Geri Dön
PazarÇocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

Çocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı özel bir konserle kutluyor. Online olarak yayınlanacak konserde 30 yetenekli çocuk, unutulmaz eserler çalacak

Çocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

ÖZLEM ÜLKÜ

Merkezi İzmir’de olan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel bir konser hazırladı. Konser, 21 Nisan’da 15.00 ile 15.30 saatleri arasında Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği’nin binasında Zoom ve YouTube üzerinden eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Daha önce İdil Biret, Gürer Aykal, Can Çakmur ve Howard Griffiths gibi dünyaca ünlü önemli müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşan orkestranın üyeleri, İzmir’in Kadifekale, Eşrefpaşa, İkiçesmelik ve Agora bölgelerindeki sosyo-ekonomik açıdan imkânları kısıtlı ailelerin yetenekli çocuklarından oluşuyor. 

Dört yılda 45’ten 100 çocuğa ulaştılar

2017’de yola çıkan Yorglass’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülfem Yorgancılar Perçin,  “Bir Çocuk Gelişir, Dünya Değişir” düşüncesinden hareketle sanatı, yetenekli çocuklarla buluşturduklarını, 45 çocuk ile çıktıkları yolculuklarında bugün itibarıyla 100 çocuğa ulaştıklarını dile getiriyor. Pandemi nedeniyle çalışmalara online olarak devam ettiklerini söyleyen Perçin, “Bu planlamada da en büyük sıkıntı çocukların okul programlarının sürekli değişmesinde yaşandı. Ekimizde beş yıldır bizimle birlikte olan çocuklar olduğu gibi daha sonra katılanlar da var. Her gelen çocuk kabul edilir seçme yapılmaz. ‘Sen yapamıyorsun’ diye hiçbir çocuk dışlanmaz. Amaç çocukları müziğin aracılığıyla topluma kazandırmak”dedi.

Orkestra şefliğini Meltem Bütün Koç’un üstleneceği  Wolfgang Amadeus Mozart’ın ölümsüz eseri Eine kleine Nachtmusik, 23 Nisan El Ele Verelim, 10. Yıl Marşı, İzmir Marşı ve Gençlik Marşı’nın çalınacağı konserde yer alan çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili hissettiklerini sorduk.

Bekir Arslan (15): Dünyada ilk ve tek olan bu bayram benim için bağımsızlığı temsil ediyor. 23 Nisan’ı coşkulu ve büyük bir toplulukla kutlamak isterdim.

Çocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

Edanur Atça (13): 23 Nisan bana sevgi güven ve özgürlüğü ifade ediyor. Bu bayramı sevdiğim kişilerle kutlamak isterdim.

Çocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

Diren Tuşak (10): 23 Nisan’ı bütün dünya çocuklarıyla kutlamak isterdim. Bir de sevgili arkadaş-larımla, öğretmen-lerimle yanyana olmak isterdim.

Çocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

İlayda Fındıkcı (13): Eskiden olduğu gibi bu bayramı tüm dünya çocuklarıyla birlikte coşkuyla kutlamak isterdim.

Çocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

Eren Rahmi Tok (13): 23 Nisan çok önemli bir gündür nedeni ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve milletimizin egemenliği esas alınmıştır. Ayrıca Atatürk bize, çocuklara armağan etmiştir.

Çocuk orkestrası 23 Nisan’a hazırlanıyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler