Geri Dön

Son dakika haberi: Gelibolu'nun yıldızı okçuluk

Mete Gazoz’un yetiştiği yer olan Gelibolu’da bu kez de Makaralı Yay Milli Takımımız, Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda yeni madalyalar için hazırlanıyor. Avrupa Okçuluk Federasyonu Asbaşkanı Hakan Çakıroğlu da yeni Meteler’in buradan yetişeceğine inanıyor.

Son dakika haberi: Gelibolu'nun yıldızı okçuluk

BİLAL MEŞE

2 yılı aşkın süredir Gelibolu İlçesi ile haşır-neşirim, bu şirin ilçeye olan sevgimi dört yıl önce buraya yerleşerek perçinledim.
Hem turizmiyle, hem tarihi dokularıyla, hem de birçok spor dalındaki faaliyetleri ile ünlüdür Gelibolumuz... Malum futbol birçok kentimizde ön plandadır, ama Gelibolu’da durum çok farklıdır...

İster inanın, ister inanmayın, okçuluk bu ilçede bir numaradır... Okçulukta olimpiyat şampiyonu olan Mete Gazoz’un bu ilçeden yetiştiğini biliyor muydunuz?

Evet, Mete Gazoz tam 8 yaşında bu ilçeye geldi, okçulukla burada tanıştı, yıllar yılları kovaladı, 2013’te Milli takım kampına katıldı.
Demem o ki, Gelibolu okçuluk sporunun merkezidir, öyle olmaya da devam ediyor... Özellikle Mete Gazoz’un olimpiyat şampiyonu olmasından sonra ilçede birçok minik erkek ve kız çocuğumuz derslerden boşta kalan zamanlarını okçuluk sporuyla uğraşarak geçiriyorlar. İlgi ise her geçen artarak devam ediyor...

İlerleyen yıllarda bu şirin ilçeden çok Mete Gazoz’lar yetişeceğinine kişisel olarak inanıyorum, artı benim de yeni bir branşım oldu, okçuluk!
Kuşkusuz bu ilçede okçuluk sporunun gelişmesinde Okçuluk Federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Avrupa Okçuluk Federasyonu Asbaşkanı Hakan Çakıroğlu’nun müthiş katkıları var. Bu sporun içinden gelen Çakıroğlu, “İlçemizde bu spora olan ilgi her geçen gün artıyor, inanıyorum ki, buradan tıpkı Mete Gazoz gibi sporcular yetişecektir” ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: Gelibolunun yıldızı okçuluk‘Aday olacağım’

Gelibolu’da kamp yapan Makaralı Yay Milli Takım kampını da sık sık ziyaret ederek ABD’de yapılacak Dünya Okçuluk Şampiyonası öncesinde sporculara moral veriyor. Ayrıca Çakıroğlu, Avrupa Okçuluk Federasyonu başkanlığına yapılacak seçimlerde aday olacağını da MİLLİYET’e açıkladı. Çakıroğlu, seçime tahmini katılacak 37 ülkeden çoğunun desteğini alacağını ve bir dönem başkanlık yapmak istediğini de sözlerine ekledi. Makaralı Yay Milli Takımı, yaklaşık 1 aydır çalışmalarını Gelibolu’da kamp yaparak sürdürüyor... Kampta yer alan milli sporcularımız şu isimlerden oluşuyor: Evren Çağıran (Çankırı), Yakup Yıldız (Ankara), Furkan Oruç (İstanbul), Yeşim Bostan (İstanbul), Gizem Elmaağaçlı (Kayseri) ve Ayşe Bera Süzer (Eskişehir)...

Milli Takımımızı antrenör Emre Özdemir ile yardımcısı Aykut Akdağ çalıştırıyor... Tecrübeli hocalarımızdan Emre Özdemir ile bir araya geldik, okçuluk sporumuzu masaya yatırdık, gelecek adına hedeflerini sorduk. Okçuluk sporunun zor bir branş olduğuna işaret eden Özdemir, “Dünyanın en popüler sporlarından biridir, ama zordur. Her şey dakiktir, zamanla yarışırız, yatma, kalkma, yeme yeme saatleri şaşmaz. Kaldı ki okçuluk sporunun diğer branşlardan en büyük farkı, erkek ve kadının aynı kürsüye çıktığı ender branşlardan biridir” dedi.

Özdemir, kendisini Mete Gazoz’un babası antrenör Metin Gazoz’un yetiştirdiğini de hatırlatarak, “Sağolsun Metin hocam sayesinde hem bu sporu yaptım, hem de onun sayesinde çok şey öğrendim” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olimpiyat şampiyonun üstü yok, en iyisi biziz, bir numarayız... Şu an kampta 6 sporcumuz var, ABD’deki Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hepsi birbirinden yetenekli sporcular. Hepsinin altın madalyası var... Dünyanın en elit sporcuları şu an kamptalar, dünya sıralamasında ilk beşin içindeyiz. Bu büyük bir başarıdır. 15 eylülde ABD’de yapılacak şampiyonada da başarılı olacağımıza inanıyorum.”

Son dakika haberi: Gelibolunun yıldızı okçuluk

Günümüzde okçuluk

Açık hava okçuluğu ve salon okçuluğu olarak yaz kış yapılabiliyor. Açık hava okçuluk mesafeleri 90 metre ile 30 metre arasında değişmektedir. Salonda 18 metreden ok atışı yapılır.

Tabii ki kurallara bağlı kalınarak yapılan okçuluk sporu olimpiyatlarda da yer almaktadır. Olimpik dalda dünyada en başarılı ülke Kore idi. Ne var ki, Mete Gazoz’un şampiyon olmasından sonra Türkiye bir numaraya geçti.

Beşiktaş morali

Şampiyona öncesinde Gelibolu Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Hakan Pehlivan ile yönetim kurulu üyelerinden Müştak Özinal, Milli Takım kampını ziyaret ettiler, sporcularımıza zorlu müsabakalar öncesinde şans ve başarılar dilediler.

Makaralı yay ne demek?

Makaralı yay, okçulukta yaygın olarak kullanılan yay çeşitlerinden biridir. Yayın kolları makara sistemi sayesinde el ile daha kolay büküldüğü için daha kuvvetli, daha sert, daha az hareket eden yaylar kullanılabilir, ok daha yüksek hız ve kinetik enerjiyle fırlatılabilir.

Real Madrid, El Clasico'ya hazırlanıyor
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber