Müzikle az çok ilgili olan herkes Erdem Kınay adını Türkiye’nin önde gelen sayılı prodüktör ve aranjörlerinden biri olarak bilirdi. Peki ya yüzünü?BiZiM JOHNNY DEPP: ERDEM KINAY

Bunca yıldır Serdar Ortaç’tan Kenan Doğulu’ya, Murat Boz’dan Hadise’ye, Hande Yener’den Demet Akalın’a birçok işte imzası olan Erdem Kınay kendi albümü ‘Proje’ye kadar yüzünü hiç göstermemiş gizli bir kahramandı. Hani bazen işlerini çok beğendiği, hayranlık duyduğu ama tipini bilmediği isimleri görünce hayal kırıklığı yaşar insan.. Mesela sesine aşık olduğu bir radyocuyu gördüğünde hiç de gözünde canlandırdığı gibi çıkmaz! Erdem Kınay’a gelince...
Merve Özbey’in harika sesiyle hayat verdiği şarkısı ‘Duman’ın klibini izlerken şoka girdim yahuu! Dersin, Johnny Depp’i izliyorum. Böyle bir benzerlik, böyle bir karizma olamaz! Kendini dünya yakışıklısı ve havalısı zannedip star edasıyla gezen çizgi film karakteri benzerleri ortada cirit atarken; bu adam kendini niye bunca zaman saklamış biri bana hemen açıklasın!

Onun ‘Proje’sinin farkı
Diğer aranjör albümlerinden farklı olarak başkalarının şarkılarını düzenlememiş Erdem Kınay ‘Proje’de. Şarkıların hepsinin müziği de kendisine ait, sözlerdeyse son dönemin en çok konuşulan söz yazarı ve bestecisi Deniz Erten başta olmak üzere, Gökhan Şahin, Tezhan Tezcan ve Derin Togar’ın emeği var.
Demet Akalın’ın seslendirdiği ‘Rota’, yazın hitlerinden biri oldu, Serdar Ortaç’tan dinlediğimiz ‘Yorum Yok’ da aynı şekilde, bu şarkı benim ‘gelmiş geçmiş en sevdiğim şarkılar’ listemde de üst sıralarda bulunuyor, hatta telefonumun zil sesi yaptım öyle diyeyim! Yeni klip çektiği ‘Duman’ da, hareketli olmasına rağmen dinlerken içimi yakan çok özel bir şarkı. Ve daha gün yüzüne çıkmaya hazırlanan bir albüm dolusu güzel şarkı hazırlamış Kınay.
Onun şarkılarının en sevdiğim özelliği avrupai, modern ve kaliteli altyapılarla; dilimize hemen yapışacak söz ve melodileri harmanlama ustalığı..
Bir yandan başka isimlere hazırladığı şarkılarla onları uçuran, bir yandan kendi albümlerini yapan, bir yandan DJ performanslarıyla dur durak bilmeden şehir şehir gezen, Türk popunun gizli güçlerinden Erdem Kınay’ı anlat anlat bitmiyor arkadaşlar, siz iyisi mi onu takipte kalın! Zira ‘Proje’nin ikincisini hazırlıyormuş, önümüzdeki yazın hitleri de yolda anlayacağınız..

EEE, HANi KOPUYORDUK?

* Kıyamet habercisi sur’a üflenmedi,
* Dünyaya dev bir gezegen çarpmadı,
* Güneş patlamadı,
* Bizim buralara göktaşı düşmedi,
* “Çemberden geçeceğiz” diyenler vardı, olmadı,
* Dünya karanlığa bürünmedi,
* Değişik bir boyuta geçmedik,
* Küresel afetler yaşanmadı (Bizde hayatı felç eden kar yağışını saymıyorum!),
* Şirince’ye seçilmişleri kurtaracak gemi inmedi,
* Kutuplar yer değiştirmedi,
* Buzul çağına geçilmedi.
Gördüğümüz üzere her şey aynı tas aynı hamam! Eee, ne anladım ben son yıllarda bütün dünyayı tırstıran 21 Aralık 2012’den? Bari ufak da olsa 1-2 atraksiyon olsaydı da heyecan yapsaydık!
21 Aralık’tan hiç randıman alamadım dostlar, bundan sonra kıyamet gününü Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğini bir anlayalım lütfen! Yeni kehanetlerde buluşmak üzere, dağılabiliriz!