Geri Dön
PazarÜniversitelilerin yeni sınavı: Barınma

Üniversitelilerin yeni sınavı: Barınma

Bugünlerde üniversiteli olan gençler hem kayıt hem barınma stresi yaşıyor. Yurt veya ev kiraları karşısında zorlanan üniversiteliler için sınav henüz bitmedi

Üniversitelilerin yeni sınavı: Barınma

Özlem Ülkü - Pandemiden dolayı uzaktan eğitimle geçen 1.5 yılın ardından yüz yüze eğitim başladı. Bu dönemde üniversiteye adım atan gençlerin sınavı ise henüz bitmedi. Yalnızca onlar da değil üstelik bu kez, uzaktan eğitim nedeniyle kaldıkları yeri boşaltan ara sınıf öğrencilerin sorunu aynı; barınma. Ailesinden ayrı şehirlerde okuyacak üniversiteliler için devlet yurtları, özel yurtlar ve kiralık evler olmak üzere üç seçenek var. Öğrenciler, özellikle ilk yıl devlet yurtlarında şanslarını deniyor. Yer bulamayanlar özel yurtlara yöneliyor. Ancak bu yıl özel yurtlar yıllık 20 binden 50 bin liraya kadar çıkıyor. Bunlar arasında kampüslere yakın olandan ulaşım hizmeti sunan residence konseptli olanlar, havuzlu, spor salonlu veya açık büfe kahvaltı verenler de yer alıyor. Üniversitelere ulaşım hizmeti de sağlayan bu yurtların daha şimdiden çoğunda yer kalmamış durumda. Merkezi ilçelerde kiralık ev arayışında olanlar emlakçıların yolunu tutuyor. Ulaşımın nispeten kolay olduğu bölgelere yönelim daha fazla. Son dönemde en çok tercih edilen lokasyonlar hangileri araştırdık, İstanbul Üniversitesi’nin Vezneciler Kampüsü’nde kayıt yaptıran öğrencilere kulak verdik.

Talha Cihan (19):

“Arkadaşlar Boğaz’da bankta yatarız diyor”

Eskişehir’den İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Babamla beraber kayıt işlemleri için geldik. Ama pandemiyle hem kira hem yurt fiyatları çok artmış. 3 kişilik odalara yıllık 20 binden aşağı istenmiyor. Çoğu yerde yemek de dahil değil. İlk seneden ev düşünmedim, zaten kiraların yanına yaklaşmak mümkün değil. Sınıf arkadaşlarımızla WhatsApp grubumuzda en çok bu durumu konuşuyoruz. Arkadaşlar, fiyatlardan dolayı Boğaz’da bankta yatarız diyor. Herkes KYK sonuçlarını bekliyor ama Tuzla’nın da çıkma ihtimali olabiliyormuş. Her gün her gün o yollar nasıl olur bilemiyorum. Trafik, kalabalık ve pahalılık çok korkutuyor beni.

Aslıhan Özkan (19)

“Heyecanlı olmam gerekirken stresliyim”

Zonguldak’tan annemle gelip, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne kayıt yaptırdım. Ablam burada yaşıyor o yüzden beraber oturabileceğimiz ev bakıyoruz ama bulamıyoruz. Zaten ev yok olanlar da çok yüksek. Yurtlar da ücret olarak evlerle yarışıyor. Artık paradan geçtik, düzgün bir yer olsun diyoruz ama zor. Bu şehre yeni geliyorum, şimdi başka heyecanlarım olmalıydı ama barınacak yer bulamadığımız için stresim çok fazla. En azından ablam var, umarım evimiz de olur.

Kenan Göktuğ Yüzbaşı (19)

“Her gün 5 saat yolda olmak istemiyorum”

İktisat Fakültesi Ekonometri bölümüne kayıt oldum. Ailem Beylikdüzü’nde. Kayıt yaptırmak için 2.5 saat yol geldiğim için kendimi aynı şehirde gibi hissetmiyorum. Günün neredeyse 6 saatini yolda geçirmek istemiyorum. Yurtlara baktım önce ama arada pek fark göremedim o yüzden evlere yöneldim. Ama belirsiz her şey. Okul için çok mücadele ettim. Korona yüzünden lisedeki son 2 yılımız cok kötü geçti. Üniversitemiz de böyle olsun istemiyorum. Çünkü üniversite sadece akademik eğitim demek değil. Sosyallik de önemli.

Alperen Parlak (18)

“Bir hayalin peşine koşacağız”

Bursa’dan gelip İktisat bölümüne kayıt yaptırdım. KYK’da odalar 4-5 kişilik diye başvuru yapmadım. Özel yurtların da hiçbir özelliği yok ama yıllık en az 24-28 bin lira istiyorlar. Aylık neredeyse 3 bine geliyor, o yüzden aynı şehirden İstanbul’u kazanan iki arkadaşımla ev tutmayı düşünüyoruz. Ama kiralar burada çok çok uçuk. Bursa’da çok lüks bir ev için olan kiralar burada gayet sıradan evler için isteniyor. Üsküdar tarafında 2500 liraya ev bulmaya çalışıyoruz. Hayal gibi bir durum olsa da önümüzdeki günlerde bunun için koşturacağız.

Yaren Sönmez

“Ne bulursak kabul dönemi”

Diş hekimliği 3. sınıf öğrencisiyim. Geçen sene pandemiden dolayı İzmir’e ailemin yanına dönmüştüm. Şimdi yeni dönem için geldik ama yurtlar çok pahalı. Okulun misafirhanesine yönlendirildik sonrasında bir çözüm bulacağız ama oldukça zor bir dönem. Büyüklerimiz, eskiden yurtları daha ekonomik ve güvenli diye tercih edermiş ama bizim artık ‘tercih’ kelimesini bile kullanma durumumuz kalmadı, ne bulursak kabul edeceğiz.

Adnan Yeşiltaş - Marmara Emlak Müşavirleri Derneği kurucu başkanı

“Öğrencilere seçenek kalmıyor”

Yıllardır Beşiktaş’ta emlakçılık yapıyoruz, şimdilerde merkezi ilçelerin hiçbirinde neredeyse ev yok. Var olan dairelerin fiyatları da yüzde yüz arttı. Dolayısıyla aslında şehrin merkezlerine ulaşımın kolay olduğu lokasyonlara yönelmeye başladı öğrenciler. Ancak merkezden daha uzak olan bölgeleri de son yıllarda şehre gelen yabancıların tuttuğunu görüyoruz. Böyle olunca öğrencilere fazla seçenek kalmıyor. İki sene öncesine kadar 2500 ila 3500 lira arasında olan evler şimdi 5 bin liradan başlıyor. 2 oda bir salonda 4-5 kişi kalıyor artık. Öğrencilerin bazı ev sahiplerinin gözünde ticari bir meta gibi görülmesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Bunun için de devletin öğrencilere çözüm bulması gerekiyor. Her üniversitenin kapasitesi kadar okula yakın konutlar yapılsa beki bu durum değişir.

Hakan Akdoğan- Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı:

“Artık tek başına ev tutan yok”

Üniversiteli öğrenciler için artık kiralık ev bulmak çok zor. Bulanların ise önceki yıllara göre daha yüksek kiralar ödemeleri gerekiyor. Özellikle İstanbul’da 2 yıl öncesine kadar 2 bin lira civarı olan 2+1’ler artık 4 bin civarında. Öğrenciler de o konutta kalan kişi sayısını artırma yoluna gidiyor. Ve tabii eşyalı olan daireleri tercih ediyorlar bir de bunun için masraf yapmamak adına. İki sene önceye kadar tek başına, ilk senede ev tutma olayını daha çok görüyorduk. Şimdi bu da kayboldu. Lokasyon olarak Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Üsküdar ve Sarıyer hattı öğrencileri artık ciddi manada zorlar oldu. Ama yine de okula ulaşım nedeniyle ilk sıradalar. Bunun yanı sıra toplu ulaşımın kolay olduğu bölgelere de talepler kaymaya başladı.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler