Temmuz 2013’te genel müdür yardımcısı olarak başladığı TRT’de 10 Temmuz 2017’den 14 Temmuz 2021’e kadar yönetim kurulu başkanı, genel müdürlük yapan ve dört yıl sonra görev süresi bitince TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ahmet Albayrak’a ve TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’ya devreden İbrahim Eren, o tarihten bu yana ortalıkta yoktu.

4.Vegan Festivali için gittiğim Didim’den dönüşte İzmir Atatürk Havalimanı’ndaki THY CIP Salonu’nda televizyon yöneticisi bir tanıdığımla karşılaştım. Rutin hal–hatır muhabbetinden sonra sıra geldi malum konuya:

Medya ve televizyon dünyasında neler oluyor?

Yıllardır televizyonlarda üst düzey yöneticilik yapan dostum sordu:

“İbrahim Eren’in yeni görevinden haberin var mı?”

“Haberim olsa yazardım” deyince, anlatmaya başladı:

“Digiturk veya Bein, İbrahim Eren’in titrini, Katarlılar Digiturk’ü aldıktan sonra atama yapılmayan yayın yönetmeni mi yoksa sadece danışman olarak mı açıklar bilmiyorum. Bildiğim o ki, Digiturk ve BeinSport’ta İbrahim Eren, Rashed Al-Marri’den sonra gelen en tepedeki Türk yöneticisi.”

Aldığım bilgiyi teyit etmek ve İbrahim Eren’i tebrik için hemen bir mesaj attım kendisine. Eren’den gelen yanıt, “Yarı zamanlı bir danışmanlık işi. Ayda bir Doho’ya gideceğim” oldu. İbrahim Eren’in TRT gibi, Digiturk ve BeinSport’a da çok şey katacağına inanıyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

ŞARKI SÖYLERKEN EZAN BAŞLAYINCA NE YAPTI?

Ceylan Ertem’i sahnede ilk kez Didim 4. Vegan Festivali’nde izledim.

Belediyelerin düzenlediği, insanların ailece para vermeden ünlü biri veya birilerini görmeye, dinlemeye gittiği konserler çoğu şarkıcı için ciddi bir performans yeri değildir.

Biletli konserlerde dinleyicilerin birkaç kez bis yaptırdıkları bile biletsiz etkinliklere ‘rutin iş’ diye bakıp, önceden belirlenen repertuvardaki şarkıları söyleyip, gider.

Peki Ceylan Ertem, Didim’de ne yaptı, sahnesi nasıldı?

Biletli konserler ve eğlence mekanlarındaki sahnesi nasıl bilmiyorum, ama Didim VegFest’teki Ceylan Ertem’e dair ilk izlenim notlarım şöyle:

Ceylan Ertem, kendisini dinlemeye gelenleri sadece şarkılarıyla değil sözleri ve eylemiyle de etkileyecek şeyler yaptı.

Şarkıcı, dinleyiciler arasındaki çocukları görünce şunları söyledi:

“Genelde 18’den küçüklerin alınmadığı mekanlarda sahne aldığım için buradaki çocukları ve geleceğimizi görünce çok mutlu oldum. Sıkılacak yanaklar görüyorum, birazdan aşağı inip, hepsini tek tek sıkacağım.”

Ceylan Ertem, bir ara sahneden inip, demir korkulukların önündeki dinleyicilerine dokunup, selamlaştı.

Albüm şarkılarının dışında Ahmet Kaya, Aşık Mahsuni Şerif, Sıla ve Sezen Aksu’dan eserler söyleyen Ertem, yatsı ezanı okunduğunu duyunca şarkı söylemeyi bıraktı.

“Ezan okunuyor” deyip, konserine mini ara veren şarkıcı, dinleyicilerden gelen bir yoruma şu yanıtı verdi:

“Müzik günah değil, ama inançlara da saygı gerekiyor.”

Ezandan sonra konserine Ahmet Kaya şarkılarıyla devam etmek isteyen Ertem, “Kürt, Türk, Laz, Çerkez... Orada da ayrıştırmıyoruz. Hepimiz kardeşiz” dedi.

İBRAHİM EREN’İN YENİ GÖREVİ NE

‘BEYAZ MAGAZİN’İN YENİ ÜÇLÜSÜ

Beyaz TV’nin her yaz ekrana getirdiği ‘Beyaz Magazin’in yeni kadrosu belli oldu. Didim Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Vegan Festivali’ne davetli basın mensupları arasında ‘Söylemezsem Olmaz’ın yanı sıra ‘Beyaz Magazin’in de yapımcısı olan Bilal Özbilge de vardı.

“Bu yıl da ‘Söylemezsem Olmaz’ tatile çıkınca, yerine ‘Beyaz Magazin’ mi başlayacak?” diye sorduğum Özbilge, “Evet, bu yaz programda Didem Delen moderatörlük, Nihat Doğan’la Pınar Eliçe de yorumculuk yapacak” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Adaletin olmadığı yerde ahlak da yoktur.” (Michel de Montaigne)