Geri Dön

Son dakika - Bakan Kasapoğlu'ndan Şampiyonlar Ligi finali ve zemin açıklaması!

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor gündemini değerlendirdi. Kasapoğlu statlardaki zeminlerle ilgili "Maalesef bu yıl zeminlerle ilgili ortaya çıkan durum, yeni çalışmalar gerektiğini ortaya koydu. Federasyonumuzla konuştuk, federasyonumuz yeni bir modelle gerekli çalışmaları yapacak." dedi. Kasapoğlu, 29 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin seyircili oynanması adına çalışma yürüttüklerini söyledi.

Son dakika - Bakan Kasapoğlu'ndan Şampiyonlar Ligi finali ve zemin açıklaması!

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, beIN Sports'a spor gündemini değerlendirdi.

İŞTE O AÇIKLAMALAR

"Dünya olağanüstü bir süreçten geçiyor. Pandeminin, spor organizasyonlarından eğitim hayatına kadar her alanda ciddi etkileri var. Bakanlık olarak hem gençlerimiz hem de spor camiamız için bu sürecin fırsata dönüşmesi temel motivasyonumuz."

"Avrupa’nın en genç nüfusuna sahibiz. Gençlerimizle olan iletişimimiz ve onların imkanlara erişimini sağlama konusunda süreçleri spor, gençlik ve eğitim camiasıyla başarılı bir şekilde yönettiğimizi heyecanla ve sevinçle ifade edebilirim.

"Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin çok uzun vadeli vizyonunu açıkçası belirlemiş bir lider. Bu anlamda her alanda; eğitimi ile, sağlığıyla, altyapısıyla, sanayisiyle, ekonomisi ile… 19 yılın her alanında bir devrim var. Bu devrimin gençler ve spor camiası için olmadığını iddia etmek mümkün değil. Bilakis en güçlü yönlerimizden biri de, hem gençlik alanında yapılan devasa dönüşüm hem de spor alanındaki çalışmalar. Siz de ifade ettiniz, Cumhurbaşkanımızın spora olan ilgisi, sevgisi sözde değil. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan itibaren sayın Cumhurbaşkanımızın önderlik ettiği bir spor dönüşümü var. Sahalarıyla, salonlarıyla, semt yatırımlarıyla, havuzlarıyla devasa bir çalışma var."

"Şampiyonlar Ligi için stadımız hazır"
Türkiye son 10 yılda dünyanın en çok stadyum yatırımı yapan, yeni stadyumlarına sahip ülkesi. Sadece yeni mi? Hayır. Modern de aynı zamanda. Kalite standartlarıyla rekabet gücü yüksek tesis envanterimiz var. Olimpiyat Stadyumu’ndaydım. Biliyorsunuz Şampiyonlar Ligi için stadımız hazır. Olimpiyat Stadı’mızın yeni hali, Türkiye’nin dört bir yanında devam eden inşaatlar, biten inşaatlar… Geçtiğimiz günlerde Göztepe Stadı’nın resmi açılışını yaptık. Eski halini de bilirsiniz. Adana’yı açtık. Önümüzdeki günlerde Hatay var, Giresun var, Ordu var. Devam ediyor. İllerde, büyük şehirlerde…

Son dakika - Bakan Kasapoğlundan Şampiyonlar Ligi finali ve zemin açıklaması

 "Yeni dönemde sloganımız, erişilebilirlik"

"Tesis yapmak yetmiyor, aynı zamanda tesisleri sporcularla birleştirmeliyiz. Halkımızı spora yönlendirerek spor kültürünü de güçlendirmek gerekiyor. Yeni dönemde sloganımız, erişilebilirlik. Gece gündüz erişilebilirlik. Ailelerimizin bu konudaki tavrı ve ilgisi çok önemli. Zira sporun, ailede önemli bir gündem olması lazım. Bazı annelerimiz ve babalarımız, çocuklarına bu noktada ciddi ilgi gösteriyorlar. Hakikaten altı çizilmesi gereken bir konu."

“1 milyon 300 bin çocuğumuza yetenek taraması yaptık”

Yetenekli çocuklarımızın keşfedilmesi, farklı parametrelerle ölçülerek değerlendirilmesi ve spora yönlendirilmesi konusunda çalışmalarımız var. Bu anlamda takip ekibimiz yaklaşık 1 milyon 300 bin çocuğumuzun taramasını yaptı. 100 binden fazla çocuğumuzun yetenek noktasındaki takiplerine devam ediyoruz. Sporcu eğitim merkezlerimizde, olimpiyat hazırlık merkezlerimizde bir yandan onlarla ilgili süreç yürüyor. Gerektiğinde okuldan havuza biz götürüyoruz. Antrenörlerimiz, tesislerimiz, pırıl pırıl hepsi. Tüm öğrencilerimizin hizmetinde. Bazı okullarda tesisleşme çalışmalarımız devam ediyor. Havuzuyla, salonuyla, tenisiyle, futboluyla, basketboluyla… Gençleri sporla buluşturma adına hem bakanlıklarımızla iş birliği hem bakanlığımızın kendi tesisleri hem yerel yönetimlerle iş birliği devam ediyor.

“Milli sporculara %100 burs”

"%100 milli sporcu bursu için 1 yıldan beri çalışıyoruz. Önce vakıf üniversitelerinden başladık. Spor demek emek demek. Spor demek uzun vadeli yatırım demek. Gencimiz başlıyor spora, belli bir noktaya gelince ben okulu tercih edeyim diyerek sporu bırakıyor veya spora devam edeyim, ikisi bir arada olmuyor deyip okulu bırakıyor. Bu olmaz. Bu bizim hayalimizdi ve hamdolsun gerçekleştirdik. Vakıf üniversitelerimizle protokol yaptık. Bir öğrenci milli sporcuysa, normal bir puan da alsa burslu olarak okuyor. Aileler bu durumdan ötürü ciddi anlamda memnuniyet var"

"Spor kültürünü güçlendirme konusunda mesafe almamız lazım. Yönetimler, kulüpler, federasyonlar, eğitim camiası, aileler önemli, bu birdenbire oluşan bir şey değil."

"Daha büyük başarılar inanıyorum ki çok kısa vadede gelecek. Voleybolda, futbolda, basketbolda, yüzmede gelecek. Güreşte geliyor. Bunları daha da güçlendireceğiz. Spora yaptığımız yatırımın, verilen emeğin karşılığını alacağız"

"Hakemleri günah keçisi ilan etmek haksızlık olur"

Kaos ortamı ve kaosun sürekli körüklenmesi çok yanlış bir yol bence. Bu yoldan dönülmesi lazım. Bu kaos ikliminin sporun tüm paydaşlarına, futbolun tüm paydaşlarına zarar verdiğine inanıyorum.

Herkes hata yapabilir. Herkesin hata yapabileceği bir ortamda hakemleri günah keçisi ilan etmek haksızlık olur. Tabii hakemlerimiz tartışmalı kararlar veriyorlar mı? Tabii ki oluyor. Hatalı kararlar oluyor mu, onlar da oluyor. Bunları çözeceğimize inanıyorum

Bir maçta kırmızı kart verilen pozisyona başka bir maçta faul dahi çalınmaması apaçık bir tezat. Tabii ki vicdanları yaralıyor. Tabii ki futbolun, seyircinin, taraftarın keyfini kaçırıyor. Bu kuralların elbette tutarlılığı olması lazım.

Zemin açıklaması
"Maalesef bu yıl zeminlerle ilgili ortaya çıkan durum, yeni çalışmalar gerektiğini ortaya koydu. Federasyonumuzla konuştuk, federasyonumuz yeni bir modelle gerekli çalışmaları yapacak."

"Meclisimizle paylaştığımız çalışmalar var. İnanıyorum ki çok kısa vadede parlamentomuzun da çalışmalarıyla, sporun paydaşı olan kulüpler ve federasyonlarla birlikte yarınlarımızı ve altyapılarımızı inşallah el birliği ile tesis edeceğiz."

"Takımlar bir hocayla başlıyor, birkaç hafta geçmeden başka hocayla devam ediyor. Bu mantaliteyle hem finansal hem de ruhsal anlamda başa çıkmak mümkün değil. Önce doğru yönetelim."

"Gelir sorunu olduğunu düşünmüyorum. Diyorlar ki 'Taraftarın layık olduğu tarzda yönetici bulamazsınız.', buna hiç inanmıyorum. Bilakis kulüplerimizi yönetmeye layık insanlarla buluşturabilirsek, yasal altyapıyla yarınların güçlü kulüplerini inşa edebiliriz."

Şampiyonlar Ligi açıklaması
Şampiyonlar Ligi Finali var. Türkiye her zamanki gibi muhteşem ev sahipliği yapacak. Dünyanın en güzel şehri İstanbul. Güzelliklerini dünyaya tanıtacağız. Gelen sporseverlere İstanbul'un bir kez daha muhteşemliğini ispat edeceğiz. Seyirci konusunda yakın takipteyiz. Seyirciye açma konusunda ciddi niyetimiz var. Çalışmalarımız bir aşamaya geldi. İlgili kurumlarla iletişim halindeyiz. 

“Milli futbolcularımız aynı zamanda birer rol model"
"İyi bir jenerasyon var. Şenol Hoca'yla zaman zaman bir araya geliyoruz. Uzun mütalaalar yapıyoruz. Hocalarımız, ülkemizin yetiştirdiği değerler ve en büyük zenginliklerimizden bir tanesi. Sporcularımız, aynı zamanda bizi Avrupa'da da başarıyla temsil eden arkadaşlarımız. Bu gençler aynı zamanda birer rol model. Onların izinden gidecek, gayretiyle, çalışkanlıklarıyla ve karakterleriyle onların yolunda yürüyecek gençlerimiz var."

"56. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu gerçekleştirdik, uluslararası katılım yüksekti. Türkiye’nin ilk veledromunun inşasına Konya’da başladık, 6 ay içinde tamamlayacağız. Olimpik bir veledrom. Hem ülkemizdeki hem de yurt dışından gelecek sporcuları ağırlayacak."

Lionel Messi'ye sürpriz doğum günü kutlaması!
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet