Ara sezonda başlayan bir dizi, şayet mevcutlardan farklıysa, seyirci genellikle ödüllendiriyor onu… Star TV’nin ‘Avlu’su onlardan biri… Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse, Kenan Ece, Teoman Kumbaracıbaşı, Rüçhan Çalışkur ve Şebnem Dönmez’in oynadığı projenin yönetmen koltuğunda Yüksel Aksu gibi mizah ustası biri var. ‘Avlu’nun senaristi de Ahmet Yurdakul gibi usta bir kalem…

Dizi stüdyoda çekiliyor, ama Samandıra’daki plato, hapishane gibi ürkütücü.

Hapisteki 15 kadının dramını anlatan ve sloganı “Bir avluya kaç hayat sığar?” olan
‘Avlu’da, oyuncuların dinlendiği yerler bile farklı. Limon Yapım, oyuncularına karavan yerine konteyner tahsis etti. Evgar, Moray ve Köse’yle kulis olarak kullandıkları konteynerlerinde konuştum.

DEMET EVGAR

‘Kalbi dayanmayanlar ve çocuklar izlemesin’

- Yıllardır dizi çekmeyen Demet Evgar, ne oldu da ‘Avlu’ya “Evet” dedi?

Bir kere kadın işi olması, ekibin bu kadar kuvvetli olması ve Yüksel’in (Aksu) bu dizide oluşu çekti. Çünkü onun kurduğu dünyayı çok seviyorum. Eskiden beri tanıyorum. Hayata bakışını da biliyorum. İronik ve organik bir şekilde birleştiriyor hikayeleri. Format olması da ilgimi çekti.

- ’Avlu’nun hedef kitlesi kim? Kadın mı, erkek mi, çocuk mu?

Bizim dizide farklı bir şey söz konusu. Genelde erkeklerin kadınlara yaptığı şiddeti görüyorduk televizyonlarda, fakat kadının böyle bir şey yapıyor olması Türkiye için yeni. Her kesimin ilgisini çekeceğini düşünüyorum çocuklar hariç.

Bence insanlar çocuklara izletmesin. Kalbi dayanmayanlar da izlemesin.

Oyunculara birer konteyner

- Kadına şiddet konusunda neler söylersin?

Bu büyük bir acı. Kanayan, ama müdahale edilmeyen bir yara. Dizide oynadığım karakter, kadınların uzak olmadığı biri. Severek evlendiği bir kocası var. Ancak evliliklerin çoğu, genelde erkeğin değişmesiyle başka bir aksa kayıyor. Kadın ise çocuk veya başka bir şey için kalıyor. Aslında bir nevi hapis hayatı yaşatıyor kendine. Burada hapse girdikten sonra kadının biraz da kendini keşfi var. Belki de bir nebze özgürleşiyor içeride...

- Yönetmeniniz Yüksel Aksu’nun kafasına uygun güzel bir ironi…

Hepimizin kafasına uygun olduğu için ‘Avlu’da buluştuk. (Gülüyor.)

CEREN MONAY

‘Efsun’ karakterine çok şey borçluyum’

- Bu dizinin neyi seni cezbetti?

Neyi çekmedi ki! Senaryosu, kadın hikayesi olması, olayları anlatma biçimi ve kadrosu tabii ki… ‘Daha başka ne olabilir ki!’ deyip atladım. Teklif edilen rol Azra’ydı, başka bir rol de gelseydi kabul ederdim. Çünkü bütün karakterler şahane. Komple projeye ‘Evet’ dedim aslında, Azra da işin nazarlığı oldu.

- Role nasıl hazırlandın? Dizinin orijinalini mi seyrettin?

Karaktere hazırlanırken dizinin orijinalini seyretmekten kaçındım, şimdi şimdi bakıyorum. Yüksel’le çalışmak büyük şans. Çünkü rolle ilgili komple done veriyor eline, “Bu kızda bu var, bunda bu var’ diye. Ayrıca hapis yatanlarla konuştum. İçeri her tokanın sokulmayacağından hapishanelerde gerçekten koğuş ağaları var mı ya kadar birçok şeyi öğrendim. Çünkü hayatın içinden bir şey yapıyoruz. Bir falso, inandırıcılığı yok edebilir.

- Ceren Moray, ‘O Hayat Benim’e ne borçlu?

Birincisi ‘O Hayat Benim’ dizisine, ikincisi orada canlandırdığım Efsun’a, üçüncüsü de Efsun’u üretmemdeki bütün bileşenlere, senaryosundan yapımcısına ve oyuncu arkadaşlarıma kadar çok şey borçluyum. Hayatım boyunca unutmayacağım, unutamayacağım bir karakter çıkarmama yardımcı olan o bütüne çok şey borçluyum.

NURSEL KÖSE

‘Bu yıl başıma senaryo yağdı’

- ’Avlu’ dizisine “Evet” demenin sebebi veya sebepleri neler?

İlk önce senaryo, ama bu sene çok şanslıyım, sanki başıma senaryo yağdı.

- Kaç tane?

Altı tane geldi.

- Daha önce gelmiyor muydu?

‘Paramparça’da çalışıyordum. Dizi bitince seçme lüksüm vardı. Ondan da çok mutluyum. Gelen karakterler genelde anne ve kötü kaynana oluyor. Zaten zengin oğlan, fakir kız hikayesi çok bu aralar.

‘Avlu’ bu anlamda senaryosuyla, ekibiyle, yönetmenin Yüksel Aksu, kanalın da Star TV olmasıyla çekti beni.

Limon Yapım’a gittiğimde oynayacağım karakteri söylemeyip, “Senaryoyu oku bakalım, hangi karakteri seveceksin?” dediler. Okudum, ‘Bu!’ dedim. Onların düşündüğü rol de oymuş!

- Geri dönüşler nasıl?

Seyirciler “Keriman öldü, yaşasın Kudret”, “Avlu evimiz, Kudret anamız” demeye ve yazmaya başladı. Hoşuma gitti.