Geri Dön

Son dakika - Mustafa Cengiz: “Futbolcuların haysiyetlerini hatırlamaları gerek"

Galatasaray başkanı Cengiz, oyuncuları izlerken çıldırdığını dile getirdi, futbollarıyla ilgili ağır ifadeler kullandı.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “Futbolcuların haysiyetlerini ve şereflerini hatırlamaları gerek. Türkiye’nin en büyük camiasındalar. Ölümüne oynamalılar. Bunu neden yapmıyor futbolcularımız... İpinde değil adamın, profesyonelce bakıyor. Türk futbolcular nerede o zaman?” diye konuştu.

Galatasaray’da Başkan Mustafa Cengiz’in futbolculara yönelik konuşmaları, bir anda futbol gündeminin bir numarasına oturdu.
GS TV’de canlı yayınlanan “Gündem Özel” programında ilk olarak hakem hatalarıyla ilgili konuşan Mustafa Cengiz, MHK ve TFF’yi eleştirirken, bir anda takıma döndü. Cengiz, “Önümüzde 7 maç var, 21 puan eder. Onlar istediği kadar bazılarını yarışta tutmaya devam etsinler. İp Galatasaray’ın elinde. Biz oynamalıyız, terimizin son damlasına kadar mücadele etmeliyiz” dedi.
Galatasaray Başkanı bunun sonrasında da takımı eleştirerek, şöyle devam etti:
“Yedlin sakatlığında 10 futbolcumuz orada olmalıydı. Golümüz iptal edince 10 futbolcu itiraz etmeli, sahanın altını üstüne getirmeli. Galatasaray’ın ayağa kalkması gerek. Futbolcuların haysiyetlerini ve şereflerini hatırlamaları gerek. Orada kendilerine oynamıyorlar, Türkiye’nin en büyük camiasını temsil ediyorlar. Ölümüne oynamalılar. Bunu neden yapmıyor futbolcularımız. İpinde değil adamın, profesyonelce bakıyor. 2. maç oynamazsa prim alamıyor. Onu da hesaplayabilir. Türk futbolcular nerede o zaman? Ben çıldırıyorum izlerken.”
Adana’da kulübün borçlarını üzerine alıp intihar eden bir başkanı örnek gösteren Mustafa Cengiz, “3 günde unuttular. Ben kendimi de düşünüyorum. Sen kendini Galatasaray, Fenerbahçe için öldür. 3 gün sonra unuturlar. Musalla taşında olursun, çıkarın mı var derler. Pandemi, çekilemiyorum. Kayyum gelecek. Seçim yapamıyoruz. Şunu bilin ki, ölümüne mücadele eden biri olarak mücadele ederim. Yeter ki seçimler açılsın. Benim siyasi, ticari ufacık bir çıkarım olduğumu kanıtlasınlar. Beni doğru söylemekten kimse men edemez, kimse” ifadelerini kullandı.
‘Yeter artık’
Başkan Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cenap Şahabettin’in bir sözü var. ‘Bu ülkede mütevazı, efendi görünme seni yumuşak sanırlar’ diyor. Korktuğumu zannediyorlar. Ben Allah’tan, iftiradan korkarım. Ben yanlış yaptıysam özür dilerim ama yeter artık. Ben TFF, MHK, Fenerbahçe, Beşiktaş ile mücadeleden ürkmüyorum. Bizim yandaş var ya, bize gül atıyorlar ya onlar beni 1000 kere kanser ederler. İtiraf etti diye devam etsinler. Ölümüne kadar mücadele edeceğim. Beni 1 adım geri çektiremezler.”

Son dakika - Mustafa Cengiz: “Futbolcuların haysiyetlerini hatırlamaları gerek

Mustafa Cengiz’e yoğun tepki
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in futbolculara yönelik açıklaması, Galatasaray camiasında büyük yankı buldu. Özellikle sarı-kırmızılı taraftarlar, bu konuşmaya tepki gösterirken, bu sözlerinin oyuncuların motivasyonuna negatif etki edeceği dile getirildi. Sosyal medyada “Mustafa Cengiz” en çok konuşulanlar arasında yer alırken, sarı-kırmızılılar Başkan Cengiz’den bu konuda bir özür bekledi.

Arslanboğa’ya ‘militan’ sözü
Karagümrük maçında Kerem Aktürkoğlu’nun yerde kaldığı pozisyonu değerlendiren Mustafa Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben burada Ali Palabıyık’a asla kızamam. Net… Çünkü, görüyor kararını veriyor. Enteresan olan, kendini asıl hakem gören Suat Arslanboğa, ‘Hayır, gel bak. Kesinlikle penaltı değil, kendisi düştü’ diyor. Hiçbir Karagümrüklü oyuncu itiraz etmiyor, sadece ‘Bana kırmızı verme’ diyor, sarı kart verse yetecek. Böyle militan bir VAR hakemi dünyada yok. Benim bu sözlerim üzerine açıklama yapacaklar. Açıklama yaparlarsa lütfen bütün konuşmaları canlı yayına versinler. İtiraz edilen konuları açık versinler, ama küfür, hakaret varsa, veremeyiz derseler saygı duyarım. Biz milyonlar harcıyoruz. Bana ve takımıma kişisel düşmanlığın da olabilir. Bir takıma büyük sevgin de olabilir. Sen toplumsal gerginliğe neden olamazsın. Sen dürüst, şövalye, sipahi olacaksın.”

‘Birlik’ eleştirisi
Kulüpler Birliği Vakfı’na da değinen Mustafa Cengiz, burada bir birlik oluşmadığını savundu.
Galatasaray Başkanı, “Bu vakıf ama yönetim kurulu var. Nereden çıktı? Mütevelli heyet vardır, o da yok. Ben anlamıyorum. Beni niye katıyorsun kardeşim. Yönetim kuruluysa bana imzaya getir. Getirmiyor. İç hukuk yollarını tüket, sonra FIFA’ya git. Gitmiyor. Tersini yapıyorlar. Başkanlık seçimi diye bir şey de yok. Seçim olmadı. Bunlar yanlış işler. Türk futbolunu birliğe değil aykırılığa, ayrılığa götürür. Çebi sağ olsun çalışıyor ama ben onaylamıyorum bazı sözlerini” dedi.

‘Tatlı rakip takımın hastası’
Türkiye Futbol Federasyonu’nun iyi niyetle çalıştığını aktaran Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, MHK’nin içinde VAR hakemlerinin “kemikleşmemesi” gerektiğini savundu. MHK’nin görevini yapmadığını ileri süren Cengiz, “Benim TFF ve MHK’yle problemim yok. MHK görevini yapmıyor. Bundan bana ceza verilecekse versinler. Serdar Tatlı, rakip takımın taraftarı, hastası. Bunu biliyorum. Olabilir. Fanatik de olabilir. Hiç problem yok. Kararlarını, duygularını etkiliyorsa yazıklar olsun derim” diye konuştu.

‘Tiyatro bile değil, komedi’
Galatasaray’ın dışındaki maçları izlerken yarıda bıraktığını söyleyen Başkan Mustafa Cengiz, hakemlere yüklendi. Cengiz, “Bizim maç cumaydı. Cumartesi ve pazar günleri izlediğim maçları yarıda bıraktım. Tiyatro, kurgu bu... Tiyatro bir eserdir, emek verilir. Toplumsal bir hiciv, mesaj verilir. Maalesef bu tiyatro bile değil komedi. Aşmış onu artık. Önceden yazılmış ama sanki bir yere doğru yazılmış. Büyük takım, diğer takım karşısında gol atınca sonucu tahmin ediyorum ve sonucunda yanılmıyorum. Sıkıntıyı önce beynimde sonra görsel olarak yaşamak rahatsız ediyor” dedi.
Türkiye’de son 1-2 aydır hakemler anasında iki oluşum bulunduğunu dile getiren Galatasaray Başkanı, “VAR hakemleri, sahadaki hakemler. Herkes nasıl yan hakemini belirliyor. VAR hakemleriyle orta hakemler tesanüd içinde oluyor. Bildiklerim var. Çok tehlikeli bu gelişme, çok tehlikeli” yorumunu yaptı.
Hakemlerin VAR sisteminin etkisi altında kalmaması gerektiğini aktaran Cengiz, “Ali Palabıyık’ın üzerinden bütün hakemlere sesleniyorum. VAR’a gidin ama esiri olmayın. Haksız bir kararı bizim lehimize de vermeyin, çünkü öbür camiayı ayağa kaldıracaksınız” diye konuştu.
Cengiz, hakemlerin toplumsal gerginliğe sebep olmaması gerektiğini dile getirerek, “Bundan sonra orta hakemlere değil, VAR’a bakın. VAR odasına telefon giriyor mu, VAR konuşmaları neden yayınlanmıyor? Telefon sokan var mı, kısa mesaj atan var mı? Merak ediyorum” yorumunu yaptı.

Sivasspor, Fenerbahçe maçının hazırlıklarını tamamladı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet