Avrupa Birliği’ni (AB) oluşturan ülkelerin her biri bizden zengin... AB ülkelerinden ekonomisi en zayıf olanda kişi başına düşen milli gelir bizim birkaç katımız.

AB ülkeleri demokrasi, fikir özgürlüğü, insan hakları konusunda bizden iyi durumda.

Aynı ülkelerin mülteci sorunu karşısında takındıkları tavır için aynı şeyleri söylemek mümkün mü?

Bodrum’da Aylan sayesinde karaya vuran insanlıktan sonra birkaç ülkenin mültecilere kucak açacağına dair yaptığı açıklamalar boş çıktı.

Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere AB ülkelerinin çoğu sadece mültecilere karşı sınırlarını kapatmadı, Schengen vizelerini bile askıya aldı.

AB ülkeleri “Mültecinin de bir sınırı var” diyerek erken havlu atarken, 2 milyondan fazla mülteciyi barındıran Türkiye, eğitim olanağı sunduğu Suriyeli çocuk sayısını artırmak için düğmeye bastı.

UNICEF’le yürütülecek proje , hedef, eğitim göremeyen 400 bin civarındaki Suriyeli çocuğa bu hizmeti sunmak. Mültecilere eğitim ve gıda için AB’nin yapacağı yardım ne kadar biliyor musunuz? 17.5 milyon euro.

Türkiye’nin mülteciler için bugüne kadar yaptığı harcama 5 milyar doları aştığına göre, bu yardımın devede kulak değil, tüy bile olamayacağı ortada.

Türkiye’nin mülteci çocuklar için bu hamleyi başlattığı gün, 8’i Meksikalı 12 turist, Mısır askeri uçaklarınca piknik yaparken “terörist” sanılarak öldürüldü.

Meksika’nın dışında hiçbir ülke kınamadı Mısır’ı...

Allah göstermesin, aynı şey Türkiye’de olsaydı; değil 12 turist, bir yabancı bile “terörist” sanılıp öldürülseydi sadece AB ülkeleri değil, dünya ayağa kalkardı.

Evet, AB ülkelerine göre zengin değiliz, insan hakları ve demokrasi konusunda da maalesef onlardan geriyiz.

Peki ya insanlık?

Tarih boyunca olduğu gibi bugün de muhtaca kucak açma konusunda acaba hangi millet su dökebilir Türklerin eline?

Gel de şimdi, “61. Cannes Film Festivali”nde “En İyi Yönetmen Ödülü”nü kaldırırken “Güzel ama yalnız ülkem” diyen Nuri Bilge Ceylan’a minnet duygularını iletip, o söze şöyle bir ilave yapma:

“Güzel, yalnız ve de bahtsız ülke; Türkiye.”

YAZ DİZİLERİNİN ÇOĞU SONBAHARI GÖREMİYOR
Yaz dizilerinden hangilerinin bitip, hangilerinin süreceğine dair yazımın üzerinden bir ay bile geçmedi.
Bu reytingle yaşama şansları yok diye yazdığım dizilerden çoğu bitti, diğerlerinin de eli kulağında...
O yüzden “güz gülleri”ne benzetiyorum bazı “yaz dizileri”nin kaderini...
Nasıl ki “güz gülleri hiç bahar yaşamadan solup gidiyorsa”, “yaz dizileri”nin çoğu da sonbaharı göremeden ekrana veda ediyor.
19 Ağustos tarihinde de yazdım, bu vesileyle bir kez daha tekrarlayayım. Yaz dizilerinden hangilerinin biteceğini, hangilerinin devam edeceğini öngörebilmek için müneccim olmaya gerek yok.
Televizyonda bir işin devam edebilmesi için tutturması gereken “altın oran”ı bilmek yeterli.
GÜNÜN SÖZÜ
‘Etrafında çok insan olmasın, etrafındakiler insan olsun yeter.’