU'NUN KARARI ÖNCESİ KUTLAMALAR HATAYDI"

Çebi, Tahkim Kurulu kararı öncesi yapılan Trabzonspor'un şampiyonluk kutlamaları için de "Tahkim kararı netleşmeden kutlama kararı olmamalıydı. Federasyonun şampiyonluk kutlaması acemice ve büyük hata içeren bir karar" dedi.

"TAYFUR BİNGÖL PLANLAMAMIZ İÇİN BİRAZ YAŞLI"

Aytemiz Alanyasporlu oyuncu Tayfur Bingöl'ün Beşiktaş ile ilgili söylediği sözler için, "Tayfur Bingöl planlamamız için biraz yaşlı ama bir bakalım. Orada da başarılı oldu. Gündeme alınabilir, bakacağız" ifadelerini kullandı.

Çebi, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına aday olmayı düşünmediğini söylerken, Beşiktaş'a hizmet etmek istediğine vurgu yaptı. Ayrıca Çebi, teknik direktör Valerien Ismael'den çok ümitli olduğunu, gitme kararı almadığı sürece her zaman Ismael'in arkasında olacağını dile getirdi. 

Teknik direktör Abdullah Avcı'nın Beşiktaş'tan aldığı 17 milyon lira tazminat bedeli için Çebi, miktarın toplamını Sergen Yalçın, Önder Karaveli ve Valerien Ismale'e ödediklerini belirterek toplantıyı sonlandırdı.

ALİ KOÇ AÇIKLAMASI

"Ali Koç ve ailesine saygı duyuyorum. Rahmi bey bizim değerimizdir. Orada bazı taraftarların serzenişlerine cevap verdim. Sakin olmam gereken bir gündü ama çok heyecanlı şekilde Fenerbahçe derbisine geliyordum."

VIDA AÇIKLAMASI:  KONTRATI BİTTİĞİ İÇİN VALİZİNİ TOPLUYOR OLABİLİR

Vida'yla pazarlık ediyoruz. Eski kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir. Anlaşamayıp, ayrılma ihtimaline karşın nezaketen bunu yapıyor olabilir. Beşiktaş'ın çıkarlarına uymayan hiçbir transferi yapmayacağımı buradan beyan ediyorum."

Ahmet Nur Çebiden çok konuşulacak sözler: Kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir

ATIBA AÇIKLAMASI

"Atiba Hutchinson çok değerli. Eğer yabancı durumunda bizi zorlayacak bir durum söz konusu olmazsa ve kendisi de arzu ederse, onunla yola devam etmeyi istiyorum. Ama Domagoj Vida falan... Onların şartları çok ağır. O şartlar yumuşamadıkça bizimle birlikte olamazlar."

Ahmet Nur Çebiden çok konuşulacak sözler: Kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir

"YAZIKLAR OLSUN"

"Trabzon'da doğdum. Trabzonsporlu değilim ama Trabzonlu olmaktan gurur duyuyorum. Bir trafta 30 yıllık Divan Kurulu üyesi 60 yıllık Beşiktaşlıyım. Ahmet Nur Çebi'nin hiçbir hatasını bulamadıkları için verdikleri tepkilerdir. Yazıklar olsun. Beşiktaş varken Trabzonspor benim aklıma bile gelmez."

"PJANIC İÇİN PİŞMAN DEĞİLİM AMA..."

"İtalya'ya gittiği gün izin günüydü. Bizim bunlara müdahale etme şansımız yok. Pjanic ile ilgili pişman olduğumu söyleyemem. Tavır ve davranışlarıyla bir ağabey gibiydi. Son derece mütevazı ve hürmetkar bir tavrı vardı. Performansı yeterli olmadı. O günkü Beşiktaş camiasının coşkusunu unutmak mümkün değil."

Ahmet Nur Çebiden çok konuşulacak sözler: Kontratı bittiği için valizini topluyor olabilir

Galatasaray'ın anlaştığı Okan Buruk, İstanbul'a geldi
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber