Süper Lig Süper Kupa'nın oynanacağı yer kesinleşti! TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi açıkladı

Süper Kupa'nın oynanacağı yer kesinleşti! TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi açıkladı

16.11.2023 - 15:21 | Son Güncellenme:

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Süper Kupa nerede oynanacak?" sorusuna son noktayı koydu.

Süper Kupanın oynanacağı yer kesinleşti TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi açıkladı

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında 29 Aralık Cuma günü oynanacak Süper Kupa'nın yeri kesinleşti. İki kulüp Yüksek Divan Kurulu'nda Cumhuriyet'in 100. yılı olması dolayısıyla maçın Türkiye'de oynanmasını istedi. İlk olarak Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu'nda maçın Türkiye'de oynanması önergesi oy birliği ile kabul edildi.

Haberin Devamı

Galatasaray Divan Kurulu'ndan karar

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu da, Süper Kupa Finali'nin Türkiye'de oynanması talep etti. Sarı-Kırmızılılar, Divan Kurulu'ndan aldığı kararı resmi siteden yayımladı ve "Ülkemizi sporda ileri götürmek üzere yola çıkan Ali Sami Yen ve arkadaşlarının takipçileri olarak, 100 yılın kupasının, 100. yıl 'Cumhuriyet Kupası' olarak, ecdadımızın kanıyla, canıyla, fikri ve irfanıyla kazandığı ve koruduğu Türk vatanında oynanmasını istiyoruz" denildi.

Yüksek Divan Kurullarında alınan karara karşın ne Fenerbahçe ne de Galatasaray yönetimleri, maçın Türkiye'de oynanması için TFF'ye herhangi bir başvuruda bulunmadı.

"Süper Kupa'nın nerede oynanacağı Ağustos ayından bu yana biliniyordu"

Haberin Devamı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Radyospor'a konuyla ilgili son durumu açıkladı. Anlaşmaları Ağustos ayında yaptıklarını söyleyen Başkan Büyükekşi, "İki takımın da TFF'ye verdiği bir yetki var. TFF "Size ek gelir kazandırmak istiyoruz, var mısınız yok musunuz?" diye sorduk. Ali Koç da Dursun Özbek de 'Varız' dediler. Bunun üzerine teklif hazırlayan TFF, iki taraftan da vekalet aldı. İki kulüp, TFF'ye imza yetkisi verdi. O yüzden biz rahatız. "Bizden habersiz biz el kaldırmadık" diyemezler. Ağustos ayından bu yana maçın nerede oynanacağı biliniyordu" dedi.

"En iyi teklifi Arabistan verdi"

Yapılan tekliflerden sonra şekillenmeye başlandığını kaydeden Büyükekşi, "Almanya, İngiltere, Arabistan ve Azerbaycan'dan ciddi teklifler vardı. Almanya ile İngiltere üzerinde çok durduk. Güvenlik sorunu nedeniyle iki ülkeyi elemek zorunda kaldık. Orada bir taşkınlık olup güvenliği sağlayamayacağımızı söyledik, diğer taraflar da bunu garanti edemedi. İki ülke, Azerbaycan ve Arabistan kaldı. İki ülkenin arasındaki en iyi teklifi Arabistan verdi. Değişim içindeler. Dünyanın gözü orada. Dünyanın en iyi oyuncularını transfer ettiler. 2034 Dünya Kupası için milli takım oluşturmak için tura çıktılar. Genç oyuncuları aileleriyle Arabistan'a getirip bir milli takım oluşturmak istiyorlar. Dünya Kupası'nı kazanmak için bir takım oluşturmak istiyorlar. Kendi vatandaşları yapabilecekleri oyuncuları bulup 2034'te yer almak isteyen bir Arabistan var. O anlamda çalışmaları olduğu için bize yapılan en iyi teklif bu" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

"Tarih kesin, Süper Kupa, 29 Aralık'ta Arabistan'da"

"Kulüpler, Süper Kupa'nın Ağustos'ta oynanacağını biliyordu, neden iki kulüp Yüksek Divan Kurulu toplantılarında bu karar alındı?" sorusu üzerine Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu, "Ben de anlamadım. İki takımın da çok büyük sıcak paraya ihtiyacı var. Yüksek Divan Kurulu'nda Uğur Dündar'ın çağrısında yönetim ve başkan o gün el kaldırmadı. Galatasaray'da da başkan hariç yönetim ve divan kurulu üyelerinin karşı çıkması var. Başkan zaten olayı biliyor. Olayın içinde ve bu çalışmaları biliyor. Geldiğimiz nokta itibarıyla Süper Kupa, Arabistan'da 29 Aralık'ta oynanacak" yanıtını verdi.

 

Yazarlar