Çebi ve Yalçın alkışı hak ediyor

Ghezzal ve Rosier benim penceremden çok özel oyuncular. Valla, varını - yoğunu ortaya koyuyorlar. Adamlar kiralık ama sanırsınız ki ikisi de kırk yıllık Beşiktaşlı...
O ne hırstır, o ne takımdaşlık duygusudur arkadaş?
Elbette Josef de Souza’yı da unutmamak gerekir. Kartal’ın zirveye gelmesinde bence gizli kahramanıdır.
Olası bir şampiyonluk kaybında, sakın ola kimse Başkan Ahmet Nur Çebi ve Sergen Yalçın’a fatura kesmeye kalkmasın! Çünkü taraflı, tarafsız herkesin gönlünde taht kuran bir Beşiktaş’tan söz ediyoruz.
Özellikle Başkan Çebi bu zorlu kulvarda müthiş işlere imza attı. Demem o ki, maddi - manevi ne var, ne yok ortaya koydu, evlerini ipotek bile ettirdi, daha ne yapsın!
Sergen Yalçın, Ümraniye’de işine odaklandı, parasal olayların hep dışında kaldı. Her ikisi de övgüyü ve alkışı hak ediyor, gerisi detaydır.
Sergen Yalçın’ın kalıcı olması gerekir, teknik adam konusunda istikrar başarının yarısıdır, unutmayın, eyyy yönetim!
İşte futbol böyle bir oyundur, herkesin ‘banko şampiyon’ olarak gösterdiği Beşiktaş, tüm kredisini bitirdi, iş averaja kaldı!
Valla, böylesi nefes nefese ve de averaja kalan bir şampiyonluk yarışı anımsamıyorum, ya sizler?
Cumartesi günü müthiş heyecan sona erecek. Hep birlikte göreceğiz, yaşayacağız!

Albayrak boş durmuyor!

Evet, Galatasaray’da yönetim kanadında seçim heyecanı var. Kongre süreci açıkçası ‘kaotik bir ortamda yaşanıyor’ dersek abartmış olmayız, çünkü belirsizlik o kadar çok ki!
Başkan Mustafa Cengiz önce 29 Mayıs’ı işaret etti, kongre kararı aldı. Cengiz, ‘Aday olacağım’ dedi, sonra da pandemiyi gerekçe göstererek iptal etti. Cengiz bu kez tam tersi bir politika izledi, mevcut şartlarda aday olmayacağını bildirdi. Şu ana kadar 4 aday divana resmi başvurusunu yaptı. Ancak ne olacağı henüz bilinmiyor!
Bir kesim, “7 Mayıs’ta adaylık başvuru süreci doldu; seçimin 29 Mayıs’ta yapılması gerekir” diyor. Divan da bu yönde görüş belirtiyor.
Yönetim ise yeni bir seçim takvimi açıklayacağını vurguluyor. Gerçekten bugüne kadar görülmemiş bir seçim gündemi var Galatasaray’da. Bir yanda mali kongresi yapılmamış bir yönetim, son dakikaya kadar kararsız bir başkan!
Ve şaşkına dönen kongre üyeleri!
Yıllardır batıya açılan pencere diye anılan camiada son yaşananlar bu çerçevede güven zedeliyor. Seçim kulislerinde ise başkan adaylarının yeniden belirlenecek takvime göre artabileceği konuşuluyor.
Bu konuda en belirgin yapılanma Abdurrahim Albayrak cephesinden gelecek gibi görünüyor. Albayrak, Cengiz’in, ‘tamam’ kararı sonrası liste için kolları çooktaan sıvadı bile! Mevcut yönetimin devamı olarak bir oluşumun başında imza kampanyasına başladı.
Tarih belli değil ancak Galatasaray’da çekişmeli ve heyecanlı bir seçim yarışı olacağı kesin. Bu kadar aday çokluğunun, kulüp içi demokrasi adına sevindirici olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.
Nefes kesen bir yarışın ardından yeni başkan son çizgide belli olacak gibi bir görüntü var şu aşamada! Son dakikada çekilme veya birleşme olabilir mi, bilemiyoruz.
Ama sıkı bir yarış olacağı kuşkusuz, bakalım sandık ne zaman ortaya konulacak, oradan hangi başkan adayı çıkacak?

Tek yönlü bilet olsun!

Süper Lig’in yeni takımları Adana Demirspor ve Giresunspor’u kutluyor, bu zorlu kulvarda onlara başarılar diliyoruz.
Uzun yıllar Süper Lig hayaliyle yaşayan takımları, yukarı çekmek öyle kolay bir iş değildir. Bu nedenle Adana Demirspor Teknik Direktörü Samet Aybaba ile meslektaşı Giresunspor’un teknik patronu Hakan Keleş, övgüyü de, alkışı da fazlasıyla hak ediyor.
Giresun 44, Adana Demir 26 yıl ayrı kalmış Süper Lig’den, kolay mı?
Yani bu uzun süreli ayrılıktan sonra hasrete son veren her iki takımın, ligde kalıcı olabilmesi önemlidir. Gerek Aybaba, gerekse Keleş, ‘asansör’ takım konumuna düşmemek için kolları çoktan sıvadılar. Ne diyelim, her şey gönlünüzce olsun, hoş geldiniz.
Siz siz olun, ayağınızı yere sağlam basın.
Niye mi?
Yıllardır bu kulvardan ayrı kaldınız, tarih yazdınız, aman geriye dönüş olmasın, tek yönlü bilet alın!

Kendi düşen ağlamaz

Süper Lig’e çıkmak kolay, orada tutunmak zorlukların en büyüğüdür!
Bu tip takımlara genelde ‘asansör’ benzetmesi yapılır, yani bir iner, bir çıkarlar!
Örneğin Erzurumspor...
Eee, bir sezonda 5 teknik adamla çalışırsanız, kırmızı lambaya takılırsınız, işini mucizelere kalır!
Tecrübeli teknik adamlarımızdan Mehmet Özdilek Erzurumspor’dan ayrıldı...
Sonra mı?
Hangisini saysak? Hüseyin Çimşir, Mesut Bakkal, İsmail Kartal ve son olarak Yılmaz Vural... Vural’la da bir maç kala yollar ayrıldı, izinli sayılmış!
Puan tablosuna bakıyoruz, Denizlispor’un ardından Erzurumspor ve Ankaragücü de düştü, Kayserispor ve Gençlerbirliği ise aday!
Yani, ‘kendi düşen ağlamaz’ misali... NOKTA!

GÜZEL SÖZLER

“Yapabileceğinize de inansanız, yapamayacağınıza da inansanız, haklı çıkarsınız...”
Henry FORD