Oynatma Listesi
FUTBOL

Mehmet Sepil: "Kulüplerin dayanacak gücü kalmadı"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil, kulüplerde çok ciddi bir gelir azalması olduğunu ve locaların açılmasının bu konuda güzel bir adım olduğunu söyledi.

Kulüpler Birliği Vakfı, aylık olağan toplantısını Beşiktaş'taki bir otelde gerçekleştirdi. Toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıkan başkan Mehmet Sepil, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

21 takımın tamamının toplantıya katılım gösterdiğini ifade eden Sepil, "Bugün olağan aylık toplantımızı Kulüpler Birliği olarak yaptık. Pandemi koşullarında bildiğimiz gibi takımların tamamının başkanlarının burada olmasını beklemiyoruz. Katılabilen arkadaşlar burada katıldı, diğerleri online bağlandı. 21 takımın tamamı burada bulundu. Ligler başladı ve 4 maç oynandı. Dolayısıyla bugünkü yoğun gündemimizin en önemli bölümü futbolun şu an içinde bulunduğu ekonomik koşullar, bunu tartıştık. Pandemi koşullarının yarattığı ekonomik olumsuzluklar çok büyük. Bunlardan ne şekilde etkilendiğimizi ve nasıl tedbirler alabiliriz diye tüm paydaşlarla paylaşımda bulunduk. Burada çok ciddi bir gelir azalması var pandemi koşullarında. Maç günü gelirleri bunun başında geliyor. Bu konuda iyi olan haber, federasyon bu konuda bir açıklama yaptı. Önümüzdeki hafta oynanacak olan maçlarda locaların yüzde 50 kapasiteyle belirli koşulları sağlamak kaydıyla açılacağını bildirdi. Bu bir başlangıç ama önemli bir adım. UEFA’nın kendi tavsiyesi de yüzde 30'a kadar seyirci alınabileceğini söylüyor statlara. Son oynanan Rusya maçında yüzde 30 kapasiteyle seyirci alım izni vardı. Biz zaman içinde bunun Türk futbolunda da olacağını düşünüyoruz. Sağlık konusunda ülkemiz her gün daha iyi noktaya geliyor. Dolayısıyla futbol statlarının da daha fazla kapasitede açılmasını umut ediyoruz. Bu sadece locaların açılmasıyla olmaz, bazı statlarda loca yok. Bu takımlarımız loca gelirinden faydalanamayacak. Onun ötesinde 1'inci, 2'nci ve 3'üncü lig takımlarını düşündüğümüzde, onlarda da loca sahibi olan takım sayısı çok çok az. Dolayısıyla çok iyi bir başlangıç. İlk defa geçen sene 8 maçı seyircisiz oynadık, 12 maçtır seyirci yok. Seyircimize kavuşuyoruz ama umudumuz bunun kısa bir süre içerisinde sadece localarda değil diğer tribünlerin tamamına yayılması" dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER