Ziynet Sali, 17 yıllık “İngilizce şarkılarla dünyaya açılma” hayali için ilk adımını attı.

10 ay önce Jamaika asıllı İngiliz prodüktör Anthony Marshall’la tanışınca soluğu İngiltere’de alan şarkıcı, şimdiye kadar bakın neler yaptı?

6 yaşına kadar Manchester’da yaşayan şarkıcı, Londra’da dil eğitimi, dans dersleri aldı. İngiliz bir gitaristle repertuvar çalıştı, vokal eğitimi gördü. Her hafta iki akşam, müzisyenlerin ücret almadan sahne aldığı mekanlarda canlı performas sergiledi.

Anthony Marshall’ın yaptığı üç İngilizce şarkı için stüdyoya girdi.

O şarkılardan ilki olan “Magic”e, Marshall’ın isteği üzerine İstanbul’da klip çekti. Çünkü “Magic”, Marshall’ın İstanbul’un martılarından etkilenip yazdığı bir şarkı...

Galata, Karaköy, Kadırga ve Ataköy Marina’da çekilen klibi İngiltere’den gelen Luke Bioglas ile Marcel Beckfond yönetti.

Londra’da 50 kişi arasından seçilen dört dansçının eşlik ettiği klip Sali’ye 75 bin sterline maloldu. Sahneden kazandığını İngilizce şarkılar için harcayan Sali, “Magic” single’ını Marshall’ın isteği doğrultusunda İngiltere’den önce orta Avrupa pazarına sunacak. “Magic”in arkasından diğer İngilizce şarkılar, bilahare de 11 şarkılık İngilizce albüm gelecek.

Sali’nin İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de tanıttığı “Magic” şarkısı ve klibinin tanıtımından canlı yayın yaptım. Yayını izleyenlerin çoğu, şarkıyı çok beğendi. “Magic” single Almanya, Hollanda, Danimarka, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde satışa çıktı. Umarım Sali’nin, şimdiye kadar 200 bin sterlin harcadığı 17 yıllık hayali istediği gibi sonuçlanır.

AYAK PARMAKLARIYLA TAVLA OYNAYAN ADAM

Şartlar ne olursa olsun insanoğlunun azmedince neleri başarabileceğine bir kez daha tanık oldum.

Nerede mi?

Girne’de bu yıl 5.’si düzenlenen “Merit Açık Uluslararası Tavla Şampiyonası”nda...

Tavla turnuvası için 43 ülkeden Kuzey Kıbrıs’a gelen 558 oyuncular arasında tavlayı elleriyle değil, ayaklarıyla oynayan da vardı.

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim.

Haklısınız. Ben de canlı tanığı olmasam inanmakta zorluk çekerdim, elleri, kolları olmayan bir insanın, ayak parmaklarıyla zarları fincana koyup, attığına ve pulları kusursuz bir şekilde dizip, oynadığına...

İzlemekle yetinmeyip, sohbet de ettim geçen yıl su altında yapılan tavla turnuvasının birincisi olan İngiliz Jeremy Limb’le...

Kıbrıs’tan ayrıldığımda henüz sonuçlanmamıştı turnuva. O yüzden İngiliz tavla oyuncusunun dereceye girip girmediğini bilmiyorum.

İster şampiyon olsun, ister elensin fark etmez, Jeremy Limb’in azmiyle birçok insana örnek olduğunu söylemeliyim..

GÜNÜN SÖZÜ

Düşünebilen herkesin insan olması, insan olan herkesin düşünebileceği manasına gelmiyor ne yazık ki! (S. Freud)