SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

LİSELİLERİN TİYATRO AŞKI

.

Milliyet Haber

Balıkesir Büyükşehir Belediye-si’nin katkılarıyla bu yıl ilki düzenlenen Balıkesir Tiyatro Festivali nedeniyle cumartesi günü gittiğim şehirden pazartesi günü ayrıldım. Balıkesir’de kaldığım iki akşam iki oyun izledim. Balıkesir Avlu’daki etkinlikler ve oyunlar vesilesiyle çocukların ve gençlerin tiyatroya olan ilgisine tanıklık ettim.

18-22 Haziran arasında Balıkesir merkezde, 23-26 Haziran’da ise Ayvalık’ta sürecek tiyatro festivalinin ilk ayağına şehirde yaşayan tiyatro heveslisi bir grup öğrenci büyük ilgi gösterdi. Balıkesir Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu ‘Her Aşk Biraz Komiktir’ gibi ikinci akşamki ‘Baş Belası’nı da izledi hepsi.

Neden mi?

Çünkü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan tiyatro kulübünün üyesiydi hepsi. Balıkesir merkezdeki yapılan duyuru sonrası gruba dahil olan sekiz okuldan 100 civarında öğrenciye 16 hafta boyunca İstanbul’dan gelen tiyatro eğitmenleri ders verdi. Dört ay sonunda sayıları 37’ye düşen tiyatro sevdalısı öğrenciler, yönettikleri ilk oyunu Balıkesir Tiyatro Festivali’nde sahneleyecekti. Tiyatro heveslisi öğrenciler 22 Haziran’da sahneleyecekleri ‘Liseler Arası Üretim Çalışmaları’ oyunu öncesi festivale gelen ne kadar oyun varsa hepsini izledi.

Tiyatro meraklısı öğrencilere ders veren tiyatroculardan yönetmen Şenol Önder, “Bu çocuklardan hiçbiri ileride tiyatrocu olmasa bile en azından bu işin nasıl yapıldığını, nasıl disiplin, özveri ve çalışma gerektiğini öğrendi hepsi. Bu bile önemli” dedi.

Çocukların ve gençlerin bilgisayar ve cep telefonlarından kafalarını kaldırmadıkları bir devirde bir grup lise öğrencisinin tiyatro aşkı peşinden koşması bence de çok değerli. Alkışlıyorum hepsini…

BURCU KIRATLI’DAN SÜPER PERFORMANS

18 Haziran’da başlayan Balıkesir 1. Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu ‘Her Aşk Biraz Komiktir’di…

İrfan Kangı’nın yazıp, yönettiği iki perdelik romantik komedi daha önce başka bir oyuncu kadrosunca sahneleniyordu. Hande Katipoğlu, İrfan Kangı, Begüm Öner, Kerem Poyraz Kayaalp ve Atilla Pakdemir’li kadronun yerini bu kez şu isimler aldı:

Burcu Kıratlı, Gürkan Tavukçuoğlu, Murat Ergür, Tuğçe Koçak Fırat ve Hakan Altıner.

Boşanmak için hakim karşısına çıkan çiftin duruşma salonunda söyledikleri ve öncesinde yaşadıklarını mizahi bir dille anlatan oyunda gözler Burcu Kıratlı’nın üstündeydi.

Çünkü insanlar Burcu Kıratlı’yı ‘Elde Var Hayat’, ‘Su ve Ateş’, ‘Diriliş Ertuğrul’, ‘Bizim Hikaye’, ‘Peri Masalı’ ile ‘Aşk ve Mavi’ gibi dizi ve filmlerden ve de Sinan Akçıl’la iki evliliğinden iyi tanıyordu, ama tiyatroculuk yönünü pek bilmiyordu.

Burcu Kıratlı, ‘Her Aşk Biraz Komiktir’deki performansıyla Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde boşuna eğitim almadığını bu kez de Balıkesirli tiyatroseverlere gösterdi.

‘SUİT’ İPTAL OLDU ‘BAŞ BELASI’ GELDİ

Balıkesir Tiyatro Festivali’nin ikinci akşamında ‘Suit’ oyunu sahnelenecekti. Begüm Öner, Ceyhun Fersoy, Melis İşiten, Sarp Bozkurt ve Şeyda Terzioğlu ‘Suit’i son kez Balıkesir’de sahneleyip, oyuna veda edeceklerdi, ama olmadı. Çünkü ‘Suit’ ekibine ‘kötü haber’, Makedonya’dan geldi. Dizi çekimi için Üsküp’te olan ‘Suit’in oyuncusu Sarp Bozkurt, yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle Balıkesir’e gelemeyince oyun iptal oldu.

‘Suit’in yerine festivalin repertuvarına ödüllü ‘Baş Belası’ adlı oyun dahil edildi.

Eray Yasin Işıt’ın yazdığı Sertan Üstüner’in yönettiği tek perdelik komedinin oyuncuları Ceyhun Fersoy, Melis İşiten ve Sergen Deveci’ydi.

‘Baş Belası’nın oyuncuları salonu tıklım tıklım dolduranlara eğlenceli bir akşam yaşattı.

Oyunu iptal edildiği halde sözü yerine getirmek için Balıkesir’e gelen Begüm Öner, eşiyle birlikte öğrencilerin sorularını yanıtladı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bazen; bir kelebeğin ömrü kadardır hayat. Ne kırmaya gelir, ne de kırılmaya…” (Mevlana)

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Milyonların izlediği bu videoların sırrı ne?
  2. Festival konserlerine ‘telif baskını’ yok mu?
  3. Şeyma Subaşı’ya organize saldırı
  4. BOLUĞUR’UN DALKILIÇ’A  TEPKİSİ ÇOK SERT OLDU!
  5. Murat Dalkılıç’ın Merve Boluğur çıkışı
  6. Lady Gaga’yı koruyan ‘güç’ Ece Seçkin’de yok!
  7. MADONNA FİLMİNİ MADONNA ÇEKER!
  8. Örnek alınacak kadın girişimciler
  9. Haber spikerine online soygun
  10. Twitter'da sahte Türkan Şoray'lar

© Copyright 2022

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi milliyet.com.tr; Milliyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.