Geri Dön

Vergide af krizi

Galatasaray’ın bugün itibariyle cezalarıyla birlikte 128 milyon, Beşiktaş’ın 120 milyon, Trabzonspor’un 17 milyon borcu var. Son 12 yılda 470 milyon lira vergi ödeyen Fenerbahçe’nin ise devlete hiçbir borcu bulunmuyor. Yasa meclisten aynen geçerse borçlu kulüplerin vergileri yeniden yapılandırılacak, cezalar ise kısmen silinecek

Vergide af krizi

Bütün kamu alacaklarını kapsayan mali af yasa tasarısının TBMM’ye sunulması spor kulüpleri arasında tartışmalara neden oldu.
Tasarı meclisten aynen geçerse, vergi borcu bulunan spor kulüpleri rahat bir nefes alacak. Buna göre asıl vergi borçları yeniden yapılandırılacak. İsteyen kulüplere 18 aya kadar taksit yapılacak. Bazı kulüpler için vergi aslını aşan cezaların ise kısmen silinmesi gündemde.
Galatasaray Kulübü’nün bugün itibariyle 128 milyon lira vergi borcu bulunuyor. Bunun 54 milyon lirası zamanında ödenmeyen esas vergi borcu. Kalan kısmı ise cezalardan oluşuyor. Beşiktaş’ın vergi borcu yaklaşık 120 milyon lira.
Eskişehirspor’un 35 milyon lira, Trabzonspor’un toplam vergi borcu ise 17 milyon lira düzeyinde bulunuyor.
Kulüp açıklamıştı
Fenerbahçe Kulübü’nün ise bugün için devlete hiçbir borcu yok. Sarı-lacivertli kulüp son 12 yılda devlete tam 470 milyon lira vergi ödedi. 8 Şubat 2013’te, “Cevap veriyoruz” başlığıyla kulüpten yapılan açıklamada 2002’den itibaren ödenen verginin 376 milyon 771 bin 968 lira olduğu duyurulmuştu. Fenerbahçe, 2013 yılında ise 94 milyon lira vergi ödedi.
Sarı-lacivertli yetkililer mevcut durumda tahakkuk eden hiçbir vergi borçlarının bulunmadığını bildirdi. Vergi konusunda çok dikkatli ve hassas olduklarına dikkat çeken Fenerbahçeli yöneticiler, cumartesi günü saat 10.30’da kulüpte gerçekleşecek mali genel kurulda bu konunun ele alınacağını dile getirdi.
Sarı-lacivertliler henüz yasalaşmayan tasarıda önümüzdeki günlerde önemli değişiklikler olabileceğini de dile getirdi.

Vergide af krizi

94 milyon pankartta
Fenerbahçe, Süper Lig’in 23. haftasında Şükrü Saracoğlu Stadı’nda Gençlerbirliği ile oynadığı maça üzerinde, “Kulübümüz 2013 yılında 94 milyon TL vergi ödemiştir” yazan pankartla çıkmıştı. Sarı-lacivertlilerin bu davranışı, ödenmemiş vergiler ve cezaları için uzlaşma başvurusu yapan Galatasaray’a mesaj olarak yorumlanmıştı.

CAVCAV’DAN TEPKİ:
Vergi ödeyene yazık oluyor

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, vergi cezalarına af öngören yasa tasarının spor kulüpleri arasında adaletsizliğe yol açabileceğini vurguladı. Başkent kulübünün vergi borcu bulunmadığını hatırlatan Cavcav, “Bizim gibi vergi borçlarını ödeyen kulüplere yazık oluyor. İstanbul kulüpleri ayrı bir lig kursun, orada mücadele etsinler. Anadolu kulüpleri, Trabzonspor da dahil 15 kulüp ayrı bir ligde oynayalım.
3 büyükler de kendilerine bir lig kursunlar. Bizler her türlü şartlarımızı devletimize karşı yerine getiren kulüpleriz” yorumunu yaptı.

Vergide af krizi

8 kulübün borcu yok
Süper Lig’de yer alan toplam 8 kulübün vergi borcu bulunmuyor. Fenerbahçe’nin yanı sıra Sivas-spor, Balıkesirspor, Gençlerbirliği, Akhisar Belediyespor, Kasımpaşa, Kayseri Erciyes-spor ve Süper Lig’e
yeni yükselen İstanbul Başakşehir’in ödenmemiş borcu yok.

Bakan Şimşek’e mesaj yağmuru
Fenerbahçeli taraftarlar, vergi cezalarının affını içeren yasa tasarısının, TBMM’ye sunulmasının ardından twitter üzerinden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i mesaj yağmuruna tuttu. Sarı-lacivertlilerin, koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Bakan Şimşek‘e gönderdikleri mesajlardan bazıları şöyle: n 800 lira kazanan işçinin vergisi anında kesiliyor, biraz insaf. Vergi affı gerçekleşirse tarih bu haksızlığı affetmeyecek. n Fenerbahçe vergilerini öderken, diğerlerinin vergilerini affetmek kul hakkı yemek değil mi? n Fenerbahçe’ye şimdiye kadar ödediği vergileri geri verin.

‘Biz af istemiyoruz’
Galatasaray’ın Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Adnan Nas, “Bizim kesinleşmiş vergi borcumuz yok ve uzlaşma süreci hâlâ devam ediyor. Vergi affı istediğimiz doğru değil” dedi

Vergi cezalarının affedilmesi konusunda dikkatleri üzerine çeken Galatasaray’da, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Adnan Nas, kulüp olarak af istemediklerini açıkladı.
Milliyet’e konuşan Nas, “Galatasaray olarak vergi affı istediğimiz doğru değil. Bunun doğru olmadığı da belirtiyoruz. Galatasaray’ın vergi borçları ile ilgili uzlaşma süreci devam ediyor. Yalnız insanların bilmediği bir şey var. O da bizim kesinleşmiş bir vergi borcumuz yok. Sadece denetim raporları ile belirlenen borçlar var. Onlara itirazımız oldu. Söz konusu af, asılların cezaları ve faizleri ile ilgilidir. Hükümetin yeni hazırladığı yasa ile daha kolay olacaksa biz bundan memnuniyet duyarız. Ancak tasarının kapsamını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.
Galatasaray Kulübü bilindiği gibi uzlaşmadan önce vazgeçmiş, daha sonra yeniden uzlaşma sağlamak için Vergi İdaresi’ne başvurmuştu.

Tarihin en büyük mali affı
TBMM’ye sunulan tarihin en büyük mali af tasarısıyla, askerlik ve trafik cezasından, ödenmeyen vergilere ve primlere kadar yeniden yapılandırma fırsatı geliyor. Bu kapsamda kamuya borcunu ödeyenlerin haciz işlemi durdurulacak, bu kişiler 6-18 ay arası taksit olanağından yararlanılabilecek. 120 liranın altındaki tüm idari para cezaları yapılandırmaya girmeksizin doğrudan affedilecek.
- 30 Nisan 2014’ten önceki dönemlere ilişkin vergi borçları, gecikme faizi ve gecikme zamları yeniden yapılandırılacak.
- Kesilmiş olan vergi cezalarının ödenmemiş kısmının da TÜFE/ÜFE hesaplaması yapıldıktan sonra yarısı affedilecek.
- Borcun taksitle ödenmek istenmesi halinde borçlular, taksit ödemelerinde 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksidi tercih edebilecek.
- 6 taksit için borç 1.05, 9 taksit için 1.07, 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 katsayısı ile çarpılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Rabbim Mustafa ağabeyimizi inşallah cennetiyle ödüllendirsin
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber