İŞTE ‘DİRİLİŞ’İN RİVA’DAKİ SETİ

Cuma gününden beri Berlin’deyim. Kısmet olursa 8 Eylül’de Brüksel’e geçip, 10 Eylül’de Türkiye’ye döneceğim. Bir hafta içinde Berlin’e ikinci kez gelmemin iki sebebi var.

Birincisi ‘12 Dev Adam’ın EuroBasket Turnuvası’ndaki maçları Berlin’de... Türkiye’yle İtalya arasındaki maçı Head & Shoulders’ın davetlisi olarak izleyeceğiz.

İkincisi ise Berlin’deki IFA’nın fuarı... Vestel, fuarda kiraladığı 4 bin metrekarelik alanda dünya devleriyle kapışacak, Vestel’in patronu Ahmet Nazif Zorlu ve CEO’su Turan Aydoğan, yeni ürünlerini tanıtacak.

Ardından bir söyleşi için Brüksel’e geçeceğim ve 10 Eylül’de İstanbul’a döneceğim. Bu uzun iş seyahati öncesi İstanbul’daki son günümü TRT1’in reyting rekortmeni dizisi ‘Diriliş Ertuğrul’un Riva’daki setinde geçirdim.

Ekip, ikinci sezon öncesi ‘Diriliş’in setini ilk kez Milliyet Cadde’ye açtı. Dizinin yapımcısı, proje tasarımcısı ve senaristlerinden Mehmet Bozdağ’la başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan, ‘Diriliş’i anlattı.

İŞTE ‘DİRİLİŞ’İN RİVA’DAKİ SETİ

65 ÇADIRLI OBA

Yönetmenliğini Metin Güney’in üstlendiği, senaryosunu Mehmet Bozdağ, Atilla Engin ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’ın yaptığı ‘Diriliş Ertuğrul’, İstanbul’da üç yerde çekiliyor.
Dizinin dahili çekimleri Beykoz Kundura Fabrikası’ndaki platolarda, harici çekimler ise İstanbul’un Karadeniz sahilindeki Riva, Ağva ve Hacılı’da çekiliyor.
‘Diriliş Ertuğrul’un Riva’da kamp kurup, set yaptığı yer Galatasaray Spor Kulubü’nün arazisi. Bozdağ, GS’den kiraladıkları 80 dönümlük arazide geçen sezon 35 olan çadır sayısını 65’e yükselttiklerini söyledi.İŞTE ‘DİRİLİŞ’İN RİVA’DAKİ SETİDiriliş ‘Ertuğrul’ hayvanı bol bir dizi.
Dizinin satın alıp çiftlikte baktığı 25 atı, 50 civarında koyunu, bir yığın tavuk, ceylan, deve ve eşeği var. Dizide kullanılmak üzere günübirlik kiralanan atlar, birbirlerini ısırmadan yan yana durmadıkları için 25 atı satın alıp, 12 ay çiftlikte besleyen Bozdağ’ın verdiği bilgiye göre, bir atın ortalama maliyeti 3 - 4 bin TL civarında.
İŞTE ‘DİRİLİŞ’İN RİVA’DAKİ SETİÇİFTE SET EKİBİ 250 KİŞİ
İki ayrı ekibin çekim yaptığı ‘Diriliş Ertuğrul’ için her gün çalışan insan sayısı 250… Bozdağ, senaryoyu yazarken, çekilecek mekanları ve bazı sahnelerin çizimini de yaptırdığını, böylece yönetmenin ve ekibin işini çok kolaylaştırdığını söyledi.
Yapımcı Bozdağ, “Senaryo gereği ana cast’ın çoğunu yeniledik. Yeni sezon için çekimlere 13 Ağustos’ta başladık, ama yeni cast için çalışmalar çok daha öncesinden başladı. Diziye katılan oyunculara ‘Cengiz Han’, ‘Cehennem Melekleri 2’, ’47 Ronin’ ve ‘Barbar Conan’ gibi dünyaca ünlü filmlerde yer alan özel koreografi ekibi Nomad tarafından üç ay boyunca at, kılıç ve dövüş sanatları eğitimi verildi. Üstelik oyuncular bu eğitimleri çoğu zaman bu yaz sıcağında tarihi kostümler içinde yaptı” dedi.
İŞTE ‘DİRİLİŞ’İN RİVA’DAKİ SETİ
‘ERTUĞRUL BEY’, ÜÇ CEPHEDE SAVAŞACAK
TRT 1’in reyting rekortmeni dizisini izleyenler bilir, ilk sezon ‘Ertuğrul Bey’ (Engin Altan Düzyatan) için çok zor geçti. Ertuğrul Bey’in ‘Tapınak Şövalyeleri’ni tarihten silmesi 26 haftayı buldu. Bu sezon ‘Ertuğrul Bey’i daha da zor bir dönem bekliyor. Çünkü ikisi ‘dahili’, biri ‘harici’ olmak üzere üç cephede birden savaşacak.
Bir tarafta Anadolu’yu işgal ederken her şeyi yakıp yıkan Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın oğlu ‘Ögeday’ın komutanı ‘Noyan’ gibi güçlü bir ‘dış düşman’la savaşacak, diğer yandan da abisi ‘Gündoğdu’yla (Kaan Taşaner) beylik savaşına girişecek. Bu süreçte ‘Ertuğrul Bey’in bir diğer ‘iç düşmanı’, tahtına göz koyan dayı oğlu ‘Tuğtekin’ (Uğur Güneş) olacak. O yüzden bu sezon ‘Diriliş Ertuğrul’ aksiyonu bol bir dizi olacak.
Osmanlı’nın temellerinin atıldığı dönemi ekrana taşıyan ‘Diriliş Ertuğrul’un bu sezon kadrosu, Uğur Tekin, Barış Bağcı, Evrim Şener, Ayberk Pekcan, Zeynep Kızıltan, Gökçe Saatçi, Hüseyin Özay, Melih Özdoğan, Kaptan Gürman, Atilla Kılıç, Evren Erler, Edip Zeydan ve Muharrem Özcan gibi yeni oyuncularla daha da güçlendi.
‘SAKALLARIM ÇOK UZADI, KISALTMAYA KIYAMADIM’
Dizide ‘Ertuğrul Gazi’yi oynayan Engin Altan Düzyatan’ın çekimlerde usta bir at binicisi olduğuna tanıklık ettim.
Bir komutuyla atını şaha kaldıran Düzyatan, “1.5 yıldır aynı ata biniyorum. Ona ‘Demirbaş’ diyorum. Beni tanıyor, ne yapacağımı biliyor, ben de onun neler yapabileceğini” dedi.
Teklif geldiğinde, bu denli başarılı olacağını tahmin etmediğini vurgulayan Düzyatan, şunları söyledi:
“Başlamadan önce bazı çekincelerim vardı. Bizde dönem dizileri yapım kalitesine bağlı olarak ‘Tarih draması’ ile ‘Tarih komedisi’ arasında gidip geliyordu. Yapımcımız ve yönetmenimizle yaptığımız iki toplantıdan sonra iyi bir iş çıkaracaklarına beni ikna etti. Kurdukları dünyayı hayata geçireceklerine dair güvenim oluştu.
Böyle bir işin başarılı olacağını tahmin ediyordum, ama TRT 1’de yüksek reyting alıp, gün birincisi olmasını beklemiyordum. Gün birinciliği benim için hayaldi, gerçek oldu.”
Rol nedeniyle bıraktığı sakallar gittikçe uzayınca sevmeye başladığını söyleyen oyuncu, “Normalde kirli sakalı severim. Ama hem ben, hem sette iş gereği sakal bırakanlar uzadıkça sevdik bu halini. Eşim, ‘Çok uzadı kısalt sakallarını’ dedi. Yapımcım öyle istiyor deyip, ikna ettim. Halbuki yapımcımın öyle bir talebi yoktu. Çok sevdim sakalımın bu halini. Yazın sıcağında çekim yokken uzamış sakal zor oluyor, ama kıyamadığım için kısaltamadım” dedi.