Geri Dön

Yargıtay şike kararını açıkladı! Aziz Yıldırım kararı..

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, futbolda Şike Davası'nda Aziz Yıldırım'a örgüt ve şike suçlarından verilen hapis cezalarını onadı.

Yargıtay şike kararını açıkladı! Aziz Yıldırım kararı..

Cezaevinde daha önce kaldığı 1 yıllık süre çıkarıldığında Aziz Yıldırım geriye kalan 3 yıl 8 ay 15 günlük cezasını yatacak. Ancak cezaevinde kalması öngörülen bu süre, denetimli serbeslik yasasının uygulanması halinde 1 yıl kısalacak.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdar Adalı, Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 93 sanık hakkındaki kararının temyiz incelemesi Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nce tamamlandı ve 80 sayfalık karar açıklandı. 85 sanık açısından inceleme yapan Yargıtay, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in örgüt kurmak ile şike ve teşvik priminden aldığı cezaları onadı.

Aziz Yıldırım'ın İstanbul BB -Fenerbahçe, Kardemir Karabükspor - Fenerbahçe, Fenerbahçe - MKE Ankaragücü ve Sivasspor - Fenerbahçe maçlarından şike, Trabzonspor - Bursaspor, Eskişehirspor -Trabzonspor, Trabzonspor- İstanbul BB maçlarından ise teşvik primi suçlarından 3 yıl 9 aylık hapis cezası onandı.

Yıldırım hakkında suç örgütü kurmak suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası da onandı.

Yargıtay, Aziz Yıldırım hakkında Bursaspor - İstanbul BB, Gençlerbirliği - Trabzonspor, Fenerbahçe - Kasımpaşa, Gençlerbirliği - Fenerbahçe, Eskişehirspor - Fenerbahçe maçlarında şike ve teşvik suçlamalarından verilen beraat kararlarını da yerinde buldu ve onadı.

3 YIL 8 AY 15 GÜN HAPİS YATACAK. DENETİMLİ SERBESTLİK YASASI UYGULANIRSA 1 YIL ERKEN TAHLİYE OLACAK

Aziz Yıldırım şike ve teşvik suçundan 3 yıl 9 ay, örgüt kurmak suçundan ise 2 yıl 6 olmak üzere toplam 6 yıl 3 ay ceza verilmişti. Aziz Yıldırım'ın İnfaz Yasası gereğince 4 yıl 8 ay 15 gün hapis yatması gerekiyordu. Yıldırım'ın yattığı 1 yıllık süre bu cezadan düşülecek Yıldırım geriye kalan 3 yıl 8 ay 15 günlük hapis cezasını yatacak. Ancak Aziz Yıldırım cezasının bitmesine 1 yıl kala tahliye de edilebilir. Denetimli Serbestlik Yasasının ilgili hükmüne göre, iyi hali gözlenen hükümlü, cezasının bitmesine 1 yıl kala cezaevi'nden salıveriliyor Bu arada cezası onanan Aziz Yıldırım'ın F.B başkanlığı da düşecek.

SADRİ ŞENER'İN BERAAT KARARI ONANDI

Yargıtay, teşvik primi suçundan beraat eden sanıklar Trabzonspor eski Başkanı Sadri Şener, Nevzat Şakar, Mustafa Sani Şener, Mithat Halis ve Zeki Mazlum'un beraat kararlarını da onadı. Bu kişiler 15 Mayıs 2011 günü oynanan Fenerbahçe - Ankaragücü maçı ile 22 Mayıs 2011 günü oynanan Sivasspor - Fenerbahçe maçında teşvik primi vermekle suçlanmıştı.

GÜMÜŞDAĞIN BERAAT KARARI ONANDI

TFF eski Başkan vekili Göksel Gümüşdağ hakkında Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne yardım etmek ve 1 Mayıs 2011 de oynanan Fenerbahçe -İBB maçında şike yapmak suçundan verilen beraat kararı da onandı. Sanık Fenerbahçe yöneticisi İlhan Yüksel Ekşioğlu hakkında Fenerbahçe -Ankaragücü ve Sivasspor - Fenerbahçe müsabakalarında şike, Trabzonspor- Bursaspor, Eskişehirspor - Trabzonspor ve Trabzonspor- İstanbul BB maçlarında teşvik primi suçlarından verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası onandı.

OLGUN PEKER'E ONAMA VE BOZMA

Yargıtay, eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker'in, "haksız çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurup, yönetmek" suçundan 2 yıl 6 aylık mahkumiyet kararını onarken, Giresun FM ve sahibi Mustafa Cici'nin suç örgütünün oluşturduğu korkutucu güçten yararlanarak konut dokunulmazlığını ihlal etmek ve tehdit suçlarından 4 yıl 2 ay hapse mahkumiyet kararını bozdu.

ADALI VE HAVUTÇU MAHKUMİYETİNİ UYGUN BULDU. USUL HATASI NEDENİYLE BOZDU.

Yargıtay, eski Beşiktaş Asbaşkanı Serdar Adalı'nın Beşiktaş-İBB Spor Türkiye Kupası final maçının sonucunu etkilemek amacıyla şike yapmak, Beşiktaş eski teknik direktörü Tayfur Havutçu'nun ise Beşiktaş-İBB Spor maçının sonucunu etkilemek amacıyla şike yapmak suçlarını işlediklerinin sabit olduğuna karar verdi.

Ancak Yargıtay, Adalı'ya şike suçundan verilen 1 yıl 3 ay hapis ve 250.000 lira adli para cezası ile Havutçu'ya verilen 1 yıl 3 ay hapis ve 100.000 lira adli para cezasının "sanıkların suç tarihi itibariyle üç aydan fazla hapis cezasına mahkum edilmemiş olmaları karşısında, suçu işledikten sonraki yargılama sürecinde pişmanlık gösterip göstermediği nazara alınıp tekrar suç işleyip işlemeyeceği konusunda oluşan kanaat değerlendirilerek cezalarının ertelenip ertelenmeyeceğinin tartışılması gerekirken, bu hususta olumlu ya da olumsuz bir karar verilmemesi" gerekçesiyle kararın yeniden belirlenmesi istemiyle kararı bozdu.

FUTBOLCULARIN CEZALARINA DA ONAMA

Yargıtay kararına göre, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz'ın 1 yıl 6 aylık hapis cezası da onandı. Davada isimleri geçen futbolculardan İbrahim Akın'ın 1 yıl 6 ay, Mehmet Yıldız'ın 1 yıl 3 ay, Gökçek Wederson ve eski futbolcu Ümit Karan'ın 7 ay 15 günlük ahapis cezaları da onandı.

ACAR HAKKINDAKİ DAVA DÜŞTÜ

Yargıtay, dava sürerken yaşamını yitiren ve beraatine karar verilen Fenerbahçe yöneticisi Serkan Acar hakkındaki davanın düşürülmesine karar verirken, diğer sanıklar hakkında da onama ve bozma kararları verdi.

..

ALPAY KÖSE'NİN AÇIKLAMALARI

Yargıtay şike kararını açıkladı Aziz Yıldırım kararı..

YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber