TARKAN’IN ZEYTİNLERİ, DICAPRIO’NUN ORMANI!

Hollywood yıldızı Leonardo DiCaprio’nun, İklim Değişikliği Sözleşmesi’nden Amerika’nın çekildiğini açıklayan Başkan Donald Trump’a inat Instagram’dan yaptığı paylaşım, başta Esat Sungur olmak üzere hepimizi gururlandıran türden.

Birleşmiş Milletler Çevre ve Barış Elçisi olan DiCaprio, “4 Mevsim Türkiye Ormanları” konulu yarışmada mansiyon ödülü alan, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Basın Büro Sorumlusu Esat Sungur’un, Manisa’nın Demirci ormanlarında çektiği bir fotoğrafı Instagram’dan paylaştı ve altına şunları yazdı:

“Ormanlar, çevre, ekonomi ve topluma, hepsine aynı anda fayda sağlar. Orman idaresi sadece iklim değişikliği ile değil ayrıca su kalitesinin iyileştirilmesi, biyolojik çeşitlilik, haşere mücadele, istihdam ve turizm gibi konularda da çalışmalar yapmaktadır. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, devlete ait orman çalışanlarının eğitilmesi de dahil olmak üzere kapsamlı karbon ölçümlerinin yeni bir sistemle alınması yoluyla Türkiye ‘nin orman yönetimini geliştirmek için çalışmaktadır.”

Hatırlarsanız, geçenlerde “Zeytinliklere kıymayın” diye Tweet atan Tarkan için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Zeytinlikleri mi varmış ne yapacakmış zeytinlikleri?” demişti.

DiCaprio’nun bu paylaşımının üstünden dört gün geçti, ne Trump ne de bakanlarından henüz, “Leonardo DiCaprio’nun ormanı mı var?” şeklinde bir tepki gelmedi!

GÜLE GÜLE DOĞAN ABİ...

Türk basınının duayenlerinden birini daha son yolculuğuna uğurlayacağız bugün...
80 yıllık ömrünün 40 yılını Milliyet’te geçiren, gazeteciliği bir meslek değil yaşam biçimi olarak gören biriydi Doğan Abi... Onun için gazete; işyeri değil, evi gibiydi. Doğan Abi, 1991’de Milliyet’e girdiğimde Genel Yayın Yönetmeni’ydi. Güle güle Doğan Abi... Mekanın cennet olsun...

YAZDIĞI KİTABI YIRTIP YİYEN AKADEMİSYEN!

Yazdığı kitabın sayfalarını yırtıp niye yemek zorunda kalır bir akademisyen?

Aç kaldığı için değil, kaybettiği için…

İngiltere Nottingham Üniversitesi öğretim

üyesi “Right Pesponse” ve “Brexit” kitaplarının yazarı Matthew Goodwin’in başına gelen de bu...

İngiltere’deki son seçimlerden önce “İşçi Partisi yüzde 38’i geçerse yazdığım kitabı yiyeceğim” diye tweet atan akademisyeni seçimlerden sonra Sky News, canlı yayına aldı.

35 yaşındaki akademisyen canlı yayında “Brexit” kitabının sayfalarını yırtıp, yemek zorunda kaldı.

Bizde de her seçimden önce haber kanallarının canlı yayınlarında karavana atan akademisyenler, yaptıkları anketler tutmayan şirket sahipleri ve yöneticileri var. Ama hiçbiri Matthew Goodwin gibi hatalarını anlayıp, gereğini yapmıyor.

Elbette ki öngörülerinin tersi çıkanlardan Japonlar gibi harakiri yapmasını beklemiyorum. Ama her seçimden önce yaptıkları anketlerin tersi çıkan şirketlerin sahipleri ve yöneticilerinden bu işi bırakmalarından vazgeçtim, en azından özür dilemelerini bekliyor insan...

Her seçim veya referandum öncesi, “O haber kanalı senin, bu haber kanalı benim” diyerek televizyon televizyon dolaşıp, sonrasında öngörüleri boş çıkanlardan da Matthew Goodwin gibi gereğini yapmalarını bekliyoruz, ama boşuna...

Çünkü Türkiye, “Her şey olabilirsiniz, ama sadece rezil olamazsınız” sözünün geçerli olduğu bir ülke de ondan...

GÜNÜN SÖZÜ

Seni ne mutlu ediyorsa onu yap ve insanların ne düşündüğünü asla dikkate alma. (A Serious Man)