SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Rüzgar Alaçatı'dan yana

.

Milliyet Haber

Geleceği, kimsenin göremediğini görme sanatıdır vizyon. 11 yıl önce başlamıştı Alaçatı’da ot festivali. “Ot yiyen hayvanlardan protein alıyoruz, doğrudan ot yiyelim, ot şifadır” felsefesiyle yola çıktı Alaçatılılar ve ne kadar haklı olduklarını son yıllarda Amerika’daki Beyond Meat, Impossible Foods gibi bitki bazlı et ikamesi üreticileri ortaya çıkardı. Bu akım çok hızlı yayılıyor. Çünkü hayvansal gıdaların aşırı tüketimi gezegeni geri dönülmez sıkıntılara sokuyor.
Bu yılki ot festivalinin teması ‘labada otu’ idi. Ot yemekleri yarışmasında da ‘Labada Aşı’ yemeği ile Şennaz Çevik birinci, ‘Karakılçık Risotto’ ile Pelin Ulaş ikinci, ‘Alabaş Püreli Ot Köftesi’ ile Özlem Yorulmaz üçüncü oldu. Eski yıllara oranla yarışmacıların yaptığı yemeklerin kalitesinde müthiş bir ilerleme vardı.

Coşkulu kutlama

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, pandemi sonrası muhteşem bir etkinliğe imza attı. Festivalin ilçeye bereket getirdiğini söylüyor başkan. Güneşli bir havada konserleri ile Ayhan Sicimoğlu Latin All Star ve Kenan Doğulu da meydanları dolduran ziyaretçileri coşturdu. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı festival oldukça disiplinli ve düzenli bir ortamda geçti.
26 Mart Dünya Ölmeme Günü’nde Ahmet Güzelyağdöken’in Alaçatı’nın ilk organik oteli olan Pachamama’da sunduğu yemek muhteşemdi. Geleneksel yemekleri yaşatan, doğadaki ürünlere değer katan inovasyon gurusu Ahmet Bey’in yemek sohbetleri de çok keyifli.

Zeytinyağı vurgusu

Ölmez ağaç zeytinin önemine de dikkat çekildi festivalde. Zeytinyağı semineri çok ilgi çekti. Akhisarlı üreticilerin adeta çıkarma yaptığı etkinlikte zeytinyağı tadımının incelikleri de anlatıldı. Ambalajlı zeytinyağı ihracatında ilk sıralarda olan Alhatoğlu firmasının sahipleri Alper Alhat ve Mustafa Alhat, Naci Yıldırımer yağlarının sahibi Naci Bey zeytinyağı dostlarını yalnız bırakmadılar.
Alaçatı pazarı da bu yıl daha renkli ve hareketliydi. İnsanların açık havayı, eğlenmeyi ne kadar özlediği hallerinden belli oluyordu. Pazarı boydan boya dolaşırken zeytinyağlı sarmalar, dolmalar, börekler, enginarlı midyeler, açmalar hepsi tatmaya değer ürünlerdi.

OT MÜCVER

Malzemeler:
- 5 yemek kaşığı lor peyniri
- Çeyrek bağ ısırgan otu
- Çeyrek bağ ıspanak
- Çeyrek bağ semizotu
- 2 dal taze nane
- 3 dal maydanoz
- 4 dal dereotu
- 2 dal taze soğan
- 1 adet orta boy kuru soğan
- 1 diş sarımsak
- 1 adet yumurtanın beyazı
- 4 yemek kaşığı zeytinyağı
- Yeterince karabiber ve tuz

Yapılışı: Isırgan, ıspanak ve semizotunu iyice yıkayıp, ayıklayıp kaynar suda 2 dakika haşlayın ve buzlu soğuk su dolu bir kaba alın. Tavada 2 yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın, ince doğranmış soğan, sarımsak ve haşladığınız otları 2-3 dakika kavurun. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. Nane, maydanoz, dereotu ve taze soğanı yıkayın ve ince ince doğrayın. Kavurduğunuz otlar ile harmanlayın. Bir kabın içerisinde yumurta beyazı, lor peyniri, tuz, karabiber ile hazırladığınız karışımı iyice yoğurun. Yuvarlak şekiller verip kalan zeytinyağında 2-3 dakika iki tarafını da çevirerek pişirin. Afiyet olsun.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Adriyatik'te bir balıkçı
  2. Doğuyu keşfettik
  3. HEYBETİYLE CUDİ DAĞI
  4. Doğu sizi bekliyor
  5. Gıdanın geleceği ellerimizde
  6. Urla'da Hiç Lokanta
  7. Bursa'nın 21 Masa'sı
  8. Üsküdar Kanaat Lokantası
  9. Dalgaların üstündeki şefler
  10. Genç şefin pizza aşkı