Türkiye’nin en başarılı aranjörlerini düşününce akla gelen ilk isimlerden biri Erdem Kınay. Yaptığı her işte farkını ve imzasını hemen hisseder, “Bu şarkıyı kesin o yapmıştır” dersiniz. Öyle kendine özgü ve benzeri olmayan bir tavrı vardır müziğinin...

Onu daha da özel kılan bir başka özelliğiyse yeteneğini ve birikimini sadece kendi kariyeri için değil; ışık gördüğü genç isimlere prodüktörlük yaparak da kullanıyor olması. Mesela, Merve Özbey gibi çok büyük bir yeteneği, desteklemese, adını hâlâ duymamış olabilirdik. Öyle ya, başarıyı hak eden nice yetenek şans bulamadığı için sesini duyuramıyor...

Kınay; yıllar boyunca hit şarkılara imza atmasının ardından çıkardığı proje albümleriyle ve inandığı gençlere müzik kariyeri yarattığı yapımcılık yönüyle bambaşka bir boyuta geçti. “Önümüzdeki zamanlarda ağırlıklı olarak genç yetenekleri keşfedip, onlara beste ve prodüktörlük yapacağım” diyor.

Yeni yeteneklere şans veriyor...

Başkalarının başarısına tahammül edemeyen, yükselme potansiyeli olanların başını ezen sayısız deneyimli ismin olduğu müzik dünyasında Erdem Kınay’ın ‘yeni yetenek kazandırma’ planı inanın çok değerli... Yolun başındaki genç bir isim için onunla featuring yapmak, böyle önemli bir müzik adamının desteğini almak
başlı başına rüya gibi.

Yeni çıkan ‘Erdem Kınay feat. Ertunç’ projesine tutuldum bu aralar. 7/24 dinleme halindeyim! Zaten beste ve aranjede Kınay, sözlerde Deniz Erten imzasını görünce bilin ki, yeni bir hit var karşımızda! Ertunç’un başarılı performansıyla birleşince ‘Mahşer’ şarkısı tam bir efsane olmuş. Ertunç sadece sesiyle değil; fiziğiyle de bir başka. Sosyal medyada onun için yapılan “Parti kur, oy verelim” yorumları Ertunç’un varacağı noktayı baştan gösteriyor!

Yabancı klip gibi!

Erdem Kınay, Ertunç’la tanıştıkları gün hazırlamış ‘Mahşer’i. “Ertunç seni bir anda nasıl bu kadar etkiledi?” soruma; “Ses var, dans var ayrıca model, bu vasıflar bir yapımcıyı heyecanlandırır” cevabını verdi.

‘Mahşer’in klibini izlerken yabancı bir müzik videosu izliyormuşum gibi hissettim. Şarkı sound’uyla çok cool ve farklı. Ertunç’un görüntüsü Avrupai ve dikkat çekici, Erdem Kınay deseniz ben ona “Müzik dünyamızın Johnny Depp’i” diyorum, ikizi gibi yeminle! Yurt dışından transfer olmuşlar sanki! Ertunç bu şarkıyla büyük ses getirecek, keşfetmekte geç kalmayın!

SEKSENLER ÖZLEMİ...

Geceleri uykum kaçtığında ‘Seksenler’ dizisinin tekrarlarını izliyorum. Her şeyin çok daha samimi olduğu o yıllara olan özlemimi, bugünün insanı olmadığımı hep söylerim. Dizinin yaşattığı nostalji bana öyle büyük bir mutluluk veriyor ki, izlemeye doyamıyorum.

Birbirinden değerli oyuncuların rol aldığı ‘Seksenler’de şimdilerde esamesi kalmayan mahalle kültürünü, o dönemlerin sıcacık insan ilişkilerini, henüz kaybolmamış geleneklerimizi yeniden görmek bambaşka duygular yaşatıyor bana. Çocukluğumu o yıllarda yaşadığım için kendimi çok şanslı sayıyorum. Şimdiki çocuklar içinse üzülüyorum valla, içinde büyüdükleri dünya gerçekten ziyade sanal gibi!