‘BATMAN V SUPERMAN’İN GALASINDA GÖRDÜKLERİM

Pazar günleri saat 10.00’dan 17.00’ye kadar isteyenin bir tabure üstüne çıkıp kraliçe aleyhinde bile konuşabildiği, yargılanmadığı Hyde Park’tayım. Parktaki gölün etrafında bir tur attıktan sonra Serpentino adlı kafede oturdum.
Gölde yüzen kazlar, ördekler, kuğular... Deniz bisikletiyle gölde pedal çevirirken can yeleğini takmayı ihmal etmeyenler...
Yürüyen, koşan, köpeğini dolaştıran, bebeklerini gezdiren, bankta kitap okuyan, bulmaca çözen, bisikletiyle tur atan veya kum zeminli özel parkurda atlarıyla dolaşan insanlar.
Dün de buradaydım...
Bir gün önce güneşli bir hava vardı, bugün hava kapalı; klasik Londra havası!
Dün güneşli Londra’nın tadını çıkarmaya gelmiştim, bugünse Ali’ce’yi yazmak için.
Filmin sponsorlarından Türk Hava Yolları’nın davetlisi olarak geldiğimiz “Batman v Superman: Adaletin Şafağı” filminin Londra galasını yazacağım.

Tanıtıma ayırılan pay
“Batman v Superman: Adaletin Şafağı”, Warner Bros’un 250 milyon dolara çektiği, tanıtımına 150 milyon dolar ayırdığı bir film. Amerikalı meslektaşlarım bu filmi ve galasını görmeye alışık oldukları başka filmler ve galalarla mukayese edebilir ama benim öyle bir şansım yok. Çünkü bizde bir yılda çekilen bütün filmlerin toplam bütçesine eşdeğer mali büyüklükteki bir yapım “Batman v Superman: Adaletin Şafağı”...
1 milyon liraya mal ettiği bir film için değil o paranın yüzde 60’ı kadar da tanıtım bütçesi ayıran, tanıtıma 60 bin lira harcayana “Parayı sokağa attı” muamelesi yaparlar bizde.
Öyle bir yerden gelip böyle bir filme laf edecek olanı “Batman”, galası için “I-ıh” diyecek insanı da “Süperman” çarpar! “Batman” ve “Superman”in nasıl insan dövdüklerini filmde gördüğüm için en iyisi ben o topa hiç girmeyeyim! Ancak şunu da belirtmeden geçmeyeyim:

“Batman” ve “Superman” tarzı filmlerin müşterisi değilim. Bu filmde ilk kez iki süper kahraman bir araya geldi ama görüşüm değişmedi.

‘BATMAN V SUPERMAN’İN GALASINDA GÖRDÜKLERİMHayrana verilen değer
Londra’daki galaya filmin yönetmeni ve başrol oyuncularının tümü katıldı. Tarihi Odeon ve önü gala için hazırlandı. V şeklindeki yolun her iki yanında filmin yıldızlardan imza almak, onlarla selfie çektirmek isteyen hayranları vardı.

Ben Affleck, Henry Cavill, Jesse Eisenberg ve Gal Gatod başta olmak üzere oyuncuların tümü, Odeon’un kapısında bekleyen herkese imza vererek ya da selfie çektirerek onları mutlu etti diyebilirim. Özellikle Ben Affleck’in hiçbir hayranını kırmayıp, ha bire selfie çektirmek için onlara doğru kafasını uzatıp poz vermesi dikkatimi çekti.
Her yıldızın arkasında korumalar vardı ama hiçbiri sanatçılarla hayranları arasında set olmadı. İnsanlar, hayranı oldukları sanatçılara çok rahat ulaştı.

THY yetkilileri, sözleşmedeki “gizlilik” şartı yüzünden “Batman v Superman: Adaletin Şafağı”nın sponsorluğu için Warner Bros’a ne kadar verdiklerini söylemedi. New York’u bilemem ama Londra’daki galanın her yerinde THY vardı. Skymovies kanalının sunucusu bile, filmin üç sponsorundan sadece THY’nin adını zikretti. Dünyanın her yerinde fanları olan Hoollywood’un iki süper kahramanını ilk kez bir araya getiren filme bir Türk markasının adını yazdırması önemli. THY’nin bu sayede dünya çapında marka bilinirliğini artıracağı ve bu işten marjinal kazanç sağlayacağı kanaatindeyim.

GÜNÜN SÖZÜ
Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini yiyor. (Goethe)