Geri Dön

Son dakika - Ceferin: Avrupa Süper Ligi projesiyle çok büyük bir hata yaptınız

Aleksander Ceferin, yaşanan süreci değerlendirip Avrupa Süper Ligi’ni hedef aldı: Bencillik ve açgözlülük

CELAL UMUT EREN

UEFA Başkanı, 12 kulübün futbolu banka hesabı olarak gördüğünü vurguladı, “Bencillik, dayanışmanın yerini aldı. Para zaferden, açgözlülük ise sadakatten daha önemli hale geldi” ifadelerini kullandı.

UEFA’da tarihi bir kongre yaşandı. Avrupa Süper Ligi’nin 6 İngiliz, 3 İtalyan ve 3 İspanyol kulübünün öncülüğünde kurulması sonrası UEFA’da hareketli saatler devam etti.
İsviçre’nin Montrö kentinde düzenlenen UEFA Kongresi’nde Başkan Aleksander Ceferin, 55 üye ülkeye seslenerek bir kez daha sert bir tepki ortaya koydu.
FIFA ile bu süreçte birlikte hareket edeceklerini aktaran Ceferin’in açıklamaları şöyle:
- Bu Süper Lig krizi, UEFA’yı daha güçlü hale getirecek. Bir an bile tereddüt etmeyeceğiz. Biz yenilmezleriz ve futbolu daha da güçlü kılacağız. FIFA’ya değerlerimize gösterdiği önemden dolayı teşekkür ediyorum.
-Futbol kimseye ait değil. Futbolun sahibi yoktur. Bencillik, dayanışmanın yerini aldı. Para zaferden, açgözlülük ise sadakatten daha önemli hale geldi. Birkaç egoist, harika bir spor olan futbolu öldürmek için ellerinden geleni yapıyor. Neden? Daha fazla para istiyorlar, daha çok zengin olmak istiyorlar ve kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmüyorlar.
- PSG Başkanı Nasser Al-Khelaifi’ye yürekten teşekkür ederim. Büyük bir adam olduğunu ve futbola, değerlerine saygı duyduğunu gösterdi.
Kulüplere sert uyarı
- İngiliz kulüpleri bir an önce kendilerine gelmeli. Futbola olan sevginizi unutmayın. Sahiplerinin futbolu sevdiğini düşünmüyorum gerçi. Kulüpleriyle sevinen, kulüpleriyle üzülen insanlara saygı duyun.
-Avrupa Süper Ligi projesiyle çok büyük bir hata yaptınız. Fikrinizi değiştirmek için halen zamanınız var. Herkes hata yapar.
- Bugün büyük olarak adlandırılan kulüpler, geçmişte büyük kulüpler değildi ve gelecekte büyük kulüp olarak kalacaklarının garantisine sahip değiller. Zengin, yenilmez, dokunulmaz olduğunu düşünen kulüpler nereden geldiklerini hatırlasınlar! UEFA olmasaydı, nerede ve nasıl olacağınızı çok iyi biliyorsunuz.

Son dakika - Ceferin: Avrupa Süper Ligi projesiyle çok büyük bir hata yaptınız

İngiltere’den ‘yasa’ hamlesi
İlk günden itibaren Avrupa Süper Ligi’ne karşı çıkan ve oluşumda yer alan 6 İngiliz kulübünü eleştiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tarihe geçecek bir yasas kararı açıkladı. Başbakan Boris Johnson, 6 İngiliz kulübünün Avrupa Süper Ligi’nde oynamasına karşı yasa çıkaracaklarını ve bu duruma engel olacaklarını açıkladı. İngiltere sınırları içerisinde Avrupa Süper Ligi maçının oynanmasına izin verilmeyeceği bildirildi.
Boris Johnson, “Hükümetimiz, Avrupa Süper Lig projesini bitirecek. Bu konuda kararlıyız ve bu kararlığımızı herkes görecek” dedi.

55 üyeden imza
UEFA, yaptığı resmi açıklamada tüm üye ülkelerin Avrupa Süper Ligi’ni istemediğini duyurdu. UEFA’nın açıklamasında: “55 üye ülkenin tamamı Avrupa Süper Ligi dedikleri şeyi kınayan bildirinin altına imza attı” denildi.

Liverpool’da isyan ‘Süper Lig’i istemiyoruz’
İngiltere’de Liverpool’da futbolcular Avrupa Süper Ligi nedeniyle isyan etti. Futbolcular ortak bir bildiri hazırlayıp sosyal medya hesaplarından yayınladı. Avrupa Süper Ligi’nde oynamak istemediklerini dile getiren oyuncular şu mesajı paylaştı: “Avrupa Süper Ligi’nin yapılmasını istemiyoruz. Takım olarak görüşümüz bu şekilde. Bu kulübe ve taraftarına olan bağlılığımız sorgusuz ve koşulsuzdur. Asla yalnız yürümeyeceksiniz.”

‘Ya varsınız ya yoksunuz’
FIFA Başkanı Gianni Infantino, Avrupa Süper Ligi’ne kesinlikle karşı olduklarını açıkladı. UEFA’ya destek vereceklerini belirten Infantino, “FIFA’dan, UEFA’dan ve mevcut liglerden koparak oluşturulan lig olan Avrupa Süper Ligi’ni şiddetle reddediyoruz. Görevimiz kulüpleri ve milli takımları korumak. FIFA, böyle bir oluşumu desteklemiyor ve bu süreçte UEFA’ya tam destek vermeye devam edeceğiz” dedi. FIFA Başkanı, “Herhangi bir takım, Avrupa Süper Ligi için mevcut yapıdan ayrılmaya karar verirse sonuçlarını kabul etmek zorundadır. Ya varsınız ya da yoksunuz” diye konuştu.

Cudi Cup'ın açılış töreni Bakan Kasapoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber