Geri Dön

Son dakika - Şenol Güneş'ten prim, maaş, istifa ve Emre Belözoğlu açıklaması

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş basın toplantısı düzenledi. Eleştirilere hedef olan deneyimli teknik adam, EURO 2020'deki başarısızlığı masaya yatırırken, birçok konuda açıklamalarda bulundu.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, düzenlediği basın toplantısında EURO 2020'yi değerlendirdi.

İşte Güneş'in sözleri: "Tabii bu yetmez. Bir araya gelince daha çok konuşmak gerekir. Bunların ne kadar payı bunu tartışabiliriz. Sert eleştiriler var. Bunu kabul edemiyorum. Siz de sindiremiyorsunuz. Teslim olmak yerine nasıl yol çizeceğimizi konuşmak gerekiyor. Ülke olarak cesur olmayı tercih ediyoruz. Zaman zaman afyon yutmuş gibiydik. Sıradan bir takım değiliz. O yüzden eleştirilerin dozu yüksek.

"İtalya maçında ezildik"

Oyun olarak tatmin olmadık. Oyunlarla hak ederek bir yere geldik. Olumsuz olarak hak ettiğimiz sonucu aldık. Yönetim kurulu bize her türlü imkanı sağladı. Rehavet veya öz güven fazlası diyebiliriz. Beklentiyi büyük yaptılar, yapabilirler. Birçok saydığınız nedenlere katılıyorum. İtalya maçında oyunumuz mahkumiyete döndü. Tercihimizi Cengiz'le kullandık. Gol sonrası 1-0 olunca, iyice oyun kopmaları fazla oldu. Bizim maça daha iştahlı çıktılar. Yüksek tempoyla başladılar. Biz orada ezildik. Kırılma ve öz güven kaybı yaşadık.

 "Yıkılmadık, yıkılmayacağız"

Galler maçında ilk 25 dakikada oyunda değildik. Zihinsel dağınıklık ve öz güven kaybı yaşadık. Asıl hedefimiz oyun olarak kendimizi kabul ettirmek. Ama bu olmadı. Yıkılmadık, yıkılmayacağız. Dünya Kupası'na katılmamız önemli. Kendime öz eleştiri yaparsam; Mart'ta rakiplerin analizini oyunculara gönderdik. Hakikaten çok emek verdik. Bu kadar isteğin yansımaması bizi üzdü. Bu turnuvalar 4 yılda bir geliyor. Büyük bir şans kaçırdık. Tutkulu, coşkulu bir takım olmak için çalışmak zorundayız. Bu çocukların yanlışları da doğruları da bizim. EURO 2020'de 24 takım arasında 24. denince 24. takım olmuyoruz

"Herkesin güven duyduğu takımı geri getireceğiz"

Bugüne kadar ilke ve prensiplerimizle, birlikte hayal ederek, çok çalışarak geldik. Yine bu özelliklerimizi ortaya çıkararak başarılı olacağız. Oyunumuzu Türkiye'nin beklediği seviyeye çıkaracak gücümüz var. İçimize sinmeyen bu tabloyu unutturacağız. Turnuvadaki 9 günü kabus olarak görebiliriz. Oyun olarak iyi olsaydık farklı şeyler konuşacaktık. Bakış açımız hep aynı. Beklentiyi büyüten de biziz, turnuvada 3 maçı kaybeden de biziz. Herkesin güven duyduğu takımı geri getireceğiz. Bu oyuncu grubuna inanıyorum, güveniyorum. Yaraları sarıp zirveye çıkmak istiyoruz. Yanlış bilgiler, mesnetsizce dedikodular sürece katkı yapmaz. Adil, açık ve samimi olduk. Bugün de daha da olmalıyız. Yetkilerimizi, sorumluluğumuzu bildik. 

"Travma olarak bakmayacağız"

İyi günleri de kötü günleri de yok. Galler maçında yediğimiz ikinci gol anormal bir tecrübe oldu. İtalya şu anda finalde. Futbolda bazı ayrıntılar çok güzel kullanılabiliyor. Bu turnuvayı bir yol gösterici olarak göreceğiz, travma olarak bakmayacağız. Bugün kaybetsek de asla ezilmeyeceğiz. 4 sene mukavelem var. Başımız dik, alnımız ak. Üzüntümüz var, acımız var. Bu üzüntümü yenecek olan işimi daha yapmak. Size hakaret ve sert cevap değil. Oyuncunun yıpranmasını istemiyorum. Bu oyuncu grubunun çalışıp başarılı olmaya ihtiyacı var.  

"Değişimler olacak"

Değişimler olacaktır. Nasıl olacağını daha sonra sizle paylaşırım. Gidenlere teşekkür edeceğiz, gelenlere başarı dileceğiz. Hakaret eden arkadaşlara cevap veriyorum. 20-30 sene aynı hakaret aynı yalan konuşuluyorsa hedefine ulaşmamış demektir. Biz beyaz sayfa açtık, tablo yaptık, önümüzde hedefler var. Ülke adını iş yapıyoruz.

"Bu krizi aşacak olan öncelikle benim"

İkinci büyük hedefimize ulaşacağız. Gelecek turnuvada bunu göstereceğiz. Bu krizi aşacak olan öncelikle benim. Başarısızlığın analizini yaptık. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Sizlerle her zaman görüşmeye hazırım. Futbolun en zor organizasyonu Avrupa Şampiyonası. Ama en büyük organizasyonu Dünya Kupası. İki kez üst üste turnuvaya katılmak istiyoruz. Uzun vadeli ne kulüp çalıştırmayı ne de bir başka şey düşünüyorum. Elimizde iyi bir oyuncu grubu var. Dünya Şampiyonası'na katılacağımıza inanıyorum.       

"Abdülkadir'in eski patlayıcılığı yok"

Orta saha Fransa maçında Dorukhan, Mahmut, İrfan Kahveci. Bunlar var. Ama oradaki dönemdeki gibi yoklar. Takım olarak Mart ayındaki kadronun ışık verdiğini düşündük. Cengiz'e Abdülkadir'e özel antrenman yaptırdık. 'Erken kampa girdiler' eleştirilerini doğru bulmuyorum.  Abdülkadir çalışıyor ama eski patlayıcılığı yok. Oyuncu tercihlerine saygı duyulduğunu düşünüyorum. Her hata yapan da değişmez.

"Bizim asıl kampımız Almanya'da idi"

Bu kadroya inandığım için bu oyuncuları sahaya sürdüm. Bu Antalya kampında sponsorlarla ilgili eleştiriler oldu. Birçokları zaten daha önce yapmışlardı işlerini. Sadece 2 oyuncu ile çekimler yapıldı. Bizim asıl kampımız Almanya'da idi. İtalya maçından sonra oyunculara izin verdim ama o kadar moralleri bozuktu ki kimse gezmek için dolaşmak için gitmek istemedi. Kendimi performans olarak başarısız buluyorum. Bunu çözecek olan da benim. Karadağ, Cebelitarık ve Hollanda maçlarımız var. Kamp yerleri belli oldu. İşimizi yapacağız. Bu takımı nasıl hazırlayacağız sizlerle bunu paylaşacağız. Bu turnuva için ayrıca konuşuruz. Bu kampta bilimden daha çok yararlandık ama karşılığını alamadık.

Prim ve maaş konusu

Kimse prim almadı, çünkü sonuç gelmedi. Başarının takdiri yönetimindir. Ekstra bir para vermiyor. Oyuncu maaş almıyor, maaş alan benim. Maaşımla ilgili yine yalan yazılıyor. 3.2 milyon euro alıyormuşum. Yahu Türkiye'de euroyla maaş olan Türk var mı? Ben kimsenin maaşını bilmiyorum. Döviz almıyorum. Adam bana 'hırsızsın', ben 'Hırsız değilim' diyorum. TFF Başkanı bunun açıklamasını yapmış. Rakamı size söylemek zorunda mıyım? Burada Beşiktaş'tan aldığım parayı alıyor muyum, almıyorum. Hiç para almayayım isterseniz. Kulüplerden de federasyondan da alacağım var. Mahkemeye versem utanmaz adam diyorlar. Bir kere mahkemeye gitmedim. Böyle bir haber görmemişsinizdir. Allah aşkına şu döviz işini halledin. Beni yıpratın, onları yıpratmayın.

"Enes ve Halil tartıştı ama tek kavga olmadı"   

Galler maçından sonra antrenmanda Enes ve Halil tartıştı. Tek kavga olmadı kampta, çok güzel geçti. Keşke kavga olsaydı da kavga oldu o yüzden böyle olduk deseydim.

"İtalya çok hırslıydı"

İtalya maçından önce İtalyan futbolcuların ısınmalarını izledim. Çok hırslılar, ısınmada saldırıyorlar. 'Maça hızlı başlayabilirler' dedim, başladılar. Ben oyuncularımdan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Bunu onlarla da konuşuyorum. Kafamdaki oyuncular belli ama yeni isimlere kapımız açık. Bu turnuva, bir dibe vuruştu bizim için. Bir daha bu kadar dibe vurmayız. Fransa maçının ilk yarısında da iyi değildik. 

"Taylan izlediğim maçlara göre daha durağandı"

Orta sahada Okay, Ozan, İrfan, Hakan, Taylan ve Dorukhan vardı. İrfan da sakatlıktan geldi. Kadroya alınmayan Salih, Berat gibi oyuncular düşündüğüm oyuncular. Taylan da oynayamadı. Onu izlediğim maçlara göre daha durağandı. O bölgede Kaan'ı kullandım. Mahmut Tekdemir sakatlandı, bel sakatlığı vardı. Efecan ve Halil Akbunar ile ilgili de o bölgede Cengiz Ünder vardı. Taylan Antalyalı sakatlığım yok dedi, o zaman niye ameliyat oldun? Bana sakatlığım var deseydin, başka oyuncular bunu söyledi; Hasan Ali gibi. Taylan Antalyalı için olumsuz bir durum.  Futbol bilimden ibaret değil ama bilimden de büyük oranda faydalandık.

"Emre Belözoğlu iki kez görüştüm"

Emre Belözoğlu ile görüştüğüm doğrudur. Değişim olacak. Ortada gizli bir şey yok. İki defa görüştüm. Bizde başlamasını isterdim. Emre ile ilgili her şeyi yazıyor arkadaşlar zaten. Emre ile düşüncelerimi biliyorsunuz. Sportif direktör olarak başlamasını doğru bulmadığımı da söyledim. Olup olmayacağı kesin değil. Uzun vadeli düşünüyorum. 

Kuşak çatışması görmedim. Farklı dünyamız olduğu doğrudur. Düşüncenin yeniliği başka bir şeydir. Oyuncularımdan olumlu geri bildirim alıyorum. 

Hamit Altıntop açıklaması

Hamit'le ben çok sık görüşüyorum. Selim abi (Soydan) A Takımı, Hamit de Ümit Milli Takımı'na bakıyor. Fikirdir bunlar. Zaman içinde yer değiştirebilir. Bu yazı çıktıktan sonra bana geldi. Bunu ne anlamda söyledi, bana mı söyledi bilemiyorum. Böyle bir konuşma geçti. Hamit'e çok değer veriyor. O konuşmalardan rahatsız olduğunu hissettim. Eğer böyle bir düşüncen varsa bana söylersin, ben de ona söylerim. Hamit de çok sevdiğimiz iyi bir futbol adamı. Bana saygıyı da gösteriyor. Adımlar için acele edilmemesi lazım. Almanya'nın uzun vadede yaptığını biz bir anda yapmak istiyoruz. 

Rıdvan Yılmaz konusu

Ben Rıdvan'ı 16 yaşında aldım. Büyümüş de küçülmüş gibi. Oyun bilgisi, görüşü gibi. Caner'i almama sebebimi anlattım. Rıdvan'ı oynatmama sebebim, oynadığı sürede başka dünyada olduğunu gördüm. ''Hocam ben rahat değilim'' dedi. Hazır olduğuna inanmadığım için oynatmadım. Mert çok dinamikti. Zeki'yi de geçti. İdmanda gözümüze batan en çok oldu. Halil İbrahim iyi ama eksik. İyi niyeti ve çabukluğu var. Mert'le devam ettim. Antrenmandaki görüntüsü itibariyle kullanmak durumunda değildim.  

"Dorukhan sen neden transfer yapmıyorsun?"

Dorukhan sen neden transfer yapmıyorsun kardeşim? Neden gitmiyorsun? Ya da anlaşıp takımında kalmıyorsun. Ne yaptığı belli değil.

"Galler bunu koz olarak kullandı"

Galler maçındaki tartışma, itişme bizi tamamen dağıttı. Onlar da bunu koz olarak kullandı. Adamlar kornerde zaman geçirirken oyuncularımız geri geldiler. Bu tür yanlışların olduğu yerde teknik, taktik konuşulmaz. Önce zihnimizin yeterli olması lazım.

"Teknik ekipte değişim olacak"

Teknik ekipte bir değişim olacak. Şu anda net isim vermek doğru değil. Uzun zamandır bazı konuları konuşuyoruz. Düşüneceğiz, konuşacağız, sonrasında yapacağız. Bu zamana kadar bütün çalışmalarımda hep bu tür başarısızlıklar yaşadım. Bugünlere gelmişsem sebebi bunlara takılı kalmamak. Burada da üzüldüm ve sizinle paylaşıyorum. Diyelim ki Karadağ'a, Hollanda'ya kaybettik, o zaman bunları da konuşacağız. Kaçmayacağız. Bu yüzden burada bunları konuşalım ve konuyu kapatıp önümüze bakalım istedim.

İstifa açıklaması

İstifa etmek, etmemek bir seçenek. Böyle bir şey düşündüm, konuştum, tartıştım. Kalmamın, göreve devam etmenin doğru olduğunu düşünüyorum.

"Yabancı düşmanı ilan edildim"

Yabancı kuralıyla ilgili fikrimi söylemek istemiyorum. Zaten yönetime ilettim. Bu konu benim üstüme kaldı. Şu anda zaten serbest değil mi? Benim söylediklerim trollerle kampanyaya çevrildi. Yabancı düşmanı ilan edildim.

Uğurcan-Altay açıklaması

Kalecilerle ilgili peşin fikrim yok. Altay da iyi, Uğurcan da, Mert de. İlk geldiğimde de Mert'i oynattım, Uğurcan neden yok dendi. Uğurcan'ı oynatıyorum, Altay neden diyorlar. 3'ü de iyi kaleci. Bu bir tercihtir. Uğurcan Çakır'ın performansında dalgalanma oldu ama hiç değiştirmeyi düşünmedim. Dün Uğurcan kaleyi nasıl aldıysa, yarın da Altay kaleyi alabilir.

"Adaletsizlik yaptığımı düşünmüyorum"

Kadro seçiminin adaletinin %100'ü yok. Kendi görüşüme göre bir karar veririm. Vicdanım rahat, adaletsizlik yaptığımı düşünmüyorum

Son dakika - Şenol Güneşten prim, maaş, istifa ve Emre Belözoğlu açıklaması

 

 

 

Rıza Çalımbay'dan hakemlere uyarı
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber