Şenol Güneş’i tanıyoruz, gerek kulüp seviyesinde, gerekse A Milli Takım’da başarılı işlere imza attı.
Ay-yıldızlı ekibi, ikinci kez direkt Avrupa Şampiyonası finallerine taşıdı, kolay mı?
Güneş’in bu başarı grafiği kuşkusuz beklenti çıtasını bir tık yukarı çıkardı. En büyük beklenti ay-yıldızlı ekibin finallere doğrudan gruptan gitmesidir. Kuşkusuz gruptaki en büyük rakibimiz de İtalya’dır. Tabii ki Galler ve İsviçre’yi de yok saymıyoruz, sayamayız!
Haa elemelerde nehirleri geçip, çayda boğulur muyuz? Asla...
Niye mi?
Yetenekli, savaşan, asla pes etmeyen, başarılı bir oyuncu grubuna sahibiz. Bu da bizi umutlandıran en büyük faktördür. Özellikle lejyoner oyuncu sayısının fazla oluşu finallerde başarılı işlere imza atacağımızın en büyük göstergesidir, kalıcı oluruz inşallah.
Millilerimiz, finallerin ilk provasını dün akşam Azerbaycan ile gerçekleştirdi. Ardından Gine ve Moldova maçlarıyla hazırlıklarımıza nokta koyacağız.
***
Görüyoruz ki, Güneş’in elinin altında geniş bir kadro var. Tecrübeli hoca, Gine maçından sonra finallere gidecek 26 kişilik kadroyu belirleyecek. Sadece kadro mu? Elbette Güneş, finallerde uygulayacağı sistem arayışlarını da bu maçlarda sürdürecek. Bu tip hazırlık maçları, yarışırken forma şansı bulamayanlar için de büyük şanstır, ne dersiniz?
Hazırlık maçlarında skor tabelasındaki rakamlara pek takılmam! Kişisel olarak, yenilerin ne yaptığına bakarım. Güneş’in 26 kişilik kadrosunda kantarda ağır basacak olanlara takılırım!
***
Gördük ki, millilerimiz öyle çok adamlı ofansif girişimlerden ziyade, oyunu savunmadan kurmayı hedefliyor, doğru bir düşünce. Ancak çıkarken, özellikle orta alanda top kaybı yaşarsanız, tehlikelere de davetiye çıkarırsınız!
28’de Makhmudov perdeyi açtı, 34’te Halil Dervişoğlu ve 45’te Kaan Ayhan’ın golleriyle ilk yarıyı önde kapadık.
Özellikle Halil Dervişoğlu’nun bu kadroda kalıcı olduğunu gördük. İlk kez milli oldu, harika bir gol attı, Şenol Güneş’in radarına girdi!
Azerbaycan karşısında Güneş, dizilişlerde sürekli değişime gitti. Bazen üçlü, bazen dörtlü savunma oynattı.
Kuşkusuz bu formasyonlar İtalya maçına yönelikti.
İkinci yarıda da oyunu domine ettik, pozisyon ürettik, ancak bunları golle taçlandıramadık. Adı üstünde hedefe hazırlık maçları bunlar, eskiler ve yeniler var.
Bakalım Güneş’in kantarında 26 kişilik kadroda kimler ağır basacak, kimler evine dönecek? Merakla bekliyoruz...