Geri Dön
UzmanparaAltın fiyatlarında resesyon endişesi

Altın fiyatlarında resesyon endişesi

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırmasıyla baskı altında kalan altın piyasasında bu hafta ekonomilerin resesyona girebileceği ihtimali fiyatlanıyor. Öte yandan bugün altın yatırımcısının gözü kulağı Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarındaydı. Peki kritik gelişme sonrası piyasada son durum ne? İşte detaylar...

Altın fiyatlarında resesyon endişesi

Altın fiyatlarında bu hafta itibarıyla da aşağı yönlü bir seyir izleniyor. Geçtiğimiz hafta Fed’in 28 yılın en sert faiz artışına giderek politika faizini 75 baz puan yükseltmesinin ardından altın fiyatlarında baskı artmıştı.  

DÜNYA ENFLASYONLA SAVAŞIYOR 

Özellikle son dönemde küresel çapta artan enerji maliyetleri ve gıda fiyatları enflasyonu körüklerken, pandemi ile birlikte başlayan tedarik zincirinde bozulma, Rusya ile Ukrayna arasında halen süren savaş emtia fiyatlarının yükselmesinde etkili oluyor. 

Buğday, arpa gibi emtiaların fiyatlarındaki yükseliş ve dünyanın tahıl ambarı olan Ukrayna’daki savaş ülkelerin gıdaya erişimini kısıtlarken bu durum da enflasyonu yükseltiyor. Küresel çapta artan enflasyonist eğilime karşı merkez bankalarının parasal sıkılaşmaya gittiği görülüyor. 

Fed mart ayında politika faizini yükselterek 3 yıl aranın ardından ilk kez artışa gitmişti. Fed’in ardından diğer ülkelerin merkez bankaları da faiz artışına gidiyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) temmuz ayında 0.25 baz puan faiz artırması bekleniyor.

RESESYON ENDİŞESİ ALTINI VURDU 

Fed’in faiz artırmasıyla ekonominin resesyona girebileceği beklentileri kuvvetlendi. Birçok önemli kurum ABD’nin resesyona gireceğine kesin gözüyle bakarken bu durum altın piyasasındaki hareketleri etkiliyor. Altın fiyatları günün büyük bölümünde resesyon endişesiyle aşağı yönlü bir seyir izledi.

ALTIN YATIRIMCISININ GÖZÜ POWELL'IN KONUŞMASINDAYDI

Altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarındaydı. Powell, Fed'in enflasyonu düşürmeye güçlü şekilde bağlı olduğunu belirtirken, faiz artırımlarının hızının gelecekteki verilere ve ekonomik duruma göre olacağını söyledi.

Powell, "Finansal şartların sıkılaştırılması büyümeyi yavaşlatmaya devam edecek. Enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir. Ancak Fed gelen verilere, görünümün gelişimine göre buna yanıt verecek" dedi.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Haftaya 1839 dolardan başlayan ons altın salı günü 1828 dolara kadar geriledikten sonra 1833 dolardan kapandı. 

POWELL'IN AÇIKLAMALARI SONRASI ONS ALTINDA SON DURUM

Bugüne 1832 dolardan başladıktan sonra genel olarak düşüş kaydeden ons altın öğleden sonra yükselişe geçti. Ons altın şu dakikalarda 1841 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1823 dolar, en yüksek ise 1847 dolar seviyeleri görüldü

GRAM ALTIN 1006 LİRADAN DÖNDÜ

Yurt içinde ise gram altın fiyatı ons altına paralel hareket ediyor. Haftaya 1025 liradan başlayan gram altın salı günü 1018 liraya kadar geriledikten sonra 1021 liradan kapandı. 

Bugüne 1021 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda yükselişe geçerek 1026 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 1006 lira, en yüksek ise 1031 lira seviyeleri görüldü.