Geri Dön

Son dakika - UEFA, şikeye ceza yağdırdı

Letonya’nın Ventspils kulübü şike soruşturması çerçevesinde yedi yıl Avrupa kupalarından men edildi, yöneticilerine de çeşitli cezalar verildi. Sarı-mavili kulübe 7 yıl Avrupa kupalarından men cezası verildi.

Son dakika - UEFA, şikeye ceza yağdırdı
Onur Dinçer/Skorer Dış Haberler

UEFA tarafından Letonya Kulübü Ventspils’e ağır cezalar verildi. UEFA Disiplin Kurulu tarafından sarı-mavili kulübe 7 yıl Avrupa kupalarından men cezası verildi. Aynı zamanda kulübün bazı yöneticileri de kesilen cezalardan paylarını aldılar.

Sportif direktöre de ceza çıktı

Şike suçlaması yöneltilen kulüple ilgili verilen kararın 2027-28 sezonunu da kapsayacak şekilde UEFA kulüp müsabakalarından yedi yıl men olduğu duyuruldu. Ventspils sportif direktörü Nikolajs Djakins aynı suçlamalar nedeniyle 4 yıl futboldan men edildi.

Başkana ömür boyu men

Kulüp başkanı Adlan Shishkanov da aynı suçlamalar sebebiyle ömür boyu futbolla ilişkili faaliyetlerden men edildi. Yöneticilere verilen bu cezaların FIFA’ya bildirilerek tüm dünyada geçerli hale getirileceği aktarıldı.

Rus hakeme 10 yıl men

UEFA tarafından Rus hakem Sergey Lapochkin’e de benzer gerekçelerle ceza verildi. Lapochkin’e açılan disiplin soruşturması sonucunda Rus hakemin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde 10 yıl süreyle hakemlikten men edildiği açıklandı. UEFA Nisan ayında yaptığı duyuruda Lapochkin’in şike şüphesiyle açılan soruşturma nedeniyle 90 günlüğüne askıya alındığını deklare etmiş, bahse konu maçın ise Rus hakemin yönettiği 2018’deki Ventspils-Bordeaux UEFA Avrupa Ligi maçı olduğu bazı yayın organlarınca iddia edilmişti.

‘Letonya tarihinin en büyük skandalı’

Gelişmeler Letonya’da geniş yankı uyandırdı. Letonya basını UEFA tarafından kulübe ve yöneticilere verilen cezalar için ‘Letonya tarihinin en büyük futbol skandalı’ ifadelerini kullandı.

Son dakika - UEFA, şikeye ceza yağdırdı

 

Galatasaray Başkanı Burak Elmas'tan Morutan açıklaması
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet