ANTALYA’YA ALTERNATİF ULUSAL FİLM YARIŞMASI

Sinemanın meslek örgütleriyle 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’ni düzenleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel arasındaki krizin ardından 1 Ekim’de “Meslek örgütleri film festivali yapsın” diye yazmıştım. Ben, ciddi bir yarışmayı kastetmiştim, ama “Sivas” filminin yönetmeni Kaan Müjdeci, sinema meslek örgütlerinin de desteğiyle Antalya ile aynı tarihlerde İstanbul’da “muziplik olsun” diye bir festival düzenledi.

Müjdeci, Antalya’nın Uluslararası Film Yarışması’nın içine aldığı “Ulusal Film Yarışması”nın aynısını yapacak. Kadir İnanır, Sevin Okyay, Hülya Uçansu, Sarkis, Tayfun Pirselimoğlu ve Nihal Yalçın jüri üyesi olacak.

Davetlilerin kırmızı halıdan yürüyüp, katılacağı ödül töreninde dereceye girenlere para değil ünlü ressamların tabloları hediye edilecek.

Müjdeci’nin Antalya Film Festivali’ni aynen taklit ederek düzenlediği yarışmanın devamı gelir mi? Yeşilçam ve Beyoğlu Film Ödülleri’nin devamını getiremeyen sinemacıların bunu başaracağını sanmam.

O nedenle “Antalya Ulusal Film Festivali”ne alternatif olarak düzenlenen bu etkinliğin devamı zor. Ancak Antalya’ya alternatif bu “Ulusal Film Yarışması”nın 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nden rol çalacağı ve renkli bir eylem olacağı kesin.

ALAÇATI’DA SEZON UZATAN FESTİVAL!

ANTALYA’YA ALTERNATİF  ULUSAL FİLM YARIŞMASI

Turizmin birçok gözde merkezi gibi Alaçatı’da da yaz sezonu bitti... Tatilciler gitti, Alaçatı’da yazlığı olanlar da evlerini kapatıp kışlıklarına döndü... Ancak Uzunetap’ın bu yıl ilkini düzenlediği The Bloom Out sayesinde hafta sonu Alaçatı bayağı hareketliydi...

Alaçatı The Bloom Out, her yaş grubundan insana açık, 15 disiplinden oluşan bir outdoor festivali... Açık hava sporlarına meraklı insanların kişi başı 150 lira ödeyerek katıldıkları The Bloom Out’un yarışmalarında ödül yok... Maksat spor olsun!

Yüzme, koşu, dalış, windsurf, duatlon, bisiklet, yoga, freeathlon, diving, cycling gibi dallarda insanların yarıştığı festivalin ilkine 750 kişi katıldı. Gündüz 15 branşta hünerlerini sergileyen sporseverler, gece de Ceza ve Mercan Dede sayesinde müziğe doydu.

Alaçatı The Bloom Out’un en renkli etkinliklerinden biri çocuklar arasındaki koşu ve yarışmalardı. Hepsin de renkli görüntülere sahne oldu. 5 bin metrelik koşunun en renkli simaları ise 4.5 yaşındaki oğulları Bora’yı çocuk arabasına koyup yarışan Gonca Mehmet Ünal çiftiydi.

Kültür Sanat Etkinlik A.Ş. ile Uzunetap’ın CEO’su Koray Bilici, “Türkiye’nin ilk ve en büyük outdoor festivali için bu tarihi özellikle seçtik. Çünkü amacımız Alaçatı’da bir hafta bile olsa sezonu uzatmaktı. İlk festivalde bunu başardık” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

Aşk; herkesi o ’ na benzetip, kimseyi o ’ nun yerine koyamamaktır. (Can Yücel)