Trabzon, Rize arası; bağırsanız duyulacak uzaklıkta.
Haftanın 7 günü Trabzonlular Rize’de, Rizeliler de Trabzon’dadır…
Bölgemin insanı kıvrak zekâya sahiptir, neşelidir, her daim hazır ve de düşündüren cevabı vardır!
Eğitimi için Karadeniz’e ilk kez giden öğrencilerden biri, esnafın biriyle dertleşir “ Bey amca, bölgeye haftanın 7 günü yağmur yağıyormuş, alışmamız bayağı zor olacak… ” der.
Mahkeme kâtibi gibi ciddileşip kaşlarını çatan bakkal “ Evladım, ne her günü, haftada iki kere yağar, biri 3, diğeri 4 gün sürer!” cevabını verir…
**
Yardımlaşmayı da, paylaşmayı da sever bölgemin insanı.
Amma velâkin, “ Komşu komşunun külüne muhtaç” olsa da, işin rengi, ismi bir anda değişebiliyor konu futbol olunca; kül değil puan ve de puanlar gerekiyor, onun için de futbolun meyvesi golü atmanız gerekiyor. !
**
Tabi ki puana daha fazla ihtiyacı olan taraf Çaykur Rizespor’du. Kaybetmesi halinde ilerleyen haftalar, Kaçkar’lardan ve denizden gelen karabulutlar rengini hatta etkisini her an gösterebilirdi!
Trabzonspor da 4’ncülüğe demir atmış, daha yukarılara niyetleri yok gibi…
**
Maçla ilgili yazacaklarımıza gelince…
Bordo-mavili takımın, Abdullah Avcı ile kısıtlı imkanlar dahilinde gelişmekte olan bir oyunu var; topa sahip olarak, sabırla pas ve geçişleri iyi yaparak sonuca gitmek. Her geçen hafta da üzerine koyarak ilerliyorlar.
‘ Geçişlerde, ön alan oyununda forvetin katkısı nedir?” diye soracak olursanız:
Sıfır katkı bir yana, hücum ederken kaptırılan toplar da çabası... Dememiz o ki, sezon başından bu yana takımın yükü birkaç oyuncunun omuzlarında… Zaten rakiplere üstünlük sağlayamamalarının, birçok maçta ellerinin boş dönmesi, şampiyonluk yarışından erken kopmaları da bu sebeplerden!
**
Dün de kanatsız, forvetsiz oynadılar mesela. Ayrıca golcü için de belediyelerin hoparlöründen anons ettirmeye gerek yok, lig başladığından bu yana santrafora ihtiyaç olduğunu yedi düvel biliyor!
İşin diğer ilginç yanı, Avcı’nın hamle oyuncusu olarak sahaya süreceği oyuncusu da yoktu.
Öyle ya Abdullah Avcı daha ne yapsın! Eldeki kadro ile ancak bu kadar..!
**
Bilinen eksik mevkiler bir yana Nwakaeme ve Ekuban’ın olmayışları da büyük kayıp.
Tüm olumsuzluklara rağmen iki elin parmak sayısı kadar gol pozisyonlarına girdiler..
Kaçan gollere dair en iyi özeti sosyal medyada Trabzonspor taraftarı yaptı:
“ Bizim maçta rakip kaleciler yıldız oluyor…”
Tarık’ın da hakkını teslim etmek gerekir, mükemmel oynadı, olağanüstü kurtarışlara imza attı, Rizespor’a adeta hayat verdi genç kaleci, dört gün önce Trabzonspor’u durduran, Kayserispor'a hayat veren genç Doğan gibi…
**
Trabzonspor’un bir eksik kaldığı son bölümlerde Dokovic’in, iki komşu kentin uzaklığı mesafeden attığı şutun direkte patlaması, yeşil-mavililer için ne kadar büyük şansızlık ise Trabzonsporlular adına o derece şanstı…
Özetle…
Dün Rize’de ne gol vardı ne de yağmur. Fakat kart yağmuru şiddetliydi!
Komşular puanları paylaştı. Rizespor aldığı bir puanla az da olsa rahat bir nefes aldı!
Trabzonspor da seneye bakacak, gelecek sezonun planlamasını yapacak artık…
Zira sezona Avcı gibi bir teknik adamla, iyi planlama yapılarak başlanmış olsaydı, bugün milyonlarca Trabzonsporlu farklı hayaller kuruyor olabilirlerdi!