Türk sinemasına damgasını vuran oyunculardan biri olan Tarık Akan’a Köln’de yapılan anma tek kelimeyle muhteşemdi...

CHP Köln Derneği’nin Nâzım Hikmet Kültür Sanat Vakfı’yla ortaklaşa düzenledikleri “Bir Cumhuriyet sevdalısı Tarık Akan’ı anıyoruz” etkinliği Köln Üniversitesi’nin 1500 kişilik salonunda yapıldı.

TARIK AKAN’A   YAKIŞIR ANMA

Bizden önce salonda öğrencilerin katıldığı bir ders vardı. Onlar salonu boşaltınca Tarık Akan’ı sevenler doldurdular koltukları...

2015’in Ocak ayında aynı salonda Nâzım Hikmet için yapılan anma töreninde sahneye çıkıp konuşan Tarık Akan’dı
bu kez anılan...

Nebil Özgentürk’ün hazırladığı Tarık Akan belgeselinin ardından Nâzım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Başkanı ve sanatçının en yakın arkadaşı Rutkay Aziz çıktı sahneye. Aziz, üç dakikalık konuşmasında Akan’ı şu üç cümleyle özetledi:

“Benim güler yüzlü devrimci arkadaşım üç kişiye sevdalıydı. Kimler mi onlar? Mustafa Kemal, Nâzım Hikmet ve İlhan Selçuk.”

Rutkay Aziz’den sonra Tarık Akan’ın ailesi adına oğlu Özgür, sonrasında Ataol Behramoğlu, Zeynep Oral ve Sunay Akın çıktı. Hepsi de Tarık Akan’ı anlattı.

Gecenin finalinde ise başrolde müzik vardı. Fazıl Say çaldı, Serenad Bağcan şarkı söyledi, Genco Erkal şiir okudu. Gecenin son şarkısı ise “Yiğidim Aslanım” oldu. Fazıl Say çaldı, Zülfü Livaneli söyledi, sahnedeki Tarık Akan dostlarının söylediği şarkıya salondaki 1300 kişi eşlik etti.

Köln’de Tarık Akan için yapılan bu muhteşem anma, sanatçının 27 yıllık yoldaşı Acun Günay’ı ağlattı.

‘YOL’ FİLMİ SAYESİNDE OSCAR ALAN YÖNETMEN

Sahneye çıkıp Tarık Akan’ı anlatan dostlarından Zülfü Livaneli’nin söyledikleri ilginçti. Çünkü sanatçı, senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı, yönetmenliğini Şerif Gören’in yaptığı, Tarık Akan’ın başrolünü oynadığı “Yol” filminin, dünyanın bir ucundaki genç bir sinemacıya Oscar’a giden yolda nasıl rehber olduğunu anlattı:
“Bazıları toprağa, bazıları halkın kalbine gömülür. Tarık, halkın kalbine gömülen bir sanatçı oldu. Yılmaz Güney, Tarık Akan gibi sanatçıların yaptıklarının değerleri bizde bilinmiyor olabilir. 2015’te Oscar alan “The Revenant” (Diriliş) filminin yönetmeni
‘Yol’ için ne dedi biliyor musunuz? Alejandro Gonzalez Inarritu, ‘Yol’ filmini izledikten sonra yönetmen olmaya karar verdiğini söyledi. Inarritu, kendisini en çok etkileyen sahnenin de adamın soğuktan donmamak için ölmüş atın içine girip ısınması olduğunu, filminde de benzer bir sahneyi kullandığını anlattı.”

TARKAN’DAN KÜÇÜK BİR İSTEK

Adı bende saklı bir kadın okurum, gönderdiği şu e-postayla Tarkan’a ulaşma konusunda yardım istedi benden. Okurumuzun, Tarkan hayranı olan lösemi hastası kuzeni için talebi de şu:

“Merhabalar Ali Bey. Tarkan’a birçok yoldan ulaşmaya çalışıyorum fakat ünlü insanlara çok ulaşmak isteyen fan dediğimiz kitleler olduğu için pek geri dönüş yapılmıyor.
Açıkçası, Tarkan Bey’in fanı değilim. Bu mesajı yazma sebebim kuzenim yaklaşık bir yıldır lösemi tedavisi görüyor. Kuzenim, kendimi bildim bileli Tarkan hayranı. Tarkan onu hastanede ziyaret edebilir veya onun adına kitabını, albümünü imzalayıp ulaştırabilir, onun için bir video konuşması yapıp gönderirse gerçekten çok sevinir. Bu onun için çok güzel moral olur. Biliyorum belki çok imkânsız bir talep. Açıkçası, pek bir ümidim yok.” Tarkan’ın sunulan dört seçenekten birini yerine getirip, hastalıkla boğuşan hayranını mutlu edeceğini umuyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

Bir kadın güzelse kork, güzel ve yalnızsa daha da kork; güzel, yalnız ve kırılmışsa hemen ölü taklidi yap. (Unknown/Kimliksiz filminden)