Geri Dön

Son dakika - Milyarderlerin yatırım savaşı! Abramovich ve Bin Zayed...

Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Chelsea’yi 2003’te satın alan Rus milyarder Abramovich ile diğer İngiliz takımı Manchester City’nin sahibi Abu Dabili milyarder Bin Zayed arasında yatırım savaşı da yaşanıyor

Son dakika - Milyarderlerin yatırım savaşı! Abramovich ve Bin Zayed...

CELAL UMUT EREN

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2020-21 sezonunun finalinde Chelsea, Manchester City’yi 1-0 yenerek şampiyon oldu. İki İngiliz takımının Portekiz’deki tarihi finali aslında saha dışında 2000’lerin başından beri oynanıyor. Londra ekibi Chelsea’yi 2003’te satın alan Rus milyarder Roman Abramovich ve 2008’den beri Manchester’ın mavi renkli takımı Manchester City’nin sahibi olan Abu Dabili milyarder Şeyh Mansour Bin Zayed, futbol dünyasının en zengin iki patronu olarak öne çıkıyor. İki milyarderin 2021’e kadar olan süreçte takımlarına sadece futbolcu ve teknik direktör için 3.7 milyar sterlinlik harcama yaptıkları biliniyor.
Hem para hem başarı
Bu iki zengin patronun takımlarına büyük başarılar getirdikleri de ortada. 2003’den beri Abramovic’in kontrolünde olan Chelsea, 16 kupa kazandı. Londra temsilcisi tarihindeki Şampiyonlar Ligi zaferlerini Abramovich’in katkılarıyla 2012 ve 2021’de yaşadı. Chelsea, Abramovich öncesinde sadece 10 kupa kaldırmıştı. Manchester City’de de durum farklı değil. Mansour Bin Zayed ile 2008’den bu yana 13 kupa müzeye götürüldü, tarihlerinde ilk kez Şampiyonlar Ligi finaline bu sezon çıkıldı. Abu Dabili patron öncesinde ise Manchester City yalnızca 9 kupa alabilmişti.

Son dakika - Milyarderlerin yatırım savaşı Abramovich ve Bin Zayed...

Tarihi servet
Abu Dabili Mansour Bin Zayed de ülkesinin en zengin ailelerinin velihatlarından biri olarak 1970’de dünyaya geldi. Bin Zayed’in ailesinin servetinin 13 ile 17 milyar sterlin arasında olduğu tahmin ediliyor. Ülkesinde Dışişleri Bakanlığı da yapan 51 yaşındaki milyarder, Abu Dabi’nin en önde gelen ve dünyaya açılan reklam, enerji, petrol sektöründeki şirketlerinin yönetim kurulu başkanı. Mansour ve ailesi de 2013’de
415 milyon sterline aldıkları dev malikanedeki yaşamlarıyla dikkat çekiyor.

Futbola dev yatırım
Chelsea için 20 milyon sterlinlik kaynak hazırlayan Abramovich, Cobham’da dev bir bölgeyi satın aldı. Chelsea için 30 sahanın yer aldığı devasa bir tesis inşa ettiren Rus milyarder müthiş bir merkez oluşturdu. Manchester City’nin patronu Mansour Bin Zayed de Manchester City’nin merkezde durduğu ‘City Football Group’ projesiyle dünyaya açıldı. Dünyanın her tarafından kulüp satın alarak bu şirkete dahil eden Abu Dabili patron, dünyanın en büyük futbol kulüpleri zincirini kurdu.

Bol sıfırlı transferler
Abramovich, Chelsea’yi satın aldığından beri 18 yılda 2 milyar sterlini transferlere harcadı. Sezon başında Bayer Leverkusen’den
89 milyon sterline transfer ettikleri Kai Havertz, Manchester City karşısında Şampiyonlar Ligi zaferini getiren golü attı. Manchester City’de de Mansour Bin Zayed, 2008-2021 arasında transfere 1.7 milyar sterlin döktü.

En ‘lüks’ patron
Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich serveti ve lüks harcamalarıyla öne çıkıyor. Rus milyarder Abramovich futbol dışında lüks arabalara ve büyük malikanelere harcadığı paralarla biliniyor. 54 yaşındaki milyarder, dünyanın en büyük ve en lüks yatlarına sahip. Abromovich 2009’da 350 milyon sterline 162.5 metre büyüklüğündeki dünyanın en büyük yatını satın aldı. Dünyanın önde gelen şirketlerinden Gazprom’un da sahibi olan Abramovich, Chelsea’ye tutkuyla bağlı.

Chelsea'nin 2020-21 Şampiyonlar Ligi Sezonunun Hikayesi

Alanyaspor'un yabancı taraftarları teste tepkili
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner