Geri Dön

Son dakika - Atletizmde 2020 Tokyo Olimpiyatları'na 6 kota daha eklendi

Türkiye Atletizm Federasyonu, Dünya Atletizm Birliği'nin (World Athletics) 2020 Tokyo Olimpiyatları kesin kota listesine göre, atletizmde kota barajını geçen 17 milli atlete dünya sıralamasından beş bireysel, bir bayrak takımının da eklendiğini ve toplam 25 sporcunun kota hakkı elde ettiğini açıkladı.

Son dakika - Atletizmde 2020 Tokyo Olimpiyatları'na 6 kota daha eklendi

Türkiye Atletizm Federasyonu, Dünya Atletizm Birliği'nin (World Athletics) 2020 Tokyo Olimpiyatları kesin kota listesine göre, atletizmde kota barajını geçen 17 milli atlete dünya sıralamasından beş bireysel, bir bayrak takımının da eklendiğini ve toplam 25 sporcunun kota hakkı elde ettiğini açıkladı. 

Federasyondan yapılan açıklamaya göre, atletizmde Tokyo için yaklaşık üç yıl süren zorlu vize alma süreci 29 Haziran'da tamamlandı. 

World Athletics, listenin kapanmasından sonra iki gün süren incelemeyi tamamladı ve katılım listelerini açıkladı. Buna göre Türkiye, Tokyo'da 25 atletle temsil edilecek. 

Daha önce barajı geçerek kota alan milli atletlere, sıralamadan beş isim ve bir bayrak takımı eklendi. Yapılan açıklamayla dünya sıralamasındaki yerlerine göre Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes 100 metre, Evin Demir, Şahin Şenoduncu ve Abdülselam İmuk, 20 kilometre yürüyüşe katılma hakkını elde etti. 

Ayrıca Avrupa ikincisi 4×100 bayrak takımı da adını üst üste ikinci kez olimpiyatlara yazdırdı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, zorlu bir sürecin sonuna geldiklerini belirterek, "Bugün listeler kesinleşti. Maratonda üç kişi sınırlaması yüzünden takıma giremeyen Mert Girmalegesse ve Yasemin Can, Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes'in çifte katılımını hesap edersek, temsil anlamında 29'a ulaştık. Tabii bir de sıralamadan beklediğimiz, ama bir iki sırayla vize alamayan atletlerimiz oldu. Mikdat Sevler, Tuğba Danışmaz, Kıvılcım Kaya, Özlem Becerek, Alperen Acet, Özlem Kaya gibi atletlerimiz son ana kadar şanslarını zorladılar, az farkla olimpiyatlara gidemediler. Aynı şekilde mix ve 4×400 erkek takımımız da son anda bu şansı kaçırdı." ifadelerini kullandı. 

Sürecin tamamen bitmediğini belirten Çintimar, 5 Temmuz gününe kadar çekilen ve gidemeyen olursa yeni eklemeler yapılabileceğini ve başvuru yapmak için nihai listeyi bekleyeceklerini açıkladı. 

Başkan Çintimar, önümüzdeki hafta takımı bir araya toplayarak bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti. 

Son dakika - Atletizmde 2020 Tokyo Olimpiyatlarına 6 kota daha eklendi

Türkiye'nin 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yer alacak olan atletizm takımı şöyle: 

Erkekler: 

100 metre: Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes 

200 metre: Ramil Guliyev 

400 metre engelli: Yasmani Copello 

20 kilometre yürüyüş: Salih Korkmaz, Şahin Şenoduncu, Abdülselam İmuk 

Sırıkla atlama: Ersu Şaşma 

Çekiç atma: Özkan Baltacı, Eşref Apak 

Maraton: Polat Kemboi Arıkan, Kaan Kigen Özbilen, Yavuz Ağralı 

Üç adım atlama: Necati Er 

4×100 takımı: 5 atlet (Kesin kadro önümüzdeki günlerde ilan edilecek) 

Kadınlar: 

5000-10000 metre: Yasemin Can 

Maraton: Meryem Erdoğan 

Gülle atma: Emel Dereli 

Cirit atma: Eda Tuğsuz 

Çekiç atma: Tuğçe Şahutoğlu 

20 kilometre yürüyüş: Meryem Bekmez, Ayşe Tekdal, Evin Demir

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda 6 sığınmacı sporcu yer alacak

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda Sığınmacı Paralimpik Sporcular Takımı adına 4 branşta 6 atlet mücadele edecek. 

Uluslararası Paralimpik Komitesinden (IPC) yapılan açıklamaya göre 24 Ağustos-5 Eylül tarihlerinde Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenecek oyunlarda 5'i erkek, biri kadın olmak üzere 6 sığınmacı sporcu yer alacak. 

Para atletizmde Alia Issa (Suriye) ve Shahrad Nasajpour (İran), para yüzmede Ibrahim Al Hussein (Suriye) ve Abbas Karimi (Afganistan), para tekvandoda Parfait Hakizimana (Burundi), para kanoda Anas Al Khalifa (Suriye) madalya mücadelesi verecek.

Öte yandan IPC bayrağı altında yarışacak Sığınmacı Paralimpik Sporcular Takımı, 24 Ağustos'ta Japonya Ulusal Stadı'nda gerçekleştirilecek açılış seremonisine ilk sırada çıkacak.

Fenerbahçe'nin yeni totemi! "Vitor Pereira ile ilk kez denendi" | SENİNLE FUTBOL KONUŞMAM 7. Bölüm
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber