16 Eylül’de aramızdan ayrılan Tarık Akan’ı anacağız bu akşam; hem de çok uzaklarda...

Nerede mi?

TARIK AKAN’A  KÖLN’DE ANMAAlmanya’nın Köln şehrinde...

Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı ile CHP Köln Derneği’nin düzenlediği “Bir Cumhuriyet sevdalısı Tarık Akan’ı anıyoruz” adlı gecede sanatçı; anıları, filmleri, çektiği belgeseller, şiirler, şarkılar ve Nebil Özgentürk imzalı belgeselle yad edilecek. Köln Üniversitesi’ndeki geceye Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Genco Erkal, Rutkay Aziz, Ataol Behramoğlu, Zeynep Oral, Nebil Özgentürk, Sunay Akın, Serenad Bağcan gibi sanatçının dostlarının yanı sıra hayat arkadaşı Acun ve çocukları da katılacak.

SANAL ALIŞVERİŞTE KADIN - ERKEK FARKI

Kadınlar ve erkekler arasındaki farkların en bariz olduğu mecralardan biri de internetten alışveriş.

Online satış yapan şirketler, ellerindeki verileri kamuoyu ile paylaştıkça aradaki farklar, bütün çıplaklığıyla çıkıyor ortaya.

Kadınlar ağırlıklı olarak öğle tatilini seçiyor online alışveriş için… Kadınlar internetten alışveriş için 12.00 - 13.00 saatleri arasında yoğunlaşırken erkekler online alışverişi gece yarısına bırakıyor.

Erkeklerin internetten bir ürünü satın alma ortalaması 10 dakika. Kadınlarda ise bu yüzde 40 daha uzun:

14 dakika…

Hafta sonu kaçamağı

Kadınların e-ticarete en çok zaman harcadıkları gün perşembe.

Hafta sonu tatili için uçak bileti, otel rezervasyonu, seyahatte giyilecek kıyafetler ve kozmetik malzemesi satın alıyorlar. Kadınların internetten en az alışveriş yaptıkları gün, cumartesi.

İnternetten alışveriş yapan kadınların yaş ağırlığı 25 - 34 arası.

Kadınların her girişte internetten aldıkları ürünlerin fiyat aralığı 20 ile 50 TL arasında değişirken bu rakam erkeklerde yüzde 50 daha fazla.

Her ürünü internetten markasıyla arayan kadınlar, erkeklere oranla adeta birer “fırsat” ve “kampanya” avcısı.

Erkeklerin 1 numarası

O nedenle e-posta bildirimleri, erkeklere göre kadınların alışverişinde daha etkili oluyor.

Kadınlar, müşterisi oldukları markaları sosyal ağlarda daha fazla tavsiye ediyor.

Kadınların bir başka alışveriş özelliği de, iade süresini sonuna kadar kullanmak.

Kadınlar ayda ortalama 1 saat 48 dakikalarını online alışverişe ayırıyor. Erkeklerin sanal alışverişte geçirdikleri zaman kadınların iki katından da fazla. Erkekler, ayda ortalama 3 saat 15 dakika ayırıyor sanal alışverişte.

Kadınlar en çok giyim ve aksesuar alırken, erkeklerin online alışverişte bir numarası cep telefonu…

‘İLK KADIN SUBAY’IN “ANNE” ELEŞTİRİSİ

TARIK AKAN’A  KÖLN’DE ANMA

“Türkiye’nin ilk kadın subayı” Dr. Ülkü Sema Aydın’ın, “Anne” dizisine dair bir eleştirisi var. Salı gecelerinin fenomen dizisi “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”a reytinglerde kafa tutan Cansu Dere ve Vahide Perçin’in “Anne”si için Aydın’ın yazdıkları şunlar:
“Sayın Eyüboğlu,

‘Anne’ dizisini herhalde izlemediniz. ‘Melek’ adlı çocuğun plastik bir torbayla ağzı bağlanarak nasıl çöpe atıldığını görmeliydiniz. Bundan sonra çöplerden plastik torbalarda çocuk ölülerini toplamayız İnşallah! Gazetelerde boy-boy çocuk kaçırılmalarından sonra bu olayları da çok göreceğiz.”

Umarım Aydın’ın dediği gibi olmaz.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir kadın yokluğuna alıştığı adamı bir daha geri istemez.”