Futbol Trabzonspor'un yeni başkanı kim oldu?

Trabzonspor'un yeni başkanı kim oldu?

06.12.2015 - 20:47 | Son Güncellenme:

Trabzonspor'da başkan seçimi heyecan yaşandı. Eski başkan İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlık seçiminde büyük oy kaybı yaşadı. Trabzonspor'un yeni başkanı ise Muharrem Usta oldu. Celil Hekimoğlu, baştan itibaren önde götürdüğü seçimi son düzlükte kaybetti. Muharrem Usta adeta bir arap atı gibi gelip başkanlığı aldı.

Trabzonsporun yeni başkanı kim oldu

Trabzonspor'un yeni başkanı Muharrem Usta oldu. Celil Hekimoğlu, baştan itibaren önde götürdüğü seçimi son düzlükte kaybetti. Muharrem Usta adeta bir arap atı gibi gelip başkanlığı aldı. Muharrem Usta, gayrıresmi sonuçlara göre, Celil Hekimoğlu'nu 13 oyla geçip Trabzonspor'un yeni başkanı oldu.

Haberin Devamı

Muharrem Usta kimdir?
Muharrem Usta 1965 Trabzon doğumludur. 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni mezunu olan Usta, 1992 yılında Kulak Burun Boğaz uzmanı oldu.
Usta, evli ve üç çocuk babasıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkadaşı olarak bilinen Usta, Medical Park Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Trabzonspor Kongresi sonucu:

Muharrem Usta: 3058 oy

Celil Hekimoğlu: 3045 oy

İbrahim Hacıosmanoğlu: 850 oy

1. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 54

Muharrem Usta: 145

Celil Hekimoğlu: 144

2. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 36

Muharrem Usta: 131

Celil Hekimoğlu: 211

3. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 48

Muharrem Usta: 145

Celil Hekimoğlu: 175

4. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 65

Haberin Devamı

Muharrem Usta: 163

Celil Hekimoğlu: 158

5. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 50

Muharrem Usta: 147

Celil Hekimoğlu: 148

6. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 61

Muharrem Usta: 147

Celil Hekimoğlu: 176

7. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 49

Muharrem Usta: 151

Celil Hekimoğlu: 174

8. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 44

Muharrem Usta: 152

Celil Hekimoğlu: 168

9. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 38

Muharrem Usta: 155

Celil Hekimoğlu: 168

10. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 44

Muharrem Usta: 152

Celil Hekimoğlu: 168

11. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 51

Muharrem Usta: 157

Celil Hekimoğlu: 185

12. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 55

Muharrem Usta: 137

Celil Hekimoğlu: 135

13. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 51

Muharrem Usta: 158

Celil Hekimoğlu: 111

14. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 44

Muharrem Usta: 162

Celil Hekimoğlu: 159

15. Sandık

İbrahim Hacıosmanoğlu: 38

Muharrem Usta: 141

Celil Hekimoğlu: 135

* * *

BUGÜN NELER YAŞANDI?

Hayri Gür Spor Salonu'nda sabah saatlerinde başlayan 70'inci genel kurulda, başkan adaylarının konuşmalarının ardından saat 11.50'de 20 sandıkta oy kullanma başladı.

9997 üyenin oy kullanma hakkı bulunan bordo mavili kulüpte, kongre divan başkanı Ahmet Metin Genç, saat 16.00'da salonun kapılarını kapattırdı. Salon içinde oy kullanmayan delegelerin ve sandık kurullarının da oy kullanmasının ardından oy verme işlemi saat 16.45 itibarıyla sona erdirildi.

Haberin Devamı

Kongre divan kurulunun gerekli prosedürleri tamamlaması ve oy sayım kurulunu oluşturmasının ardından saat 16.55'te oy sayımına geçildi.

BAKAN SOYLU DA OY KULLANDI

Trabzonspor kongresinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da oy kullandı. 18 numaralı sandıkta oy kullanan Soylu, kongrenin bordo mavili takım için hayırlı olması temennisinde bulundu.

BUGÜN NELER YAŞANDI

Başkan adayları delgelere seslendi

Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda konuşmaların ardından kongre divan başkanı Ahmet Metin Genç'in çağrısıyla başkan adayları İbrahim Hacıosmanoğlu, Celil Hekimoğlu ve Muharrem Usta sahneye çıkarak, el ele üyeleri selamladı. Daha sonra adaylar, birlikte basın mensuplarına poz vererek, oylarını kullandı.

Başkan adayları delegelere hitaben konuşma yaptı. Kura çekimi sonrası ilk olarak başkan adayı Celil Hekimoğlu, üyelere seslendi. Hekimoğlu, Trabzonspor'un en büyük probleminin birlik ve beraberlik olduğunu belirterek, "Biz bu sorunu ortadan kaldırabilmek için içinizden, Trabzon'da yaşayan arkadaşınız olarak karşınızdayım. Daha önce başkan adayı olan Hakan Kulaçoğlu ve Sebahattin Çakıroğlu arkadaşlarımız da aramızda. Birleşmiş, bütünleşmiş bir kadroyla huzurlarınızdayım. Biz Trabzonspor yönetiminde büyük bir birlikteliği sağlamış durumdayız" dedi.

Haberin Devamı

Hekimoğlu, Trabzonspor'u kendi fikir ve görüşleriyle yönetmeye değil, hep beraber yönetmeye talip olduklarını ifade ederek, seçildikten sonra bu anlayışlarından taviz vermeyeceklerini, bu birlikteliği hep beraber sağlayacaklarını söyledi.

Trabzonspor'un 2010-2011 yılında şike süreciyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Hekimoğlu, "Fenerbahçe Kulübü şike yapmış, Sayın Aziz Yıldırım şike yapmış ve Trabzonspor'un hakkı gasp edilmiştir. Biz bunu unutmadık, hiçbir zaman unutmayacağız ve bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu.

Trabzonspor'u Trabzon'dan yönetmenin sadece kentin fiziki sınırları içerisinde kaynaklarla yönetilmesi anlamına gelmediğini anlatan Hekimoğlu, şunları kaydetti:

Haberin Devamı

"Trabzonspor'u ülke ve dünya üzerinde insan ve potansiyeliyle hep beraber yönetmek istiyoruz. Kulübün ağır ekonomik sorunları var. Yılda 150 milyon lira açık veriyor, bunu kapatmamız lazım. Bu sürdürebilir değildir. O yüzden mutlak suretli Trabzonspor'un gelirlerini artırıp, harcama kalemlerini azaltmamız lazım. Birçok projemiz var. Sabırla bunu işleyerek Trabzonspor'u sürdürebilir, döndürülebilir ekonomik yapıya kavuşturmak zorundayız."

Hekimoğlu, göreve gelmeleri halinde futbolculara ve çalışanlara birikmiş borçları ödeyerek yeni bir sayfa açacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hiçbir zaman hayal satmayacağız, hiçbir zaman yalan söylemeyeceğiz. Hep doğruları konuşacağız. Size sadece yapabileceklerimizi vadedeceğiz. Bunları gerçekleştirmek için var gücümüzle yapacağız. Zirve yarışından şaşmadan görev süremiz içinde borçları düşmüş, nakit akışı sağlanan yapıya döndüreceğiz. Trabzonspor'un 70'li yıllardaki şampiyonluk ruhunu geri getireceğiz. Biz İstanbul'u değil, İstanbul bizi takip edecek. Ali Kemal efsanevi futbolcumuz burada. Onunla beraber yeni efsaneler yaşayacağız. Güçlüyüz, ilkeliyiz ve hazırız. Gelin oyunuzu verin ve mutlu yarınları beraber inşa edelim. Bizim kavgaya, gerginliğe değil, bütünleşmeye ihtiyacımız var."

Usta'nın konuşması

Başkan adayı Muharrem Usta ise Trabzonspor'un büyük bir camia ve marka olduğunu vurgulayarak, "O da Trabzon'dan çıktı ama şampiyon oldu, Türkiye'ye mal oldu. Şampiyonlukları elde ederek dünya markası oldu. Trabzon'umuzdan çıkan tek dünya markası Trabzonspor. O halde Trabzonspor'umuzu Trabzon'dan, Ankara'dan, İstanbul'dan, dünyanın dört bir yanından bütün güçlerimizi birleştirerek muhteşem şekilde yöneteceğiz. Size yakışan bir yönetimle Trabzonspor'u şaşalı günlerine tekrar döndüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Usta, başarı olmadan hiçbir şekilde bir camianın bütünleşmesinin, birleşmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, "Onun için '8. şampiyonluk' dedik ve 50. yıl için büyük bir hedef koyduk. Bu büyük marka 50. yılını asla ve asla boş geçmemelidir. Son dönemde sıkıntılar yaşanmış olabilir. Bazıları, Trabzonspor'u çok sıkılmış, kendi içine kapanmış görebilir. Ekonomik, sportif sıkıntılar nedeniyle Trabzonspor'un o büyüklüğünü farketmeyenler olabilir. O büyük Trabzonspor'u sizlerle birlikte tekrar ayağa kaldıracağız ve 8. şampiyonluğa en güçlü şekilde birlikte devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor'un çeşitli sorunları bulunduğunu dile getiren Usta, şöyle devam etti:

"Trabzonspor'un ekonomisi kötü olabilir ama biz o ekonomik sıkıntıyı bilerek yola çıktık. Trabzonspor, bu yüklerin altından kalkar, kimse endişe etmesin. O bütçe açıkları da devasa borç da oyunculara olan borçların da bu camia, milyonlar bunun altından kalkar, kimse endişe etmesin. O sportif başarı 8. şampiyonluk, o büyük hedef hep birlikte başarılabilir. Trabzonspor'un itibarı hepimizin el üstünde tutması gereken bir konudur. Birlikte onu en nadide yere koymayı hep beraber başaracağız. Tekrar şanlı günlere dönmek için birlikte yürüyoruz."

Usta, birçok zorluklar yaşandığını, bunlardan birinin de 2010-2011 sezonuyla yaşananlara ilişkin olduğunu belirterek, "2010-2011 sezonu o gün elde etiğimiz şampiyonluğu ciğerimizden hiç kimse söküp alamaz. Sonuna kadar bu mücadele bütün güçlerimizle devam edecek" diye konuştu.

Son olarak konuşan başkan İbrahim Hacıosmanoğlu da 2,5 yıl önce çocukluk hayali olan Trabzonspor başkanlığına seçildiğini ifade etti.

Seçildikleri günden itibaren görev süresine ilişkin mahkemelerle uğraştıklarını ve rahat bir çalışma ortamı bulamadıklarını anlatan Hacıosmanoğlu, "Mahkemelerde bir taraftan uğraşıyorsunuz. Kendisini Trabzonspor'un sahibi sananlar, sizinle uğraşıyor. Bütün bu ağır şartlara rağmen son 3-4 ayda, 'kulübe kayyum geldi gidiyor' diye kulübü kilitlediler. 'Aralık'ta kongre var. Sportif ve ekonomik anlamda çökmüş bir Trabzonspor alacaksınız da ne yapacaksınız. Bırakın, çalışalım da güçlü bir Trabzonspor alın' dedim ama yok, bunların amaçları bu değil" dedi.

Hacıosmanoğlu, kulübün ekonomik olarak battığı yönündeki söylentileri de yanıtlayarak, borçların bir önceki dönemden kaynaklanan faiz ve kur yükünden olduğunu kaydetti.

Hakem hatalarıyla kendilerinin şampiyonluktan uzaklaştırıldığını iddia eden Hacıosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Kurumlarla kavga ederek kulübü başarıya taşıyamazsınız) diye bizi eleştirdiler. Üçüncü senemizde, 'ağabeylerin dediği gibi kavga etmeyelim' dedik. Önemli oyuncular aldık. Kimse tahmin etmiyordu ilk 4 haftada Trabzonspor'un 10 puan alacağını. 'Trabzonspor'un önünü erken keselim, yukarıya çıkarsa tekrar bize sıkıntı yaşatır' diye bize operasyon yapılmaya başlandı. Bu operasyonun dış kaynakları ve içerideki işbirlikçileri var. Aslında onlar Trabzonspor haini. Kulübe ihanet ettiler. Amaçları, yönetimin kongreye sportif başarılı şekilde gitmesinin önüne geçmekti."

Hacıosmanoğlu, şike mücadelesine ilişkin şunları söyledi:

"UEFA Temyiz Kurulu gerekçeli kararını bekliyoruz. Gerekçeli karar geldikten sonra CAS ve FIFA'nın devreye girmesiyle nelerin yaşanacağını, bize bu operasyonu yapanlar çok iyi biliyor. Bizden öncekilere 'sus' dediler, sustular ama bize 'sus' denilmeyeceğini herkes bilir. Bu konudaki mücadelemiz son hızıyla devam ediyor. Bu ülkenin başına gelecek cezaları bildiklerinden dolayı sportif yapılan operasyonun asıl nedeni budur. Başka hiçbir nedeni yok. 'Belki bu adamdan sonra geleni kontrol ederiz' düşüncesinde olanlar olabilir. UEFA'ya 'Türkiye Milli Takımı 2016'ya katılmaya hak kazandı ama sizin kurallarınıza uymuyor, kurallarınız Türkiye'de uygulanana kadar almayın' diye şikayet dilekçesini verdikten sonra bu operasyonlar sıklaştı. 'Türkiye ceza alsın' diye derdimiz yok. Bizim tek istediğimiz Avrupa'nın, verdiği cezaları ve spor hukukunu uygulamayan TFF'ye yaptırım uygulatmasıdır. Türkiye Milli Takımı'na da kimsenin ceza vermesi gibi bir durum söz konusu değil. 'Şu kadar süreniz var, kararlarımızı uygulayın' diyecekler. Bize yapılan operasyonların arkasındaki asıl neden budur."

"Sportif olarak başarısız olsaydım karşınıza aday olarak çıkmazdım" diyen Hacıosmanoğlu, "(Beceremedim) derdim, giderdim. Bugün 30 puanın üzerindeki bir başkan olarak burada olsaydım, diğer başkan adayları da burada olmazdı. Bu düzenin değişmesi lazım. Trabzonspor'u kendi ticari ve siyasi bekası için kullananların devrinin bitmesi lazım. Bu kongre onun için de önemlidir. Trabzonspor'u düşünenlerin görev alacağı bir yönetimi yaratmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Başkan adaylarının listeleri

Trabzonspor'da seçime giren 3 başkan adayının 14 asil, 7 yedek üyeden oluşan yönetim kurulu listeleri şöyle:

Muharrem Usta

Asil üyeler: Ahmet Çubukçu, Nevzat Aydın, Önder Bülbüloğlu, Zeki Öztürk, Gençağa Meriç, Suat Şen, Orhan İlarslan, Coşkun Bülbül, Prof. Dr. İsmail Yüksek, Ali Rıza Egemen, Gökhan Saral, Prof. Dr. Asım Örem, Mehmet Yiğit Alp, Emre Aksoy

Yedek üyeler: Okan Alemdaroğlu, Tuncay Bekiroğlu, Özer Bayraktar, Yiğit Oğuz Duman, Adem Beder, Fatih Vardaroğlu, Erhan Çimşir