Oynatma Listesi
FUTBOL

Kulüpler Birliği Başkanı Çebi: "Transfer limitlerinde hoşgörü bekliyoruz"

Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi, TFF ile yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada "Maalesef bizim teyidimizin alınmadığı bir açıklama var. Yabancı adedinin 8+6 şeklinde. Bir de ligden düşme, çıkma sayısının açıklandığı bir açıklama gördük dün. Bu toplantı o yüzden yapıldı. Kulüpler olarak, pazartesi saat 14.00'te bir toplantı yapacağız" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı Yönetim Kurulu'nun bir araya geldiği toplantı sona erdi. 

Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapılan toplantıda yeni sezon harcama limitleri, yabancı kuralı, yayıncı kuruluş ile ilgili ödemeler ve rezerv lig hakkında görüşmelerin yapıldığı öğrenildi.

Toplantıya Türkiye Futbol Federasyonu'nu 1'inci Başkan Vekili Servet Yardımcı, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, Beşiktaş Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma ve Kasımpaşa Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Saraç katıldı. Toplantının ardından Ahmet Nur Çebi ve Ahmet Ağaoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AHMET NUR ÇEBİ: EN ÖNEMLİ KONU YABANCI OYUNCU VE KÜME DÜŞME KONUSU 

Beşiktaş Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakıf Başkanı Ahmet Nur Çebi, kulüplerin yaşadığı sorunları federasyon yetkililerine ilettiklerini belirtirken, "Türk futbolundaki her türlü sorunun tartışılacağı yer TFF. Çünkü kararların çoğu buradan çıkıyor. Biz de Kulüpler Birliği olarak sorunlarımızı buraya taşıyoruz. Bugün o toplantılardan birini gerçekleştirdik. Görüşülen konulardan en önemlisi dün, maalesef bizim de tam teyidimiz alınmadan yapılan yabancı futbolcu sayısında değişiklik ve ligden düşme sayısı açıklaması. Bununla ilgili kulüplerimizle 7 Haziran Pazartesi günü bir toplantı yapacağız. Bu toplantı sonucunda kendilerine bu konudaki görüşlerimizi bir kere daha iletme gereği hasıl oldu. Kendileri de bu toplantının akabinde bizi dinleyeceklerini ve belki de aldıkları kararı gözden geçireceklerini düşünüyoruz. Futbol takımlarına verilen harcama limitleri var. Geçen senelerden kaybettiğimiz ülke puanları var. Bu sene Avrupa'da yarışacak takımların ülke puanlarına katkı verebilmesi için daha başarılı ve puan alabildikleri bir süreci geçirmesi lazım. Bu ülke futbolu ve marka değerimiz adına çok önemli. Pandemi nedeniyle içinde bulunulan durumdan dolayı limitlerimizde hoşgörü, önümüzün açılması ve transfer yapabilmek için talebimizi ilettik. Kurul bizi dinledi. Alternatiflerimizi verdik. Umarım verecekleri kararlar uygun olur. Bankalardan krediler alıyoruz. Alamayanlar da zor durumda. Aldığımız krediler sonucu bankaların verdiği limitler ve sınırlamalar var. Onlar da haklılar ama o sene bu sene değil. Bu, garip bir sene. Hem ülke puanı açısından hem pandemiden kaynaklanan nedenler hem de kulüplerin yaptığı 3-5 senelik kontratlardan henüz çıkamaması nedeniyle sıkıntılar var. Özetle limitlerimizin gevşetilmesi, yabancı sayısında görüşümüz tam alınmamışken açıklanması ve küme düşmeyle ilgili konu hakkında görüştük.  Yayıncı kuruluşla ilgili bitmeyen sıkıntılarımız var. Sürekli indirim talebi bizi çok zor durumda bırakıyor. Bununla ilgili kararlı olduğumuzu ve artık taviz vermeyeceğimizi federasyona aktardık" dedi. 

"YENİDEN KONUŞALIM KARARI ÇIKTI"

Kulüplere sorulmadan alınan yabancı oyuncu sayısı kararının kendilerini üzdüğünü belirten Çebi, "Federasyon, Türk futbolunu temsil ediyor. Türk futbolu da bizleriz. Bizim onlarla uzlaşmamız gibi bir şeyin söz konusu olmaması lazım. Olaya böyle bakılamaz. Bizim menfaatlerimizin uygulanabildiği, Türk futbolunu yukarı doğru çekilebildiği bir tarzın benimsenmesi lazım. Yoksa TFF'ye karşı kulüpler değiliz. Sadece fikir alışverişi yapıyoruz, Türk futbolu için doğru şeylerin çıkmasını istiyoruz. Bütün kulüplerimizin fikirlerinin alınarak kendilerine ileteceğimiz bir toplantı talep ettik. Oradan çıkacak sonuçlar beraber göreceğiz. Şu anda bir pazarlık halinde değiliz. Bizimle görüşülmeden böyle bir kararın alınması bizi üzdü ve tedirgin etti. Onu da bugün aştık. Küme düşme de konuşulacak. Bu iki karar da bizimle hemfikir olarak alınmış kararlar değil. Buna itiraz ettik. Onlar da 'Yeniden konuşalım.' dediler. Bu konuşma bizim dediklerimizin olacağı anlamına gelmiyor" diye konuştu.  

AHMET AĞAOĞLU: YAYIN GELİRLERİ YÜZDE 60 ERİMİŞ DURUMDA 

Yayın gelirlerinde yaşanan düşüşü dile getiren Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Konuşulan konular ve alınan kararlar birbiriyle bağlantılı. Yabancı sınırlamasındaki amaç, Türk futbolcularının yetişmesi ve daha fazla Türk futbolcunun Süper Lig ve TFF 1. Lig'de süre alması. Ancak önce rezerv ligin oluşturulması lazım. Oluşturmadan genç oyuncunun rekabet ortamında yetişmesini sağlayacak bir düzenleme yapmadan yabancı sayısına sınırlama getirmenin realite ile bağdaşır tarafı yok. Limit, doğrudan gelirlerle alakalı. Bundan 3 sene önce 3 puana 600 bin avro alıyorduk. Bugün 180 bin avroya düştü. Gelirimiz düşüyor ama giderlerimiz sabit. Sözleşme imzalandığında 550 milyon dolar olan naklen yayın geliri, bugün 220 milyon dolara düştü. Yani yüzde 60'ı erimiş durumda. Bu çok büyük sıkıntıya neden oluyor. Özellikle Anadolu kulüplerimizin gelir kaleminin yüzde 80-90 gibi bir payı teşkil eden naklen yayın gelirlerindeki ciddi düşüşün kulüplerimiz tarafından kabul edilmesi mümkün değil. Bu çok ciddi, belki de 1 numaralı sorun olarak karşımızda duruyor. Bunu da ivedilikle çözmemiz gerekiyor. Gelirlerimizin 3'te 2'sinin yok olduğu bir ortamda bizim bunu hangi bütçeyle ve nasıl başaracağımızı bize ifade ederlerse bir rahatlama söz konusu olacak. Çünkü biz işin içinden çıkamıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER