Geri Dön
Uzmanpara'Faizlerin düşürülmesini konuşmak için erken'

'Faizlerin düşürülmesini konuşmak için erken'

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, faizlerin düşürülmesinin bu aşamada erken olduğunu savundu.

'Faizlerin düşürülmesini konuşmak için erken'

Sosyal medya platformu X'teki bir soru-cevap oturumunda konuşan Schnabel, "Faiz indirimlerini tartışmak için henüz çok erken. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefimize döndüğünden emin olana kadar temel politika faiz oranlarımızı kısıtlayıcı seviyelerde tutacağız. Bunun için dezenflasyonist süreci teyit eden ilave verilere ihtiyaç var" dedi. 

Haberin Devamı

Politika yapıcılar ve yatırımcılar arasındaki farklı görünümle ilgili bir soruya yanıt veren Schnabel, merkez bankası tarafında bir güvenilirlik eksikliği görmediğini söyledi. 

"Gelecekteki ekonomik gelişmeler ve enflasyon görünümü konusunda farklı görüşler olabilir" diye konuşan Schnabel ayrıca "finansal koşulların öngörülenden daha fazla gevşediğini" vurgulayarak bu gevşemenin beklenen faiz indirimleriyle bağlantılı olduğunu açıkladı. 

En kötü dönem sona ermiş olsa bile Euro Bölgesi ekonomisinin durgun bir görünüm sergilediğini ifade eden Schnabel, "Duyarlılık göstergelerinin dibe vurduğuna dair kanıtlar var, ancak kısa vadeli ekonomik görünüm tahminlerimiz doğrultusunda zayıf kalmaya devam ediyor" dedi.