Geri Dön

Yabancı oyuncu kuralı değişti. Kaç tane yabancı oyuncu oynatılabilinecek?

Spor Toto Süper Lig'de yabancı oyuncu sınırlaması değişti. Gelecek sezon uygulanacağı öğrenilen sınırlamada kaç tane yabancı oyuncu ilk 11'de oynayabilecek? yeni alınan yabancı oyuncu sınırlamasının detayları haberimizde...

Yabancı oyuncu kuralı değişti. Kaç tane yabancı oyuncu oynatılabilinecek?

Spor Toto Süper Lig'de kaç yabancı futbolcu oynatılabileceği açıklandı. Önümüzdeki sezon gerçekleşecek olan kuralda 11 yabancı futbolcu sahada olabilecek.

Spor Toto Süper Lig'de önümzüdeki sezondan itibaren 28 kişilik kadroda 14 yerli, 14 yabancı futbolcu bulundurulabilecek.

MAÇA 11 YABANCI FUTBOLCU İLE ÇIKILABİLECEK
Yabancı planlamasına göre, 18 kişilik maç kadrolarında 11 yabancı ve 7 yerli futbolcu bulundurulabilecek ve takımlar sahaya isterse 11 yabancı ile çıkabilecek. Ayrıca 18 kişilik kadrolarda en az 4 tane Türkiye'de yetişmiş oyuncu, 2 tane altyapıdan gelmiş oyuncu ve 1 tane yerli kaleci bulunmak zorunda olacak.
ERKAN ZENGİN, VELİ KAVLAK GİBİ OYUNCULARA ŞOK
Türk vatandaşlığı olmasına rağmen Türkiye Milli Takımı'nın haricindeki ülkelerin formalarını giyen futbolcular, önümüzdeki sezondan itibaren yabancı oyuncu olarak sayılacak. Örneğin Erkan Zengin (İsveç), Veli Kavlak (Avusturya) gibi oyuncular yeni statü ile birlikte yerli oyuncu sayılmayacak.
YILDIRIM DEMİRÖREN KARARI BÖYLE AÇIKLADI
"Futboldaki yabancı sınırında değişikliğe gitme kararı aldık. Bu dönemde yeni kurala yabancı kuralı değil, yerli kuralı diyoruz. Değerli hocamız Fatih Terim ile uzun değerlendirmeler yaptık. Kulüplerimizin mali durumlarını inceledik. Takımların kadrosunu 28 lisanslı oyuncu olarak istiyoruz. Bunların 14'ü yerli, 14'ü yabancı olabilecek. Bunlardan 2 tanesine altyapı zorunluluğu koyuyoruz. Maçlarda 11 yabancı ilk 11'de olabilecek. Kulübede 18 oyuncunun 7'si yerli, 11'i yabancı olabilecek. Kadroda 1 yerli kaleci olma zorunluluğu olacak. Bunu kulüplere teşvik olarak koyduk. Tüm bu kurallara uyan kulüplere sezon sonunda 10 milyon liraya varan ödüller vereceğiz."
GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ DA DESTEK VERDİ
"Uzun zamnadır gündemimizi meşgul eden bu yabancı sınırını bugün sonlandırmış bulunuyoruz. Öncelikle Türk futbolunun her zaman önemsediğimiz bu TFF-Kulüpler Birliği'nin diyalogu önemliydi. Burada TFF Başkanı ve kuruluna teşekkür ediyorum. Bu noktada çok önemli bir diyalog yaşadık. Hava şartları nedeniyle katılamayan kulüp başkanlarıyla tek tek görüştüm. Hepsinin onayını aldık. Bu projede emek harcayan Fatih Terim, TFF Başkanımız ve yönetim kuruluna emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum."

Manchester City yeni sezon deplasman formasını tanıttı!YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber