Geri Dön

Taştimur: Vestel'in kararı bizi derinden üzdü

TB2L Play-Off Yarı Final Turu ilk maçında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile karşılaşacak olan Aydem Pamukkale Üniversitesi’nde Baş Antrenör Gökhan Taştimur, maç öncesi açıklamada bulundu.

Taştimur: Vestel'in kararı bizi derinden üzdü

Deneyimli teknik adamın sezon değerlendirmesi ve oynayacakları maç öncesi takımına getirilen yorumlar hakkındaki açıklaması ise şöyle:

ELEŞTİRİ VE TACİZLER TAKIMA ETKİ ETMEDİ

‘’BEKO Basketbol Ligi’ne terfi etmek için takım olarak son aşamaya geldik.Bundan sonra bu seride 3 maç kazandığımız takdirde BBL’ine terfi edeceğiz. Son derece yorucu bir sezon geçti.Tabii sezon başından itibaren bizim kendi basketbol programımızın eğitim ve sistemini iyice oturtmak için çok yoğun çaba gösterdik. Ve ben her parçasını hem kendi kulübümün yöneticilerine, hem basketbol kamuoyuna tarif etmeye çalıştım. Maalesef sezon başından itibaren o meşakatli yolda, her dönemde olmuş olağan şeyler, alınan mağlubiyetler özellikle 6 galibiyet- 7 mağlubiyet’le ligde 13. durumda iken ‘’Ligin en az sayı yiyen takımı olacağız’’ dediğim dönemlerde (19. Haftada ligde en az sayı yiyen 11. Takım iken) oyuncularım hakkında yapılan eleştiriler, konuşmalar, sosyal medyadaki ağır yorumlar, tacizler yaş ortalaması da 30’un üzerinde olan tecrübeli bir kadroda ne mutlu bana ki hiçbir etki yapmadı.

HAKEMİN KARARINI ALEYHİMİZE DEĞİŞTİRDİK
Eylül ayından itibaren yaptığım açıklamalarda takıma olan güvenim ve saygım beni hiçbir zaman yolumdan ve düşüncemden şaşırtmadı. En sonunda ligin en az sayı yiyen takımı olarak play-off’a girdik. Biz yer gözetmiyorduk. Altıncı olalım, yedinci olalım,sekizinci olalım diye. Normal sezonu altıncı olarak tamamlayıp, üçüncü olan Vestel ile ilk turda karşılaştık. Tabii takımımı birinci maçtan 10 gün önce Düzce Topuk Yaylası’nda kampa götürdüm. Bu sürede 1400 metre rakımda tam play-off aşamasından önce çok ağır antrenman yaptık. Bu çok ciddi bir riskti. Çünkü oradaki kalış süresinden sonraki bir iki gün oyuncular kendine gelemeyebilirdi. O aşırı yorgunluk rakım seviyesinin farkından dolayı bir iki gün sürebilirdi. Açıkcası ben bu riske girdim. Sonuçta ABD’li oyuncum Osiris Eldridge o gün ilk maçta ayakları tutmayacak şekilde yorgunluk gösterdi ve maalesef Vestel’in en iyi ve en skorer oyuncusu Alex Gordon’u tutamadı. Gordon bu maçta 30 sayının üzerine çıktı. Ben her zaman şunu da iddia ederim; Osiris’in NBA’deki kendi pozisyondaki en skorer oyuncuya bile ortalamasının yarısını dahi attırmayacağını eminim. Şu anda kendisini Türkiye Basketbol Liglerindeki en iyi savunmacı diye düşünüyorum. Ama o günkü fiziksel değerleri beklentilerimin çok altındaydı. O gün 15-16 sayı geriye düştüğümüz maçta 6 sayı öne geçtik. Öne geçtiğimiz halde en kritik pozisyonda hakemin bize verdiği ve biz topu pota altından çıkartacakken bizden çıktığını söyleyerek, kendi oyuncuma da ‘’Neden kendinden çıktığını söylemiyorsun ?’’ şeklinde eleştirerek, hakemin kararını değiştirmesini sağladım. Bu karar bizi çok etkiledi.Bundan sonra maçın aksiyonu tekrar rakip takımın lehine döndü. Sonuçta o gün bizi çatır çatır yendiler. Maç sonrasında kural hatasını fark ettik. Yine ısrarlı bir şekilde bu Basketbol Federasyonu’nun Yönetim Kurulu tarafından reddedildi. Kesinlikle benim fikrim değişmedi. Ama hiçbir şekilde bunun üzerine ne kulübüm gitti, ne de ben bunda ısrarcı oldum. Çünkü vicdan hatası olmaması gerekiyordu. O pozisyonun kural hatası olduğu halde sadece bir aksilikti. Sonuçta çok büyük bir haksızlık olurdu.

Arkasından bizim salonda oynanan ikinci maçta çok net götürdüğümüz karşılaşmayı maalesef son periyotta yaptığımız hatalarla başa baş hale getirdik. Ama gerçekten hak ettiğimiz maçı da uzatmaya gitmeden kazanmasını bildik.

VESTEL KULÜBÜNÜN KARARI BİZİ MAHVETTİ
Son maça geldik. Her antrenörün oyuncularına senede bir defa kullandığı kredi vardır. O gün karar vermiştim. Ben senede bir maçta bunu yaparım. Her antrenör de eminim bunu yapıyordur. O maçta her şeyini ortaya koyarsın. O maç o maçtır. Çok emin olduğum bir maçtır. Maalesef ve maalesef Vestel Spor Kulubü’nün kendi bünyesindeki sorunlar o gün bizi o mücadeleden mahrum etti. Bu beni ve oyuncularımı çok derinden üzdü. Kesinlikle ve kesinlikle ne o salondaki 8 oyuncu bunu hak etmişti, ne de benim oyuncularım hak etmişti. Vestel Spor Kulübü iki defa açıklama yaptı. Gerek yönetim, gerekse de önceki gün kulüp başkanının yaptığı açıklamalarda spor ve sporcu ahlakındaki prensiplerinden dolayı verdikleri karar yer aldı. Evet ama yeri miydi ? Zamanı mıydı ? Onlardan çok bizi mahvetti. Bütün sene dağ, bayır emek veren bir takım, bir anda şaibeli bir maç haline getirildi.

Tabii benim kimliğimi zaten herkes tarafından iyi bilinir. En son örneğini Erdemir Basketbol Takımı ile play-off ilk turunda Akçakoca mücadelesinde yaşamıştık. Biz birinci, onlar sekizinci olarak ligi bitirmiştik. Seride durum 1-1 ve son maçı oynuyoruz. Son topta Akçakoca turnike kaçırdı. Benim gördüğüm pozisyonda bizim yaptığımız bir faul var. Hakem aleyhimize iki serbest atış vermesi gerekirken bunu görmüyor. Ben de hakeme bu pozisyonu görmediği, bu son topa konsantre olmadığı, dolayısıyla insanların emeklerine daha duyarlı ve daha dikkatli olması gerektiği için ben de kendisine çok agresif bir şekilde tepki gösteriyorum. Yani bir antrenör orada mutlu olması gerekirken, gidip karşı takımın antrenörü Cengiz Karadağ ‘dan özür diliyorum. Bu hakemin en az 2 serbest atışın atılmasını gerektiğini belirterek, kendisinden özür dileyip, çok mutsuz olduğumu ifade ediyorum. Ama benim takımım daha sonra hiç kaybetmeden Teknik Üniversite ve Tofaş’ı yenerek Birinci Lig’e çıkıyor. Daha sonra Olin Edirne macerası başlıyor. Yarı sezonda aldığı takım son hafta Hacettepe Üniversitesi ile oynamadan önce Konya Selçuk Üniversitesi’ne 15 sayı farkla yeniliyor. Ertesi gün Hacettepe’nin önüne çıkıp, net bir skorla kazanıp Birinci Lig’e terfi ediyor.

TECRÜBELİ OYUNCULARIM 2. LİGİN KAHRAMANLARI
Sonuçta bugün geldiğimiz noktada bu aşamaları defalarca yaşamış bir takımım var. Ama asla bu kadar basketbol sosyal medyasındaki tamamen 4-5 art niyetli kişinin nedeni bilinmez bu sporcuların bu emeğine tecavüz etmeleri beni derinden üzüyor. Bunların sayısı 4-5 kişiyi geçmez. Benim takımım şu anda hiçbir suçu yok, sadece maçla ve seri ile ilgili olan bir oyuncu kadrosu ve staff var. Bunun da maalesef ve maalesef tek bir sebebi var: Bunu bir şekilde düzenimizi bozmak için uğraşan insanlar var. Tabii ki bunları ne ben ciddiye alıyorum, ne de benim oyuncularım ciddiye alıyor. Sadece onlara üzülüyorum. Çünkü sezon başından beri aynı insanlar onları taciz ettiler. Sezon başından beri aşağıladılar. Sezon başından bu yana 34-35 yaşındaki oyuncularımın beceremeyeceğini söylediler. Aslında bu sporcular spor kültürümüz üst düzeyde bir ülke olsak, İkinci Lig’de basketbol oynanan her salonda, her gittikleri yerde dakikalarca alkışlanması gereken sporcular. Çok büyük işler başarmış sporcular. Bu zaten lehimize sonuçlanan taraf olursa, bunu Mahir Bayrak olsun, Gürol Karamahmut olsun, Melij Sevda olsun, Tolga Köklen olsun, Polat Kocaoğlu olsun, bunların İkinci Lig oynanan bütün salonlarda fotoğrafları asılması gerekiyor. Bunlar İkinci Lig kahramanları. Herkes her şeyi denedi ve şimdi BEKO Basketbol Ligi’ne yolculuğuna çıkmışken, şurada son aşamasına gelmişken sosyal medyada bu oyuncuların tüm sene bu meşakatli yolda verdikleri emeği yok etmeye çalıştıkları için hepsini kınıyor ve hepsine teesüflerimi bildiriyorum.

Ben eminim ki, bu kahramanlar her zaman yaptığı gibi, kazansın, kaybetsin bu aşamayı emeğinin son damlasına kadar mücadele edecek, her şeyini ortaya koyacak. Bana dokuzuncu İkinci Lig’den Birinci Lig’e terfi başarısını hediye edecektir. Onlarla gurur duyuyorum. Onlarla iftihar ediyorum.

Bu bahsettiğim sporcuların İkinci Lig’de en kötüsünün üç-dört tane lige terfi apoleti var. Eğer ‘’Bunlar bitti’, ‘’Bunlardan bir şey olmaz’’, ‘’Bunların devri kapandı’’ diye sezon başında düşünenler hatayı kendilerinde aramalılarmış. Demek ki iyi bir program ve iyi bir çalışmayla her şey olabiliyormuş.

Ben bugünden itibaren sporcularımın hiçbir şeyden etkilenmeyeceğine eminim. Bu gerçekleşirse bugüne kadar olanların en tatlısı ve en güzeli olacak.Ve bu başarıyı zaten hep birlikte tamamiylen sezon başından bu yana oyuncularımı eleştirenlere hediye edeceğiz.

Abdurrahim Albayrak: "Çok mutluyum. Çok önemli bir maçı kazandık"YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber