B grubu vitaminlerinden biri olan B6, genellikle diyetle yeterli miktarda alınır. Fakat B12 eksikliği bulunanlar, B6 yönünden sorun yaşamaya daha yatkındır. B6 vitamini, protein, karbonhidrat ve yağ sindiriminde görev alan 150’den fazla enzim aktivitesinde görevlidir. Aynı zamanda amino asit ve proteinlerin yapımına yardımcı olur, sinir ve bağışıklık sistemlerinin çalışmasında yer alır. Antioksidan özellik taşıdığı için de kanser ve kalp hastalıklarının önlenmesinde rol oynar.

B6 Vitamini Eksikliği ve Semptomları

Kimlerde görülür?

B6 eksikliği genelde karaciğer, böbrek ve sindirim yolu hastalığı olanlarda, sigara kullananlarda, obezlerde, alkoliklerde ve hamilelerde görülebilir.

İşte bu önemli vitaminin eksikliğini anlamanızda yardımcı olacak beş semptom:

1- Cilt kızarıklıkları

B6 vitamini, cilt sağlığı için gereken kolajen üretimine destek olur. Dolayısıyla eksikliği, seboreik dermatit adı verilen kırmızı ve kaşıntılı cildin ana sebeplerindendir. Bu kaşıntılı cilt, yüz, boyun, göğüs ve kafatasında ortaya çıkabilir. Yağlı görünümüyle bilinen bu durum, şişmeye de sebep olabilir.

2 - Çatlamış dudaklar

B6 eksikliği, dudak ve çevresini yara yapıp, şişiren bir hastalığa yol açabilir. Çatlamış bölgeler kanayıp, enfeksiyon kapabilir. Çok acılı bir hastalık olmasının dışında, yeme ve konuşma gibi aktiviteleri de zorlaştırır.

B6 Vitamini Eksikliği ve Semptomları

3 - Dilde yara oluşumu

Glossitis adi verilen dilin şişip, yara olması da B6 eksikliğine bağlı gelişebilir. Dil üzerindeki kabarcıkların yok olmasıyla dil daha pürüzsüz bir görünüm alır ve bu durum çiğneme, konuşma ve yutma gibi aktiviteleri zorlaştırır.

4 - Yorgunluk ve düşük enerji

Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız, bunun sebeplerinden biri de B6 eksikliği olabilir. B6 vitamini, vücutta oksijen taşımada görevli hemoglobin üretiminde görev alır.

Dolayısıyla eksikliği, anemiye sebep olabilir ve bu da, kişinin sürekli yorgun ve güçsüz hissetmesine neden olur.

5 - Bağışıklığın zayıflaması

B6 eksikliği, antikor üretiminde azalmayla ilişkili olduğundan, vücudumuz hastalıklarla etkili bir şekilde savaşamaz ve eksikliğinde bağışıklık sisteminde zayıflama görülebilir.

Bunların yanı sıra ani ruh hali değişimi, el-ayaklarda uyuşma ve acı hissi de yaşanabilir. Bütün bu belirtiler, başka bir hastalığın veya vitamin ve mineral eksikliğinin sonucunda da görülebilir. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız, mutlaka bir hekim kontrolünde kan testi yaptırmanız gerekir.

B6 Vitamini Eksikliği ve Semptomları

Bu besinleri tüketin!

B6 vitamini, hayvan ve bitkilerde proteinlerle birlikte bulunur. Besinlerin protein içereğine bağlı olarak artar. İnek sütü, et, balık, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, Antep fıstığı ve ay çekirdeği gibi gıdalar, B6 vitamini içerir.