Taşlamayacaksanız itiraf ediyorum, biriken para gayrimenkule gitti

Pandemi sürecinde 13 ayı devirdik. İlk kapanma gününden itibaren birileri bugünleri yaşayacağımızı söylese inanmamız mümkün değildi. Çok zor günlerden geçtik, çok kayıplar verdik… Önümüzdeki günler de kolay geçmeyecek gibi görünüyor. Ama biz bir umut, pandeminin bizi ele geçirmesine inat yaşamaya ve günlük işlerimizi sürdürmeye zorlanarak da olsa devam ediyoruz.

Pandemi, gayrimenkul sektöründe de derin izler bırakarak değişimin kapılarını açtı. Çalışma yöntemlerimizi değiştirdik, az temas – daha çok iletişimin yolunu bulduk. Sektör başlangıçta ‘battık’ derken hiç beklemediği fırsatları gördü ve rekor kırdı.

Mart 2021’de İstanbul tarihi bir rekora imza attı. 2013 Mart ayında 56 bin olan ipoteksiz satış rakamı son sekiz yılda 75 bin bandında takılıp kaldı. Ve sürpriz; Mart 2021’de ipoteksiz satış rakamı 89 bin adet olarak açıklandı. Bu yılın Ocak ayında tapu harcı için de 1 milyar 372 milyon lira ödendiğini biliyoruz. Bunlar gerçekten ciddi sayılar. Böyle bir dönemde bu rekor nasıl mı kırıldı?

Sektörün önde gelenlerine göre faizler görece yüksek olmasına rağmen, yeni inşaat sayısının az, arzın düşük olması sebebiyle fiyatların artmasını öngörenler nakit alıma geçtiler.

Konut fiyatları son 1 yılda yüzde 30’lere varan bir artış gösterdi. Ama fiyatı artan diğer yatırım araçlarına nazaran konut hala ucuz kaldı. Mesela 2-3 yıl önceki konut fiyatlarını altın, döviz ve otomobillerle karşılaştırdığınızda bunu daha iyi göreceksiniz.

Konut stokunda ciddi bir erime söz konusu. Nakdi olanlar alıp beklemeyi tercih ediyor.  Gayrimenkulde fiyatların hep yükseleceğini, geriye gitmeyeceğini iyi bilen bu kesim de konut satış sayısını yükseltti.

Tüm bu etkenlerin yanında benim gözlemlediğim başka bir tespitim var. Pandemi bazı sektörleri, ve özellikle maaşlı çalışanları ciddi derecede olumsuz etkiledi. Ama bazıları da bu dönemde gelirlerini oldukça arttırdı.

İtiraf ediyorum; para kazanan bu kesim, yurtdışı seyahatine çıkamadı, gönüllerince alışveriş yapamadı, eğlence hayatına karışamadı… Özetle parasını harcayamadı ve para birikti. Gayrimenkul para harcamak isteyenler için iyi bir seçenek olarak listenin ilk sırasına yükseldi.

Diğer taraftan motivasyonu yüksek satıcılar da pazarda yerini aldı. Parası biriken alıcılarla, satıcılar Mart ayındaki rekorda pay sahibi oldu. Özetle, biriken paralar emlakta değerlendirildi. Önümüzdeki aylarda ipoteksiz satış rakamlarında yeni rekorlar kırılırsa bu benim için şaşırtıcı olmaz.

 

 

 

 

.