Kartal artık mucize peşinde!

Beşiktaş’ın Sporting maçının onbiri, gerek Sergen hocanın, gerekse camianın ve bizlerin beklediği kadroydu. Devler Ligi’nde yerli - yabancı sınırı yok, kimi oynatırsan, oynat!

Sakatlık olmasın Beşiktaş’ın şu kadrosu iç hatlarda uzak ara şampiyon olur. Transferlere bakarak, Kartal’ın Devler Ligi’nde kalıcı olacağı yolunda öngörüde bulunmuştuk, biz de sakata geldik anlayacağınız! Üst tura geçme umudu, artık mucizelere kaldı, UEFA bile tehlikeye girdi!

***

İki takım için de, ya tamam, ya devam maçı...Birisi veda edecek, diğeri ise umutlarını kalan maçlara taşıyacak. Düdük çaldı, Kartal kanatlandı, öyle bir baskı kurdu ki, rakibin eli - ayağına dolaştı. Ama, Sporting savunmada asla güvenliği elden bırakmadı, Kartal’a bu anlarda pek de pozisyon vermediler.

Böylesi kritik maçlarda, baskı kurmak, pozisyon üretmek elbette önemli. Ama asla savunma güvenliğini elden bırakmayacaksınız. Dememiz o ki, sabırlı olacaksınız, paldır - güldür saldırmayacaksınız! Öyle ailecek hücuma çıkarsanız, başınıza ummadık işler gelir.

Ersin’in yediği ilk gol hariç, kurtardıklarına bakar mısınız? Coates’in duran toptan attığı gole Ersin ne yapsın? Neyse ki Coates’in golünün şaşkınlığını üzerinden atan Kartal, Larin’in kafa şutuyla skoru eşitledi. Ki, hakem faul çalsa, kimsenin gıkı çıkmaz! Ahh şu duran toplar ahhh... Başımıza ne geliyorsa bu duran toplardan geliyor arkadaş! Larin’in golünden üç dakika sonra yine korner, yine duran top, yine Coates, ilk golün adeta fotokopisi! Zaten zor gol atıyoruz, basit goller yiyiyoruz malesef!

Tam korner atacaktık ki bir dakika  önce Vida’nın elle oynaması VAR’ın radarından kaçamadı, orta hakem 44’de penaltı noktasını gösterdi, Sarabia farkı ikiye çıkardı.

Yabancılar VAR’ı bakın nasıl kullanıyor, pozisyon geçse de fark etmiyor, gördünüz mü?

***

İkinci yarı mı? Sporting zamana oynadı, Beşiktaş ise yine baskı kurdu, aradaki farkı kapatıp, puan hesapları yaptı.

Ne var ki, hücuma çıkarken yapılan top kayıpları, yine Kartal’ın kalesine tehlike olarak döndü. Paulinho’nun bir şutu da yan direkte patladı.68’de Ghezzal, nefis bir falsolu pasla Batshuayı’yi kaçırdı, tecrübeli golcü kaleciyi geçti, vurdu, top üstten auta gitti. Bunu atsa, belki rakip savunmanın direncini kıracak, olmayınca olmuyor arkadaş!

Fark gelince özgüven de otomatikman ortadan kalkıyor. Nitekim Paulinho farkı üçe çıkarırken, maçın skorunu da belirledi. Beşiktaş, bu yenilgiyle Devler Ligi’nde üst tura çıkma şansı var mı, bence zor, hatta mucize gerekiyor dersek abartmış olmayız. Artı Avrupa Ligi’de tehlikeye girdi! Ama valla, Kartal’a kimse kızmasın, ne iç hatlarda, ne de dış hatlarda sakatlıklar nedeniyle ideal onbirini bir türlü bulamadı. Sporting karşısında buldu, gelin görün ki, pek de işe yaramadı, yenilmekten yine kurtulamadı. Kartal’ın tek tesellisi sakatların dönüşü oldu.