Geri Dön

Son dakika - Florentino Perez: PSG ve Bayern’i ikna edeceğiz

Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez, UEFA’ya bir rest daha çekerek, “Bu lig; zengin insanlarla alakalı değil, futbolu kurtarmakla alakalı. 1 yıl içinde başlayacağız” dedi

Avrupa Süper Ligi ve aynı zamanda Real Madrid’in başkanı Florentino Perez, UEFA’ya ve Aleksander Ceferin’e bir kez daha rest çekti, futbolu kurtaracaklarını iddia etti.
Perez’in açıklamalarının satırbaşları:
-İngiltere, İspanya ve İtalya’nın büyük kulüpleri, futbolun yaşadığı bu kötü durum için bir çare bulmalıydık. Büyük kulüpler son yıllarda çok para kaybettiler. Real Madrid son 2 yılda 400 milyon euro zarar etti.
-Avrupa Süper Ligi, finansal açıdan takımları kurtaracak. Yayın hakları haricinde bir gelir kapısı bulamadığınız zaman, çözümü daha fazla taraftarın ilgisini çekecek daha büyük maçlar düzenlemekte buluyorsunuz. Futbolun da dünyadaki her endüstri gibi değişmesi ve yeni koşullara adapte olması gerekiyor.
-UEFA, ilk Avrupa kupasının oluşumuna da karşıydı. Bu lig; zengin insanlarla alakalı değil, futbolu kurtarmakla alakalı. 1 yıl içinde başlayacağız.
-Bu formatta Şampiyonlar Ligi sadece çeyrek final ve sonrasından itibaren ilgi çekiyor. Şu anda düşük kaliteli maçlar oynanıyor. Berabere biten bir Barcelona-Manchester United maçı, Manchester United’ın Şampiyonlar Ligi’nde ortalama bir takımla karşılaşmasına göre daha ilgi çekici.

Son dakika - Florentino Perez: PSG ve Bayern’i ikna edeceğiz

‘PSG ve Bayern’i ikna edeceğiz’
Avrupa Süper Ligi’ne gelen yoğun tepkiler ve çekilme hamleleri sonrası Başkan Florentino Perez, L’Equipe’e özel bir röportaj verdi.
Oluşum kararını savunmaya devam eden Perez, “Çekilme kararları çıkmasından endişe duymuyorum. Çünkü futbolda gelinen nokta çok ciddi. Herkes çözüm aramayı kabul ediyor ve herkesin çözüme ihtiyacı var. Biz kimseyi baskılamıyoruz” dedi.
Chelsea ve M.City’nin hamlelerine değinen Perez, “Şu anda bu bende endişe yaratmıyor. PSG ve Bayern Münih’i ikna edeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Euroleague örneği
Florentino Perez, basketboldaki Euroleague örneğini vererek Avrupa Süper Ligi’ni savundu. Perez, “Bu olay La Liga’ya değer kaybettirmez. Harika oyuncularımızla her yere gidiyoruz. Euroleague ve İspanya Ligi’ni izleyin. Premier Lig’in formatı değişemez. Eğer kulüpler güçlenirse, herkes güçlenir. Bu iki lig birlikte var olabilir. Real Madrid, bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak. Bizi çıkartamazlar. La Liga’da da oynamaya devam edeceğiz. Bunun yüzde 100 garantisini verebilirim” dedi.

‘Süreyi azaltırız’
Karşılaşmaların 90 dakika yerine daha az bir sürede oynanmasına da yeşil ışık yakan Florentino Perez, “Gençleri analiz ediyoruz. Özellikle 16-24 yaş arasını. Yüzde 40’ı futbolla ilgilenmiyor. Neden? Maçların çok uzun olduğunu söylüyorlar. 90 dakika uzun. Gençler maçın tamamını izlemiyorsa o zaman maçı kısaltırız. İlgi çekici yaparız” dedi.

Ada’da ayaklanma!
Avrupa Süper Ligi kuruluşunun üzerinden 48 saat bile geçmeden çatırdamaya başladı. Artan baskılar ve son olarak Chelsea taraftarlarının takım otobüsüne yönelik yaptığı eylem 12 kurucu kulübü harekete geçirdi.
İngiliz kulüpleri bir anda ayaklandı. 6 kurucu üyenin yaşanan gelişmelerden rahatsız olduğu bildirildi. Chelsea, Manchester United, Arsenal, Tottenham, Manchester City ve Liverpool resmi açıklama yaparak, “Avrupa Süper Ligi’nden çekilme işlemleri başladı” ifadelerini kullandı. Arsenal, taraftarlarından özür dileyerek ‘Hata yaptık’ dedi.
İtalyan kulüpleri sessiz kalsa da Florentino Perez, şimdilik Barcelona ve Atletico Madrid’i kalma konusuna ikna etti.

Kenan Karaman'ın Milli Takım yolculuğu
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet