Trabzonspor Trabzonspor'un yeni başkanı Muharrem Usta! Resmen...

Trabzonspor'un yeni başkanı Muharrem Usta! Resmen...

06.12.2015 - 20:40 | Son Güncellenme:

Trabzonspor Kulübü'nün olağan genel kurulunda başkanlığa Muharrem Usta'nın seçildiği resmen açıklandı. Muharrem Usta 3062, Celil Hekimoğlu 3049, İbrahim Hacıosmanoğlu ise 1040 oy aldı.

Trabzonsporun yeni başkanı Muharrem Usta Resmen...

Trabzonspor Kulübü'nün olağan genel kurulunda başkanlığa Muharrem Usta'nın seçildiği açıklandı. Celil Hekimoğlu, baştan itibaren önde götürdüğü seçimi son düzlükte kaybetti. Muharrem Usta adeta bir arap atı gibi gelip başkanlığı aldı. Muharrem Usta, resmi sonuçlara göre, Celil Hekimoğlu'nu 13 oyla geçip Trabzonspor'un yeni başkanı oldu.

Son 5 sandık yeniden sayıldı

Trabzonspor Başkan adaylarından Celil Hekimoğlu son 5 sandığın sonuçlarına itiraz etti. Seçimi kazanan Muharrem Usta 3062 oy alırken, Celil Hekimoğlu 3049 oy aldı. Trabzonspor Başkan adaylarından Celil Hekimoğlu son 5 sandığın sonuçlarına itirazı kabul edildi. Son 5 sandık yeniden sayıldı.

İkinci kez itiraz etti

Trabzonspor Kulübü'nün olağan genel kurulunda başkanlığa Muharrem Usta'nın seçildiğinin açıklanmasının ardından diğer aday Celil Hekimoğlu, tüm geçersiz oyların sayılması için ikinci kez itiraz etti. Genel kurul divan başkanı Ahmet Metin Genç, yaklaşık 3,5 saat süren oy sayımının ardından Muharrem Usta'nın 3062, Celil Hekimoğlu'nun 3049, İbrahim Hacıosmanoğlu'nun ise 1040 oy aldığını açıkladı. Hekimoğlu'nun yaptığı itiraz sonucu, 16,17,18,19 ve 20. olmak üzere son 5 sandık yeniden sayıldı. Bunun ardından Genç, yaptığı açıklamada, yeni bir itiraz dilekçesi üzerine tüm sandıklardaki geçersiz oyların yeniden değerlendirildiğini söyledi.

Trabzonspor Kongresi resmi sonucu:

Muharrem Usta: 3062 oy
Celil Hekimoğlu: 3049 oy
İbrahim Hacıosmanoğlu: 1040 oy

* * *

BUGÜN NELER YAŞANDI?
Hayri Gür Spor Salonu'nda sabah saatlerinde başlayan 70'inci genel kurulda, başkan adaylarının konuşmalarının ardından saat 11.50'de 20 sandıkta oy kullanma başladı.
9997 üyenin oy kullanma hakkı bulunan bordo mavili kulüpte, kongre divan başkanı Ahmet Metin Genç, saat 16.00'da salonun kapılarını kapattırdı. Salon içinde oy kullanmayan delegelerin ve sandık kurullarının da oy kullanmasının ardından oy verme işlemi saat 16.45 itibarıyla sona erdirildi.
Kongre divan kurulunun gerekli prosedürleri tamamlaması ve oy sayım kurulunu oluşturmasının ardından saat 16.55'te oy sayımına geçildi.
BAKAN SOYLU DA OY KULLANDI
Trabzonspor kongresinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da oy kullandı. 18 numaralı sandıkta oy kullanan Soylu, kongrenin bordo mavili takım için hayırlı olması temennisinde bulundu.
BUGÜN NELER YAŞANDI
Başkan adayları delgelere seslendi
Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda konuşmaların ardından kongre divan başkanı Ahmet Metin Genç'in çağrısıyla başkan adayları İbrahim Hacıosmanoğlu, Celil Hekimoğlu ve Muharrem Usta sahneye çıkarak, el ele üyeleri selamladı. Daha sonra adaylar, birlikte basın mensuplarına poz vererek, oylarını kullandı.

Haberin Devamı

Başkan adayları delegelere hitaben konuşma yaptı. Kura çekimi sonrası ilk olarak başkan adayı Celil Hekimoğlu, üyelere seslendi. Hekimoğlu, Trabzonspor'un en büyük probleminin birlik ve beraberlik olduğunu belirterek, "Biz bu sorunu ortadan kaldırabilmek için içinizden, Trabzon'da yaşayan arkadaşınız olarak karşınızdayım. Daha önce başkan adayı olan Hakan Kulaçoğlu ve Sebahattin Çakıroğlu arkadaşlarımız da aramızda. Birleşmiş, bütünleşmiş bir kadroyla huzurlarınızdayım. Biz Trabzonspor yönetiminde büyük bir birlikteliği sağlamış durumdayız" dedi.

Hekimoğlu, Trabzonspor'u kendi fikir ve görüşleriyle yönetmeye değil, hep beraber yönetmeye talip olduklarını ifade ederek, seçildikten sonra bu anlayışlarından taviz vermeyeceklerini, bu birlikteliği hep beraber sağlayacaklarını söyledi.

Haberin Devamı

Trabzonspor'un 2010-2011 yılında şike süreciyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Hekimoğlu, "Fenerbahçe Kulübü şike yapmış, Sayın Aziz Yıldırım şike yapmış ve Trabzonspor'un hakkı gasp edilmiştir. Biz bunu unutmadık, hiçbir zaman unutmayacağız ve bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu.

Trabzonspor'u Trabzon'dan yönetmenin sadece kentin fiziki sınırları içerisinde kaynaklarla yönetilmesi anlamına gelmediğini anlatan Hekimoğlu, şunları kaydetti:

"Trabzonspor'u ülke ve dünya üzerinde insan ve potansiyeliyle hep beraber yönetmek istiyoruz. Kulübün ağır ekonomik sorunları var. Yılda 150 milyon lira açık veriyor, bunu kapatmamız lazım. Bu sürdürebilir değildir. O yüzden mutlak suretli Trabzonspor'un gelirlerini artırıp, harcama kalemlerini azaltmamız lazım. Birçok projemiz var. Sabırla bunu işleyerek Trabzonspor'u sürdürebilir, döndürülebilir ekonomik yapıya kavuşturmak zorundayız."

Hekimoğlu, göreve gelmeleri halinde futbolculara ve çalışanlara birikmiş borçları ödeyerek yeni bir sayfa açacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hiçbir zaman hayal satmayacağız, hiçbir zaman yalan söylemeyeceğiz. Hep doğruları konuşacağız. Size sadece yapabileceklerimizi vadedeceğiz. Bunları gerçekleştirmek için var gücümüzle yapacağız. Zirve yarışından şaşmadan görev süremiz içinde borçları düşmüş, nakit akışı sağlanan yapıya döndüreceğiz. Trabzonspor'un 70'li yıllardaki şampiyonluk ruhunu geri getireceğiz. Biz İstanbul'u değil, İstanbul bizi takip edecek. Ali Kemal efsanevi futbolcumuz burada. Onunla beraber yeni efsaneler yaşayacağız. Güçlüyüz, ilkeliyiz ve hazırız. Gelin oyunuzu verin ve mutlu yarınları beraber inşa edelim. Bizim kavgaya, gerginliğe değil, bütünleşmeye ihtiyacımız var."

Haberin Devamı

Usta'nın konuşması

Başkan adayı Muharrem Usta ise Trabzonspor'un büyük bir camia ve marka olduğunu vurgulayarak, "O da Trabzon'dan çıktı ama şampiyon oldu, Türkiye'ye mal oldu. Şampiyonlukları elde ederek dünya markası oldu. Trabzon'umuzdan çıkan tek dünya markası Trabzonspor. O halde Trabzonspor'umuzu Trabzon'dan, Ankara'dan, İstanbul'dan, dünyanın dört bir yanından bütün güçlerimizi birleştirerek muhteşem şekilde yöneteceğiz. Size yakışan bir yönetimle Trabzonspor'u şaşalı günlerine tekrar döndüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Haberin Devamı

Usta, başarı olmadan hiçbir şekilde bir camianın bütünleşmesinin, birleşmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, "Onun için '8. şampiyonluk' dedik ve 50. yıl için büyük bir hedef koyduk. Bu büyük marka 50. yılını asla ve asla boş geçmemelidir. Son dönemde sıkıntılar yaşanmış olabilir. Bazıları, Trabzonspor'u çok sıkılmış, kendi içine kapanmış görebilir. Ekonomik, sportif sıkıntılar nedeniyle Trabzonspor'un o büyüklüğünü farketmeyenler olabilir. O büyük Trabzonspor'u sizlerle birlikte tekrar ayağa kaldıracağız ve 8. şampiyonluğa en güçlü şekilde birlikte devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor'un çeşitli sorunları bulunduğunu dile getiren Usta, şöyle devam etti:

"Trabzonspor'un ekonomisi kötü olabilir ama biz o ekonomik sıkıntıyı bilerek yola çıktık. Trabzonspor, bu yüklerin altından kalkar, kimse endişe etmesin. O bütçe açıkları da devasa borç da oyunculara olan borçların da bu camia, milyonlar bunun altından kalkar, kimse endişe etmesin. O sportif başarı 8. şampiyonluk, o büyük hedef hep birlikte başarılabilir. Trabzonspor'un itibarı hepimizin el üstünde tutması gereken bir konudur. Birlikte onu en nadide yere koymayı hep beraber başaracağız. Tekrar şanlı günlere dönmek için birlikte yürüyoruz."

Haberin Devamı

Usta, birçok zorluklar yaşandığını, bunlardan birinin de 2010-2011 sezonuyla yaşananlara ilişkin olduğunu belirterek, "2010-2011 sezonu o gün elde etiğimiz şampiyonluğu ciğerimizden hiç kimse söküp alamaz. Sonuna kadar bu mücadele bütün güçlerimizle devam edecek" diye konuştu.

İbrahim Hacıosmanoğlu

Son olarak konuşan başkan İbrahim Hacıosmanoğlu da 2,5 yıl önce çocukluk hayali olan Trabzonspor başkanlığına seçildiğini ifade etti.

Seçildikleri günden itibaren görev süresine ilişkin mahkemelerle uğraştıklarını ve rahat bir çalışma ortamı bulamadıklarını anlatan Hacıosmanoğlu, "Mahkemelerde bir taraftan uğraşıyorsunuz. Kendisini Trabzonspor'un sahibi sananlar, sizinle uğraşıyor. Bütün bu ağır şartlara rağmen son 3-4 ayda, 'kulübe kayyum geldi gidiyor' diye kulübü kilitlediler. 'Aralık'ta kongre var. Sportif ve ekonomik anlamda çökmüş bir Trabzonspor alacaksınız da ne yapacaksınız. Bırakın, çalışalım da güçlü bir Trabzonspor alın' dedim ama yok, bunların amaçları bu değil" dedi.

Hacıosmanoğlu, kulübün ekonomik olarak battığı yönündeki söylentileri de yanıtlayarak, borçların bir önceki dönemden kaynaklanan faiz ve kur yükünden olduğunu kaydetti.

Hakem hatalarıyla kendilerinin şampiyonluktan uzaklaştırıldığını iddia eden Hacıosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Kurumlarla kavga ederek kulübü başarıya taşıyamazsınız) diye bizi eleştirdiler. Üçüncü senemizde, 'ağabeylerin dediği gibi kavga etmeyelim' dedik. Önemli oyuncular aldık. Kimse tahmin etmiyordu ilk 4 haftada Trabzonspor'un 10 puan alacağını. 'Trabzonspor'un önünü erken keselim, yukarıya çıkarsa tekrar bize sıkıntı yaşatır' diye bize operasyon yapılmaya başlandı. Bu operasyonun dış kaynakları ve içerideki işbirlikçileri var. Aslında onlar Trabzonspor haini. Kulübe ihanet ettiler. Amaçları, yönetimin kongreye sportif başarılı şekilde gitmesinin önüne geçmekti."

Hacıosmanoğlu, şike mücadelesine ilişkin şunları söyledi:

"UEFA Temyiz Kurulu gerekçeli kararını bekliyoruz. Gerekçeli karar geldikten sonra CAS ve FIFA'nın devreye girmesiyle nelerin yaşanacağını, bize bu operasyonu yapanlar çok iyi biliyor. Bizden öncekilere 'sus' dediler, sustular ama bize 'sus' denilmeyeceğini herkes bilir. Bu konudaki mücadelemiz son hızıyla devam ediyor. Bu ülkenin başına gelecek cezaları bildiklerinden dolayı sportif yapılan operasyonun asıl nedeni budur. Başka hiçbir nedeni yok. 'Belki bu adamdan sonra geleni kontrol ederiz' düşüncesinde olanlar olabilir. UEFA'ya 'Türkiye Milli Takımı 2016'ya katılmaya hak kazandı ama sizin kurallarınıza uymuyor, kurallarınız Türkiye'de uygulanana kadar almayın' diye şikayet dilekçesini verdikten sonra bu operasyonlar sıklaştı. 'Türkiye ceza alsın' diye derdimiz yok. Bizim tek istediğimiz Avrupa'nın, verdiği cezaları ve spor hukukunu uygulamayan TFF'ye yaptırım uygulatmasıdır. Türkiye Milli Takımı'na da kimsenin ceza vermesi gibi bir durum söz konusu değil. 'Şu kadar süreniz var, kararlarımızı uygulayın' diyecekler. Bize yapılan operasyonların arkasındaki asıl neden budur."

"Sportif olarak başarısız olsaydım karşınıza aday olarak çıkmazdım" diyen Hacıosmanoğlu, "(Beceremedim) derdim, giderdim. Bugün 30 puanın üzerindeki bir başkan olarak burada olsaydım, diğer başkan adayları da burada olmazdı. Bu düzenin değişmesi lazım. Trabzonspor'u kendi ticari ve siyasi bekası için kullananların devrinin bitmesi lazım. Bu kongre onun için de önemlidir. Trabzonspor'u düşünenlerin görev alacağı bir yönetimi yaratmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Başkan adaylarının listeleri

Trabzonspor'da seçime giren 3 başkan adayının 14 asil, 7 yedek üyeden oluşan yönetim kurulu listeleri şöyle:

İbrahim Hacıosmanoğlu

-----------------------------------

Asil Üyeler: Fahrettin Çebi, Şeref Kapıcıoğlu, Nevzat Kaya, Resul Kalkan, Osman Necip Sevinç, İbrahim Coşkuner, Hakan Gedikli, Ali Uzunay, Kadem Çakıroğlu, Mehmet Karaoğlu, Ömer Yeşilyurt, Köksal Güney, Ali Haydar Baş, Mehmet Terzi

Yedek Üyeler: Murat Bahadır Bayrak, İrfan Altıner, Fazlı Çilingir, Lokman Sadıklar, İbrahim Tonyalı, Göksel Günal, Erkan Yavuz Atagün

Muharrem Usta

-----------------------

Asil üyeler: Ahmet Çubukçu, Nevzat Aydın, Önder Bülbüloğlu, Zeki Öztürk, Gençağa Meriç, Suat Şen, Orhan İlarslan, Coşkun Bülbül, Prof. Dr. İsmail Yüksek, Ali Rıza Egemen, Gökhan Saral, Prof. Dr. Asım Örem, Mehmet Yiğit Alp, Emre Aksoy

Yedek üyeler: Okan Alemdaroğlu, Tuncay Bekiroğlu, Özer Bayraktar, Yiğit Oğuz Duman, Adem Beder, Fatih Vardaroğlu, Erhan Çimşir

Celil Hekimoğlu

-----------------------

Asil Üyeler: Bekir Bülbüloğlu, Hüseyin Örs, Sebahattin Çakıroğlu, Hakan Kulaçoğlu, Davut Yurttaş, Kemal Halil, Mehmet Ongan, Faruk Kanca, Ali Kemal Denizci, Mustafa Gültepe, Turgut Öksüz, Alper Bektaş, Süleyman Kalemci, Fikret Ataoğlu

Yedek üyeler: Hakan Orhan, Sami Karaman, Sezgin Oğul, Harun Kaya, Aydın Aktaş, Kenan Dilek Bilgin, Serdar Boğoçlu