Süper Lig’in lideri Beşiktaş’ın, ilk yarısını, isteksiz, coşkudan ve mücadeleden yoksun, şut atamadan bitirdiği bir maçı anımsayan var mı? Bence yok!
İstatistikler topla oynama oranı Kartal’ı işaret ediyor. Etse ne olur, etmezse ne olur arkadaş! Dişe dokunur bir pozisyon, bir şuta yansımıyorsa -ki öyle- topu al istersen evine götür!
Elbette, son haftalarda ligde müthiş saha sonuçları elde eden bir Sivasspor var. Tamam, topa en fazla sahip olan Kartal, ancak üçüncü bölgeye üretim getirmemesinin temelinde, ev sahibi takımın alan daraltması en büyük faktördür. Yani, sürekli sahasında pas yapan, topu kanatlara oynayan Beşiktaş, ofansa dönük reaksiyonu gösterme olanağı bulamadı, atılan her top rakipten döndü. Atiba’nın forvet arkası oynatılmasına da doğrusu bir anlam veremedim.
Valla eğri oturacağız, doğruyu söyleyeceğiz; Sivasspor hem alan daralttı, hem de pozisyon üretti Kartal’a oranla... Erdoğan yakaladığı fırsatı kullanamadı. Peki, Gradel’e ne demeli? Müsait pozisyonda topu file yerine auta gönderdi!
Kartal’ın ilk yarıdaki etkisiz-silik oyununa kalkıp, kimse mazeret üretmesin! Buna ister ‘panik’, ister ‘stres’ deyin, fark etmez! Sen lidersin... İlk yarıda lidere yakışan futbola hasret kaldık.
Tamam dedik, Aboubakar döndü, Kartal bu virajı da döner! Nerdeeee? Ağır abinin sakatlanıp, çıkmasına da bir anlam veremedim, acaba kılı mı döndü arkadaşın! Hani; ciddi bir pozisyona girer, sakatlanır, olabilir. Ne pozisyon şansı buldu, ne de mücadeleye girdi? Acaba yürürken mi sakatlandı! Yerini N’Koudou’ya bıraktı. Şampiyonluk Aboubakar’a bağlıysa, vay Kartal’ın haline!
İlk yarının özeti; Kartal topun sahibiydi, ama mücadele eden, pozisyon üreten Sivasspor’du, hakkını da teslim edelim.
***
İkinci yarıda Sergen hocanın hamleleri Kartal’ı biraz olsun ayağa kaldırdı, rakip sahada fazla görünmeye başladı.
Nitekim, 53’te Rosier, mutlak bir fırsatı golle taçlandıramadı! 86’da Larin cezaalanı içinde topla buluştu, şut atamadı, dürttü resmen!
Eeee böyledir bu işler! Kredi yani puan farkı iyidir futbolda. Ne var ki, bu krediyi kullanamıyorsan, bol keseden harcıyorsan -ki Kartal böyle- ne kredin kalır, artı yarıştaki şampiyonluk şansını da zora sokarsın... Ne oldu, Sivas’ta iki ALTIN puan bıraktın, Fenerbahçe ensene yapıştı ensene!
Gerçi bu oyunda kötü oynuyorsan, yenmeyi becerimiyorsan, bonkör oluyorsan, kaybetmeyeceksin. Kartal, sadece bunu başardı, hepsi o kadar. NOKTA!