Geri Dön
Gayrimenkul HaberleriGiydirme Cephe Nedir?

Giydirme Cephe Nedir?

Giydirme Cephe Nedir?

Modern mimaride cephelerde de kullanılan ve yapı kabuğu olarak tasarlanan giydirme cephe sistemlerinde, taş, cam, kompozit ya da metal levhalar gibi malzemeler kullanılır. Giydirme cephe kısaca, modern mimari çizgileri içeren, prestij binaların yapımında tercih edilen, çeşitli tasarımlar ile uygulamaya geçirilen mühendislik, yapım ve montaj sistemi olarak tanımlanabilir.

Giydirme cephe sistemleri

Giydirme cepheler, mimar ve mühendislerin prestij ve yüksek yapılar gibi özel uzmanlık isteyen ve standart tasarımlardan ve detaylardan bu özelliği ile ayrılan, modern yapı tekniklerinin kullanıldığı, bilgi ve deneyimin ön plana çıktığı sistemleridir. Giydirme cephelerin tercih edilmesinde çeşitli faktörler rol oynar. Fonksiyonel, estetik ve hafif olmalarının yanı sıra güneş ışınları, yağmur, gürültü ve diğer çevresel zararlardan korunması, olası şekil hatalarını gidermesi, renk ve doku bozukluğu gibi estetik kusurların bulunmayışı, yalıtım ile enerji tasarrufu sağlaması gibi çeşitli faydalara sahiptir.

Giydirme cephe çeşitleri

Cephe sistemleri kullanılan kaplamanın cinsine ve ağırlığına göre ağır asma ve hafif asma olarak ikiye ayrılır. Panel ağırlığı 100 kg/m2'den büyük olan sistemlere ağır asma, 100 kg/m2'den küçük panellerin kullanıldığı sistemlere ise hafif asma adı verilir. Cephe sistemleri ağırlığın dışında kaplamanın çeşidine göre de sınıflandırmaya tabi tutulur. Çeşidine göre kaplama sistemleri yediye ayrılır. Bunlar; kapaklı cephe sistemleri, strüktürel silikon cephe sistemleri, panel cephe sistemleri, transparan cephe sistemleri, ışıklık (skylight) sistemleri, kompozit panel cephe sistemleri ve doğrama cephe sistemleridir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler