Geri Dön

Yıldırım: Türkiye'ye şikeyi sokan Galatasaray'dır

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe Genel Sekreteri Mahmut Uslu, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan Galatasaray Liv Hospital-Fenerbahçe Ülker maçında yaşanan tribün olayları sonrası basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım: Türkiye'ye şikeyi sokan Galatasaray'dır

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Ülker'in Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde Galatasaray Liv Hospital ile oynadığı 4. maçta yaşananlarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda sarı-lacivertli yöneticiler Mahmut Uslu ve Ahmet Özokur ile basın mensuplarının karşısına çıkan Başkan Aziz Yıldırım, Galatasaray maçında yaşanan olaylara dikkati çekti.

"18 defa küfür edildi"

Yıldırım, Türkiye'deki sorunların tek sebebinin seyirci olmadığını belirterek, şunları söyledi: "Basketboldaki sorunları, hakemler, Türkiye Basketbol Federasyonu, tribünler, sporcular, yöneticiler ve basın başlıkları altında değerlendirmek lazım. Bunu tek bir şey üzerine yıkmak katkı sağlamaz. Galatasaray Liv Hospital ile yaptığımız dördüncü maçta 18 defa küfür edildi. Bu küfürlerin camiamıza, sporcularımıza veya şahıslara yapılması endişe vericidir. 'Şike şike' diye bağrılan yerlerde hiçbir anons yapılmamış, bizim sahamızda 'Ergin Ataman doping yapsana' tezahüratı ile ilk anons hemen yapılarak, hem seyircinin hem de sporcuların oynama gücü azaltılmıştır. Bize ne uygulanıyorsa, diğer takımlara, seyircilerine ve yöneticilerine de aynı şeyin uygulanmasını talep ediyoruz."

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan serinin 4. maçında 12 bin kişi kapasiteli salona 16 bin taraftar alındığını ileri süren Aziz Yıldırım, "12 bin kişinin olduğu salona 16 bin kişi alınmış. Futbolda 'Passolig' ile yeni bir çığır açılmaya çalışılıyor. Ama basketbol maçında kapılar açılarak, oyuncularımızı tahrik etme, tükürme, yöneticilerime aynı şekilde davranışta bulunulmasının bir sorumlusu olması lazım. 6222 sayılı Kanun ile savcıların suç duyurusunda bulunması lazım. Ben buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Gerekirse hemen imzalarım" diye konuştu.

"Dünyanın en önemli antrenörlerinden birini getirdik"

Yıldırım, dünyanın en önemli antrenörlerinden birisini Türk basketboluna katı sağlaması için getirdiklerini anlatarak, "Dünyanın en önemli antrenörlerinden birini Türk basketboluna katkı sağlaması için getirdik. Milli takıma istediler, buna müsaade ettik. Hem Fenerbahçe hem milli takım olmaz. Birisini seçmesi lazım. Obradovic, tavrını Fenerbahçe'den yana koydu ve milli takımı reddetti. Obradovic, 'Ben, Türkiye'ye basketbolu ileri götürmeye geldim, savaşmaya gelmedim. Savaşmakla ilgili bir istek varsa, ben de bunu bilirim ve yaparım. Basketbolu Avrupa'da bir noktaya taşımak için buradayım' diyor. Bunları iyi düşünmek lazım" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'ye şikeyi sokan da Galatasaray Kulübü'dür"

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda Galatasaray taraftarının şahsına yönelik, şike yaptığı yönünde tezahüratta bulunduğunu hatırlatan Aziz Yıldırım, "Türkiye'ye şikeyi sokan da Galatasaray Kulübü'dür. Bunu unutmasınlar" dedi. Yıldırım, Galatasaray Kulübü'nün şike yaptığıyla ilgili bazı iddiaları aktararak, şöyle konuştu:

"Abdi İpekçi'de 'şike var' diye bağırmışlardır. Evet benim için bağırıyorsunuz ama Türkiye'ye şikeyi sokan da Galatasaray Kulübü'dür. Bunu unutmasınlar. Geçmişte 8-0 ve 6-0'lar. Hem yurt içinde hem de yurt dışındaki bazı maçlara çantalarla neler götürdüklerini Ahmet Çakar söylüyor, ben söylemiyorum. Beşiktaş maçıyla ilgili basketbolda yazdıklarınızın yalancısıyım. Beşiktaş'ın yabancı oyuncusunu ayarttıklarını ve gönderdiklerini, ondan sonra da Beşiktaş'ı yendiklerini sizler yazdınız. Ben bilmiyorum, sizlerden öğrendim. Fenerbahçe bu şike davasının sonunda aklanacaktır. Her gün yeni bir belge çıkıyor. Gerçeklerin örtülmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bu Türkiye'ye şike belasını sokanlar, bize 'şike' diye bağıramazlar. Biraz utanmaları lazım."

"Türkiye'de basketbol hakemleri miadını doldurmuştur"

Aziz Yıldırım, Türkiye'deki bazı basketbol hakemlerinin camiadan uzaklaştırılması gerektiğini savunarak, "Türkiye'de basketbol hakemleri miadını doldurmuştur" dedi. Yıldırım, yeni ve genç hakemlerin basketbolun içine girmesi gerektiğini kaydederek, "Geçmişte Hasan Doğan'ın futbolda yaptığı gibi bazı hakemlerin basketbol camiasından çıkarılması gerek. Bir hakemin görevi iki rakip oynarken, bir takım oyuncusunu kolundan tutup uzaklaştırarak, o oyuncunun ceza almasını engellemek değildir. Bu onun görevi değildir. Bunu yaparsanız, diğer takıma haksızlık etmiş olursunuz. Bırakın tepkisi neyse koysun" şeklinde konuştu.

"TBF, bizi bu hakemlere mahkum etti"

Fenerbahçe Ülker-Galatasaray Liv Hospital serisinde görev alan hakemlerle ilgili değerlendirmede bulunan Aziz Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Maalesef Türkiye Basketbol Federasyonu, son 10 yılda hakem yetiştirememiş ve bizi bu hakemlere mahkum etmiştir. Gelen birkaç genç hakeme de dediklerini yapmadıkları için görev vermiyorlar.

Fatih Söylemezoğlu, geçmişte Efes Pilsen maçının sonucunu etkiledi ve şampiyonluğu kaybettik. Murat Biricik, bizim maçlara gelmemesini söylediğimiz, istemediğimizi beyan ettiğimiz bir kişi. Çok maçta aleyhimize hareket etmiştir. Yarın serinin 5. maçını Engin Kennerman, Emin Moğulkoç ve Zafer Yılmaz maçı idare edecek. Şimdiden onları uyarıyorum. Ne Fenerbahçe'nin ne de karşı takımın lehine karar verin. Haklı olandan yana olun. Emin Moğulkoç'un herhalde Emir Preldzic ve Kleiza ile ilgili sorunu var. Devamlı onları diskalifiye etmek için çalışma yapıyor."

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'in başkanlığı bırakarak, sadece FIBA Avrupa Başkanlığı'nı yürütmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: "Basketbol Federasyonu Başkanı artık FIBA'ya gitmeli. Oraya yeni bir başkan oturmalı ve o başkan tarafsız, Türk basketbolunu kucaklayan birisi olmadı. Bu oyunları da artık ortadan kaldırmalıdır. Artık kimse at koşturamayacak. Biz bu konulara müdahale edeceğiz. Aynı şekilde voleybolda da haksızlıklar var. Onları da yakında açıklayacağız."

Yıldırım, sezon sonunda şampiyon olacaklarına inandığını dile getirerek, "Yenmek ya da yenilmek önemli değil. Şampiyon olabiliriz de olmayabiliriz de. Ama biz hocamıza ve bu takıma güveniyoruz. Fenerbahçe Ülker olarak, bu sezon şampiyon olacağız. Bunu önleyemezler" değerlendirmesinde bulundu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman'ın Beko Basketbol Ligi play-off final serisindeki davranışlarına tepki göstererek, "Milli takım antrenöründe önce ahlak olacak. Ahlak yoksa o zaman oraya layık değildir. Fenerbahçe'nin onaylamadığı ve istemediği kişiler de belki belli bir noktaya gelebilirler ama uzun yaşayamazlar orada, yaşatmayız. Bunu bilecek" dedi.
Yıldırım, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 tribününde düzenlediği basın toplantısında, Ataman'ın aynı zamanda milli takımın da antrenörü olduğunu vurgulayarak, "Bizde Tanjevic vardı, milli takımı da çalıştırıyordu. Tanjevic'in bu hareketlerini gördünüz mü? Taraftarları galeyana getirecek böyle bir hareket gördünüz mü? O efendilik nerede, bu nerede" diye konuştu.
Milli takım antrenörü Ergin Ataman'ın tüm takım oyuncuları kucaklaması gerektiğini ifade eden Aziz Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Milli takım antrenöründe önce ahlak olacak. Ahlak yoksa o zaman oraya layık değildir. Fenerbahçe'nin onaylamadığı ve istemediği kişiler de belki belli bir noktaya gelebilirler ama uzun yaşayamazlar orada, yaşatmayız. Bunu bilecek. Orada antrenörlük yapacaksa bütün takım oyuncularını kucaklaması lazım. Tarafgir olursa orada kalamaz. Fenerbahçe camiası onu orada tutturmaz. Ergin Ataman Galatasaraylı olabilir, saygı gösteririz. Davranışlarını iyi ayarlarsa hiçbir zaman karşı da çıkmayız. Yalnız Ergin Ataman için söylemiyorum, kim olursa olsun.
Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'i bütün seçimlerinde ben destekledim. En zor seçiminde Fenerbahçe olmasaydı seçilemiyordu. Biz destek verdik. Bizim sorunumuz o kulüpten, bu kulüpten olması değil. Bizim derdimiz sıkıntımız, tarafsız olması ve ahlaklı olması. Biz başka bir şey beklemiyoruz. Fenerbahçe havlusu yerde, Ergin Ataman havluyu tekmeliyor. Bunun hesabını bir gün sorarız, unutmayız. Biz hiçbir şeyi unutmayız, gerekeni yaparız. Milli takıma Fenerbahçe'den sporcular alacaksınız. O zaman onlara nasıl davranacaksınız, onlar size nasıl saygı gösterecek. Biz, 'bu oyuncuları milli takıma göndermiyoruz' dersek Türkiye Basketbol Federasyonu ne yapacak. Ergin Ataman, maalesef maçtaki hadiselerin bir noktasında yer almıştır ve almaya da devam ediyor. 'Ben yaparım ederim' olursa biz milli takıma oyuncu göndermeyiz."
"Şampiyon olacağız"
Hakemin Obradovic'in diskalifiye olduğunu Ergin Ataman'a söylediğini belirten Yıldırım, "Dördüncü maçın hakemi, Obradovic'e diskalifiye olduğunu söylemeden gittiler, dördüncü hakem Ergin Ataman'a 'diskalifiye ettik sen merak etme' diyor. Ses kaydı varmış. Sporda bunların olmaması lazım. Biz onlar gibi olmayacağız. Ancak yine şampiyon olacağız. Biz oyuncularımıza, antrenörümüzü güveniyoruz. İki maç kaybettik, burada kazanırız, orada bizi yenseler bile buradaki son maçta şampiyon oluruz. Ancak bu şampiyonluk kaliteli gelmesi, ahlaklı olması başka, bir de bu şekilde pisliklerle çirkefliklerle gelmesi başka" ifadelerini kullandı.
"Biz yine saygılı davranacağız"
Aziz Yıldırım, dördüncü maçın ardından skorboarda yazılan yazıyla ilgili ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Güçleri yetmiyor skorboarda yazıyorlar. İsterlerse İstanbul'un bütün sokaklarına, köprülere yazarız. Bunlar iş değil, bunlar ahlaksızlık. Eskiden 'Galatasaray batıya açılan pencere' diye kendilerine ayrıcalık veriyorlardı, artık onu kaybettiler. Onların bütün derdi 15-16 senedir onları nerede gelseler hep yeniyoruz, hazmedemiyorlar. Her zaman onlardan sportif anlamda önde gidiyoruz. Tribünlerde onlardan daha kaliteliyiz. Ondan rahatsızlar. Biz yine saygılı davranacağız. Skorboarda da bir şey yazarsak da geçmiş olsun yazarız. Yok skorboarda yazı yazmışlar onu kovmuşlar o basit konulara girmiyoruz. Her şey Galatasaray Kulübü'nün sorumluluğundadır."
Yayıncı kuruluştaki yorumcuların tarafsız olması gerektiğini kaydeden Yıldırım, "Lig TV 'basketbolda ben para verdim maçları yayınlarım' diyemez. Lig TV, federasyona ne kadar para ödüyor. Lig TV'ye ödenmek üzere federasyona hangi kurumdan ne kadar para geliyor. Ya Lig TV tarafsız olarak maçları yayınlasın veya yayını bıraksın. Çünkü onlar yayın için bir para vermiyorlar. Verdikleri para basketbol için havuzdaki paranın yüzde 25'idir" ifadelerini kullandı.
Basın toplantısında final serisinin dördüncü maçının görüntüleri barkovizyonda gösterildi. Görüntüler üzerinde Aziz Yıldırım yorum yaptı.

Rıza Çalımbay: Tarihi maçı hep birlikte değerlendirmemiz gerekiyor
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber