Geri Dön
PazarBireysel tedaviler öne çıkıyor

Bireysel tedaviler öne çıkıyor

Meme kanseri, dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kanser türü. Yeni geliştirilen bireyselleştirilmiş tedaviler sayesinde 15 yıl öncesine göre metastatik meme kanseri artık tedavi edilebilir bir hastalık olarak değerlendiriliyor

Bireysel tedaviler öne çıkıyor

Her 8 kadından birini etkileyen meme kanseri, dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türü. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana ekim ayı, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor. Meme kanserinin, memede sınırlı veya meme ile beraber aynı tarafta bölgesel; koltuk altı lenf nodlarında sınırlı ise erken evre hastalık olarak kabul edildiğini ifade eden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Umut Demirci, ileri evre (metastatik) meme kanserinde ise yayılım olan bölgelere göre kemik ağrısı, halsizlik, nefes darlığı gibi yakınmalar görülebildiğini söylüyor. Dünyada hastaların tanı anında yüzde 6 gibi düşük bir oranı metastatik iken, ülkemizde bu oranın yüzde 11 olduğunu belirten Prof. Dr. Demirci, erken evrede tedavi edilen yaklaşık 4 hastanın birinde, ilerleyen dönemde meme kanserinin tekrarladığını ve metastatik hastalık geliştiğini söylüyor.

 Metastatik meme kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Demirci, 15 yıl önce tüm hastalara aynı tedaviler uygulanırken günümüzde hastanın fiziksel ve tümör özelliklerine göre farklı tedaviler uygulanabildiğini belirtiyor. Metastatik meme kanserinde, özel durumlar dışında, hormonal tedavilerin ön planda düşünüldüğünü belirten Prof. Dr. Demirci, “Bu hasta grubunda hormonal tedaviye eklenen CDK inhibitörleri gibi yenilikçi tedavi yaklaşımları ile hastaların yaşam süreleri uzamış ve yaşam kalitesi iyileşmiştir. Bu yeni ilaçlar yakın zamanda ülkemizde de ruhsat almıştır. HER2+ metastatik meme kanseri ise HER2 bloke edilmesi ile hedefli tedavilerin temel uygulama alanıdır” diyor. Meme kanseri tedavisinin günümüzde hasta ve tümörün biyolojik özelliklerine göre daha bireysel hale geldiğini de sözlerine ekleyen doktor, bu yaklaşım ile tedavi başarısının arttığını ve yan etkileri azalttığını söylüyor.

 

Kamu çalışanlarına izin kararı! 12 il açıklandı
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
AK Parti'den İstanbul tepkisi! Ekrem İmamoğlu'ndan özür
Yaptığı montaj hayatına mal oldu! Öldüren paylaşım
Dünya devinden Türkiye hamlesi! 10 şehirde kurulacak, iş ilanları açıldı...
Serap çıktı! Mars'ta eşi benzeri olmayan 'keşif'
All Star'da bu da oldu! Yarışmayı reddetti
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Emre Belözoğlu'ndan bomba transfer! Visca'nın yerine...
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!