Geri Dön

Sprey yüzünden FIFA'ya tutuklama talebi

Hakemlerin kullandığı spreyin mucitleri, 40 milyon dolarlık tazminat ve hapis cezası istemiyle FIFA ve yöneticileri aleyhine dava açtı.

Sprey yüzünden FIFA'ya tutuklama talebi
Onur Dinçer / Skorer Dış Haberler

Futbol hakemlerinin kullandığı kaybolan sprey, FIFA ile bu spreyin üreticileri arasından mahkemelik oldu. Spreyin mucidi olan patent sahipleri Arjantinli Pablo Silva and Brezilyalı Haine Allemagne, ürünün izinsiz kullanımı gerekçesiyle dünya futbolunun patronlarına 40 milyon dolar tazminat talebiyle dava açtı. 

'Blatter ile anlaştık' deyip parayı istediler
Brezilya'da davası süren yasal süreçte, davacılar ayrıca içlerinde başkan Gianni Infantino'nun da bulunduğu FIFA yöneticileri hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis isteminde bulundu. Spreyin yaratıcıları, dönemin FIFA Başkanı Joseph Blatter ile aralarında, ürünün kullanımına dair 40 milyon dolarlık anlaşma olduğunu dile getirerek ilgili evrakları mahkemeye sundu.


'Soruşturmalar arasında mutabakat kaynadı'
ESPN'in haberine göre varılan anlaşmanın ardından FIFA'da yolsuzluk soruşturmalarının patlak verdiğini ve Blatter'in görevden ayrılmasına neden olan sürecin başladığına dikkat çeken davacılar, bu durumun taraflar arasındaki iletişim kopmasına yol açtığını belirttiler. O günden bugüne dek FIFA'nın bu spreyi, anlaşmayı ihlal ederek kullandığını savundular.

'Bizdeki farklı bir formül' diye savunma verdiler
FIFA tarafından mahkemeye verilen yanıtta hakemlere kullandırılan spreyin, Silva ve Allemagne'nin kullandığı biçiminden başka kimyasallarla, içeriğinde farklı bir formülle kullandırıldığının savunulduğu bildirildi. Savunmanın dosyaya eklendiği ve mahkemenin vereceği son kararın beklenmeye başladığı belirtildi.

Latin Amerika'da kullanıldı, dünyaya yayıldı
Özellikle serbest vuruşlarda topun ve barajın duracağı yeri belirlemek üzere hakemler tarafından sahaya sıkılarak uygulanan kaybolan sprey, Güney Amerika futbol liglerinde kullanılmasının ardından uluslararası futbol otoritelerince keşfedilmiş, ardından ilk olarak FIFA 2014 Dünya Kupası'nda resmen kullanılmış oradan tüm dünya futboluna yayılmıştı.

Sprey yüzünden FIFAya tutuklama talebi

Aykut Kocaman: "Benim adıma olumlu şeylerin daha fazla olduğu bir oyun vardı"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet