Geri Dön

Son dakika - Yasemin Adar, Kırgız rakibini yenerek bronz madalyanın sahibi oldu

Milli güreşçi Yasemin Adar, 2020 Tokyo Olimpiyatları 76 kiloda Kırgızistan'dan Aiperi Medet Kyzy'i tuşla yenerek bronz madalya kazandı

Son dakika - Yasemin Adar, Kırgız rakibini yenerek bronz madalyanın sahibi oldu

Milli güreşçi Yasemin Adar, Tokyo 2020'de bronz madalya mücadelesinde Kırgız rakibi Aiperi Medet Kyzy'i yenerek, Türkiye'ye kadınlar güreşte ilk olimpiyat madalyasını kazandırdı.

Makuhari Messe'deki 76 kilo bronz madalya mücadelesinde Yasemin, Kazak Aiperi Medet Kyzy ile karşılaştı. Adar, rakibini tuşla yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Yasemin Adar, kadın güreşinde ilk olimpiyat, dünya ve Avrupa madalyası kazanan sporcu oldu.

Yasemin Adar: "Mutlu ve gururluyum" 

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda bronz madalya kazanan ve kadınlarda bunu başaran ilk Türk güreşçi olan Yasemin Adar, başarısından dolayı büyük mutluluk yaşadığını söyledi.

Kırgız rakibi Aiperi Medet Kyzy'yi yendiği 76 kilo bronz madalya mücadelesi sonrası açıklamada bulunan Yasemin, "Her zaman ilkleri yaşatan bir kadın olduğum için çok mutlu ve gururluyum" dedi.

Türkiye'nin kadın güreşinde ilk defa olimpiyatlarda bir madalyasının olduğuna dikkati çeken Yasemin, "Bu heyecan ve umut verici bir şey. Ülkemiz zor durumdan geçiyor. Yangın haberleri çok üzücü. Şu an hem sevinç hem de burukluk yaşıyorum. İnşallah az da olsa Türk milletinin yüzünü güldürmüşüzdür. Bir umut olabiliyorsak ne mutlu bize." diye konuştu.

Zaman zaman yaşadığı sevinçten dolayı sesi titreyen Yasemin, "Çok heyecanlıyım, çok gurur doluyum. Bu inanılmaz, tarif edilemez bir mutluluk. Bu heyecanı başka bir yerde yaşamadım." değerlendirmesinde bulundu.

Güne nasıl başladığı yönündeki soruyu yanıtlayan milli güreşçi, "Repesaj maçım vardı. İster istemez hep bir tedirginlik oluyor. Yenilseydim beşinci oluyordum ve bu sonucun da hiçbir anlamı yoktu. Ama üçüncü olduğunuzda şu anda yaşadığınız gibi bir tarih yazıyorsunuz ve mutluluktan havalara uçuyorsunuz. Şu an yaşadığım duygu bu." ifadelerini kullandı.

"Mete Gazoz bize ışık oldu"

Elde ettikleri başarının ardından olimpiyat köyünde nasıl karşılanacaklarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Yasemin, altın madalya alan Mete Gazoz'a yapılan karşılamayı hatırlatarak, şunları söyledi:

"Mete'ye yapılan karşılama töreninde çok büyük mutluluk yaşamıştım. Hatta ben yanına inmemiştim, onu etkilemek istememiştim. Karşılamayı yukarıdan izlemiştim. O coşku, o heyecan, Mete'nin bayrağımızla koşarak gelmesi, konuşması, beni çok etkiledi. İster istemez bu bize ışık oldu. Onun başarısıyla biz de başarmaya başladık. Bu da çok gurur verici."

Tokyo 2020'de Türk kadın sporcuların elde ettiği başarıya değinen Yasemin, "Türk kadını çok güçlü, çok başarılı ve çok azimli. Yeter ki istesinler, yapamayacakları şey yok. Önümüze engel çıkabiliyor ama bunların hepsi geçici. Kadınlarımız yeter ki istesin, yapamayacakları hiçbir şey yok." şeklinde konuştu.

Yeni hedef altın madalya

Geleceğe dair düşüncelerini aktaran Yasemin, "Herkes güreşi bırakacak mıyım yoksa devam mı edeceğimle ilgi sorular soruyor. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda yer almak istiyorum. İnşallah oradaki hedefim altın olur." ifadelerini kullandı.

Yasemin, rahat bir bronz madalya mücadelesi çıkardığının hatırlatılması üzerine, "Ben kötü bir sporcu değilim. Dün kıl payı yarı final kaçtı. ABD'li rakibime 6-4 mağlup oldum. Son 10 saniye kala böyle bir skor oldu, çok üzülmüştüm. Final yapabilecek potansiyele sahip bir sporcuyum. Gerçekten de dünya sıralamasında ilk 3'e rahatlıkla girebilen bir sporcuyum. Benim yendiğim sporcular şu an final yapıyor. Sadece bir rakibe karşı üstünlük sağlayamamıştım, diğer rakiplerimi yenmiştim. İnşallah ilerleyen zamanlarda onu da yenerim." diyerek sözlerini tamamladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, karşılaşmaların ardından Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar ile bir araya geldi. Bakan Kasapoğlu, her iki sporcuyu da başarılarından dolayı kutladı.

Bakan Kasapoğlu, Kayaalp ve Adar'ın başarısını değerlendirdi 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda mücadele eden sporcularla gurur duyduklarını söyledi.

Kasapoğlu, güreşte bronz madalya alan Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar'ın başarısını Anadolu Ajansı'na değerlendirdi.

Tüm sporcularla gurur duyduklarını belirten Kasapoğlu, "Sporcularımız bizim gururumuz. Ülkemiz yangınlarla mücadele ediyor. Böylesine zor zamanlarda ülkemize güzel haberleri sporcularımız vesilesiyle iletmek apayrı bir heyecan, tüm sporcularımızı tebrik ediyoruz." dedi. 

"Şanlı bayrağımız için yarışan tüm sporcularımız bizim heyecanımız, gururumuz" diyen Bakan Kasapoğlu, "İnşallah Tokyo 2020'nin ilerleyen günlerinde de tarih yazmaya devam edeceğiz. Tabii şu an itibarıyla hamdolsun çok güzel gelişmeler var. Bugün de ilkleri yaşıyoruz. Yasemin Adar kadın sporcu olarak güreşte ilk kez madalya sahibi oldu. Ondan önce Rıza üçüncü madalyasıyla üçüncü kez olimpiyat madalyası alan sporcu oldu. 'Filenin Sultanları' bugün Rusya'yı güzel bir şekilde yendi ve çeyrek finale yükselerek tarih yazdılar. İnşallah önümüzdeki süreçte sporcularımız milletimizi, şanlı bayrağımızı temsil etme adına kadınıyla erkeğiyle; alın terleriyle, gayretleriyle müsabakalara devam edecekler."

Sporculara bundan sonraki mücadelelerde başarılar dileyen Kasapoğlu, "Ülkemize selam ediyoruz. İnşallah tüm kurumlarımızın, milletimizin iş birliğiyle yangınların üstesinden geleceğiz. O alanları tekrar hep birlikte yeşerteceğiz. Umudumuz, ümidimiz yarın için var, olmaya da devam edecek." değerlendirmesinde bulundu. 

Son dakika - Yasemin Adar, Kırgız rakibini yenerek bronz madalyanın sahibi oldu

Yeni Malatyasporlu Bwalya: Yüzde 100 hazır olduğumu söyleyemem ama...
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner